2015 Gegužės 20

Viskas priklauso nuo to, kas yra priešas

veidas.lt

BFL

Trys klausimai Lietuvos kariuomenės vadui generolui majorui Jonui Vytautui Žukui

 

VEIDAS: Ar tiek karių, kiek turėsime šiemet, pakaktų grėsmės akivaizdoje? Kiek, jūsų nuomone, karių reikėtų Lietuva, atsižvelgiant į jos dydį, geopolitinę situaciją, jei jų skaičiaus neribotų nei finansiniai, nei žmogiškieji ištekliai?

 

J.V.Ž.: Neįmanoma vienareikšmiškai pasakyti, kiek karių mums reikėtų. Viskas priklauso nuo to, kas yra priešas, kokias jis turi pajėgas, kokių tikslų jis siekia – užimti šalį, o gal dalį teritorijos ar pakeisti politinę vadovybę. Svarbu ir tai, kokie yra mūsų tikslai: gal laimėti laiko, gal išlaikyti politinę vadovybę ar išsaugoti kariuomenę. Vienaip elgtumėmės būdami vieni, kitaip – dabar, kuomet priklausome NATO. Taigi viskas priklauso nuo konkrečios situacijos. Juk nepristatysime karių aplink visą sieną per ištiestos rankos ilgį.

O šiandieninis skaičius atsirado neatsitiktinai. Tam, kad kariniai padaliniai būtų užpildyti 70-80 proc., Lietuvai reikia 3,5 tūkst. karių. Tokią turime infrastruktūrą, tiek galime priimti – tai viena priežastis. Antroji – Lietuvai reikia aktyvaus karinio rezervo.

 

VEIDAS: Kam mieliau vadovautumėte ir su kuo eitumėte į mūšį – su tūkstančio šauktinių batalionu ar su šimto profesionalų kuopa? Kitaip sakant, ar tikite, kad Lietuvos šauktinių pasirengimas bus išties kokybiškas ir profesionalus?

 

J.V.Ž.: Karys laikomas parengtu, jei jis išeina visą kovinio rengimo kursą, susidedantį iš detalaus, specialaus ir kolektyvinio rengimo. Toks kursas galėtų trukti ir dvylika ar aštuoniolika mėnesių, tačiau dabar įstatymas numato devynis mėnesius. Visą kovinio rengimo kursą išėjęs karys bus išmokytas veikti tiek skyriaus, tiek būrio, tiek kuopos, tiek bataliono sudėtyje. Tik tiek, kad nebus sukaupęs didelės kovinės patirties.

Be to, ką jūs vadinate profesionalais? Vien pasirašius kontraktą profesionalu netampama. Ar Izraelio šauktinis po trejų metų tarnybos yra prastesnis karys nei kitos šalies savanoris, tarnavęs dvejus metus? Bet kuriuo atveju negalima vertinti kario profesionalumo, kol jis dar mokosi ir nėra išėjęs viso kurso.

Dar vienas svarbus aspektas – motyvacija, moralė ir vadas. Šauktiniai, kurie pas gerą vadą mokėsi kartu dirbti ir gerai pažįsta vienas kitą, gali būti pranašesni už blogai vadovaujamą profesionalų dalinį.

 

VEIDAS: Pastarosiomis dienomis Vakarų lyderiai, įskaitant Vokietijos kanclerę ir JAV valstybės sekretorių, susitikinėja su Rusijos vadovais ir kalba apie taikius konflikto Ukrainoje sprendimus.  Galbūt jau artimiausiu metu galėsime pamiršti apie grėsmę iš Rytų, o šauktiniai jau netrukus vėl bus nebeaktualūs?

 

J.V.Ž.: Tai politiniai sprendimai, negaliu jų komentuoti. Kaip kariuomenės vadas esu atsakingas už kariuomenės parengimą bet kokiems iššūkiams. Tai reiškia, kad ji turi būti sukomplektuota, apginkluota ir paruošta. Jei bus priimti kitokie politiniai sprendimai ir bus pasakyta, kad kariuomenę reikia mažinti, ji bus mažesnė. Bet vis tiek ji turės būti tinkamai paruošta.

Asmeninės prognozės irgi negaliu išsakyti. Matome, kad Ukrainoje situacija nesikeičia. Galbūt, jei bus įgyvendinti visi susitarimai, situacija nurims, tačiau kol kas apie tai anksti kalbėti.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...