2010 Spalio 01

Ligos

Virusas, pamėgęs rudenį

veidas.lt

"Veido" archyvas

Sukarščiavus mažyliui reikia pagalvoti ir apie enterovirusinę injekciją

Nors žiema yra pelniusi virusinių ligų lyderės titulą, tačiau ir kiti metų laikai turi savo “arkliukus”. Pavyzdžiui, vasaros pabaigoje ir rudens pradžioje plinta enterovirusinės infekcijos, kurios smarkiausiai įsisuka į ikimokyklinukų gretas.

Dažnas karštos vasaros palydovas yra enterovirusas, kuris, kaip ir mažieji, mėgsta “maudytis” atviruose telkiniuose ir sukelia enterovirusinę infekciją. Enterovirusų yra daugybė rūšių, ir jie visi sukelia įvairiausių simptomų. Šįsyk nerašysime apie viduriavimą ir vėmimą, su kuo stereotipiškai mes siejame enterovirusus. Atkreipsime jūsų dėmesį į kitokius jo kelius mūsų organizme – ne vien nuo burnytės iki užpakaliuko.

Viruso kelias ne vienas

Nors enterovirusu galima užsikrėsti oro lašeliniu keliu, vis dėlto  pagrindinis plitimo kelias – fekalinis oralinis, kai virusas į mažylio organizmą patenka per užkrėstą vandenį ar maisto produktus. Išvengti enterovirusų sunku, nes jie atsparūs išorinei aplinkai, ilgam išlieka stovinčiame vandenyje, vandens baseinuose, kanalizacijų vandenyje, atviruose vandens telkiniuose, ant namų apyvokos daiktų, maisto produktuose (piene, ant duonos, vaisių), taip pat  fekalijose. Be to, virusas dauginasi žarnyne, todėl ilgą laiką gali būti išskiriamas į aplinką. Išmatose virusas randamas iki po aštuonių savaičių. Kokį organą šis virusas pirmiausia pažeis, priklauso nuo to, kaip jis pateks į organizmą.

Pavyzdžiui, jei pro kvėpavimo takus ar virškinimo sistemą – čia ir dauginsis. Tačiau vien šiuose organuose neužsibus – krauju jis gali nukeliauti į kitus organus ir sukelti netgi tokias rimtas ligas, kaip meningitą ar meningoencefalitą, širdies raumens ar kepenų uždegimą!

Kaitinant ir virinant produktus virusai greitai žūsta. Enterovirusai jautrūs dezinfekcinėms medžiagoms, turinčioms chloro, netgi buitinėms plovimo priemonėms, todėl vaikų kolektyvuose patariama reguliariai vėdinti patalpas, jas valyti, laikytis asmeninės higienos. Ir pasikartokime maldelę – tai kas padeda išvengti virusų? Taip, taip – stipri imuninė sistema. Todėl stiprinti imunitetą nepamirškite visus metus!

Karščiavimas be priežasties?

Na, kaip jau čia visai be priežasties… Priežastis yra – enterovirusai. Karščiuojant veidas parausta, raudoniu nusidažo ir viršutinės liemens dalies oda, ypač veido ir kaklo srityje. Ant odos gali atsirasti papulinis bėrimas. Karščiavimas praeina per 2–10 dienų, dažniausiai be liekamųjų reiškinių. Bet jeigu kūdikiams prisideda dar ir bakterinė infekcija, tuomet liga gali būti sunkesnė.

Kaip gydyti? Skiriamas simptominis gydymas, būtina gerti daug skysčių, kad organizmas greičiau apsivalytų nuo viruso ir jo išskiriamų toksinų. Jei reikia, temperatūra mažinama vaistais, galima duoti virusus naikinančių homeopatinių preparatų.

Vasaros gripas

Jis panašus į kitas virusines infekcijas. Ligos pradžioje pakyla temperatūra, pradeda skaudėti gerklę, prasideda akių uždegimui būdingi reiškiniai. Liga nėra itin sunki ir per penkias dienas paprastai praeina.

Kaip gydyti? Skiriamas tas pats simptominis gydymas, kaip ir gelbstintis nuo kitų virusinių infekcijų.

Panašu į raudonukę

Bet greičiausiai tai ne raudonukė, o enterovirusinė egzantema. Ji nustatoma tuomet, kai po trijų dienų karščiavimo išberia mažylio veidą ir galūnes. Bėrimas laikosi nuo kelių valandų iki paros. Nuo raudonukės skiriasi tuo, kad susirgus raudonuke prieš bėrimą nebūna karščiavimo ir raumenų skausmo.

Kaip gydyti? Gydoma kaip ir kitos virusinės infekcijos. Jei bėrimas labai intensyvus, tuomet dar skiriami alergiją mažinančių vaistų.

Netgi meningitas!

Virusinis arba serozinis meningitas – tai infekcinė nervų sistemos liga, sukelianti minkštųjų smegenų dangalų uždegimą. Rimta virusinio meningito komplikacija – galvos smegenų uždegimas. Virusinis meningitas nėra toks pavojingas kaip bakterijų sukeltas, ir sunkių jo formų pasitaiko retai. Persirgus įgyjamas gana patvarus imunitetas.

Pagrindiniai virusinio meningito požymiai – iki 40 laipsnių pakyla temperatūra, skauda sprandą, kuris atrodo tarsi sustingęs, jaučiamas ūmus galvos skausmas, atsiranda šviesos baimė, pykina, vemiama, skauda pilvą, liežuvis būna sausas, prasideda gerklės uždegimas. Tokie ligoniukai guli ne išblyškę, o įraudę, nes jų akių junginės ir skruostai yra raudoni. Vaikas tampa vangus, kartais guli vadinamąja meningine poza – šiek tiek atlošęs galvytę, išsilenkęs ir užsimerkęs. Mažesniems nei dvejų metų mažyliams liga pasireiškia ir momenėlio išsipūtimu. Laiku skyrus reikiamą gydymą nesunkiai pasveikstama, o uždelsus galimos įvairios komplikacijos – atminties ir dėmesio koncentracijos, elgesio, mokymosi, klausos sutrikimai ir net galvos smegenų pažeidimai. Meningito diagnozė patikslinama atlikus juosmeninę punkciją, t.y. į nugarą tarp juosmens slankstelių įduriama adata ir paimama šiek tiek smegenų skysčio tyrimams atlikti. Ši procedūra neskausminga.

Kaip gydyti? Kažkaip specifiškai virusinis meningitas negydomas, nes tai tėra simptomų gydymas – nuo šio viruso vaistai dar neatrasti, antibiotikai nereikalingi, todėl jų ir neskiriama. Ligoninėje mažyliui lašinami skysčiai, skiriama šlapinimąsi skatinančių preparatų, temperatūrą ir skausmą mažinančių vaistų. Elektrolitų balansui atkurti tinka negazuotas, lengvai sūraus skonio mineralinis vanduo. O štai šviežių vaisių sulčių ar gėrimų reikėtų vengti. Siekiant išvengti dehidratacijos, dar duodama druskos tirpalo, o žarnyno florai gerinti ir atkurti rekomenduojama vartoti probiotikus. Paprastai per 3–5 dienas mažyliai visiškai pasveiksta. Išėjus iš ligoninės rekomenduojamas 7–10 dienų namų režimas.

Kai užpuola gerklę

Herpinė angina prasideda karščiavimu iki 38–40 laipsnių, galvos, ryklės skausmu, rijimo sutrikimais, rečiau anoreksija ir pilvo skausmais. Burnos gleivinėje, dažniausiai ant tonzilių, liežuvėlio, minkštojo gomurio, atsiranda 1–2 mm skersmens balkšvai pilkų spuogelių ar pūslelių, aplink jas būna paraudę. Bėrimų nebūna daug, bet jie greitai išopėja, atsiranda negilių pilkšvų opelių, kurios savaime užgyja po 5–10 dienų.

Kaip gydyti? Gydoma mažinant temperatūrą, būtina duoti gausiai gerti skysčių, tinka ir burnytės bei ryklės skausmą palengvinantys ir uždegimą mažinantys purškiamieji preparatai (pvz., “Tantum Verde”). Galima vartoti ir homeopatinius preparatus.

Raumenų skausmai

Jais pasireiškia enterovirusų sukelta epideminė mialgija. Ji prasideda karščiavimu, galvos skausmais, maisto atsisakymu, jau pirmą ligos parą pajuntami galūnių ar kvėpuojamųjų raumenų skausmai, kurie sustiprėja giliau kvėpuojant ar kosint. Todėl ligoniukai stengiasi kvėpuoti negiliai. Be to, mažųjų kūnus tarsi sukausto, pajuntami sąnarių ir pilvo skausmai, kurie kartais panašūs į apendicito.

Kaip gydyti? Skiriamas simptominis gydymas – mažinamas karščiavimas ir skausmas, būtina gausiai vartoti skysčių su mikroelementais ir gliukoze. Skaudančias galūnes galima patepti heparino turinčiu tepalu (pvz., “Lioton 1000″), nes jis pagerina kraujotaką, todėl sumažėja skausmas. Kojytes galima patepti uždegimą mažinančiu tepalu (pvz., “Emox” geliu ar kt.). Tėveliai neturėtų užmiršti galūnių ir viso kūno masažo, vėsių įvyniojimų, nekarštų kojų vonelių su druskos tirpalu (kojas reikia merkti iki kelių). Pilvo skausmui mažinti tiks vidurių lašai ir kiti žoliniai preparatai (pvz., “Iberogast”), pilvo masažas pagal laikrodžio rodyklę.

Raudonos akytės

Akių pažeidimais pasireiškiantis hemoraginis konjunktyvitas – labai užkrečiama enterovirusinė infekcijos forma, kuriai būdingas ūmiai atsiradęs akių skausmas, paburkę vokai, akių junginių kraujosrūvos.

Kaip gydyti? Ligoniukui reikėtų praplauti akis, dėti vėsių kompresų su arbata, medetkomis, rekomenduojama lašinti homeopatinių akių lašų, dirbtinių ašarų. Jeigu liga komplikuojasi, tuomet skiriama antibakterinių ir hormoninių lašų ar akių tepalų.

Širdutės irgi gali tykoti pavojus!

Širdies pažeidimus (miokarditas) enterovirusai dažniausiai sukelia fiziškai aktyviems berniukams. Liga prasideda karščiavimu, po kiek laiko atsiranda skausmai už krūtinkaulio, dusulys, kuris išryškėja net nuo mažiausio fizinio krūvio. Kūdikių enterovirusinio širdies raumens uždegimo eiga gali būti sunki, o vyresni vaikai serga lengviau.

Kaip gydyti? Iš pradžių skiriamas simptominis gydymas, o jei liga komplikuojasi ir įtariamas širdies raumens pažeidimas, mažylį būtina gydyti ir stebėti ligoninėje, jam skiriamas uždegimą mažinantis gydymas, o reikalui esant  –duodama širdį veikiančių preparatų.

Saugokime naujagimius

Naujagimių enterovirusinė infekcija yra viena sunkiausių perinatalinių infekcijų. Naujagimiai užsikrečia nuo sergančių motinų ir ligos eiga tuomet priklauso nuo to, ar motinos organizme jau yra pasigaminę pakankamai antikūnų būtent nuo to viruso. Enterovirusinė infekcija naujagimiams pasireiškia karščiavimu, meningitu, bet gali būti ir miokarditas, smegenų, kepenų ar plaučių uždegimas.

Kaip gydyti? Kadangi vaiko būklė dažniausiai būna sunki, jį būtina gydyti stacionare, kur skiriamas simptominis gydymas, o kitas gydymas priklauso nuo pažeistos organizmo sistemos ir pažeidimo sunkumo.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...