2011 Spalio 16

Vilniuje ir Klaipėdoje sklis senovinė gitaros muzika

veidas.lt


Klaipėdoje ir Vilniuje liesis švelnūs senovinių instrumentų virtuozo ispano Jose Miguelio Moreno atliekamos muzikos garsai.

Ispanas Jose Miguelis Moreno vadinamas vienu žymiausiu senovinių gitaros šeimos instrumentų ekspertu ir atlikėju pasaulyje. Jo rankose tiek originalūs Renesanso ir baroko instrumentai, kaip vihuela, liutnia, teorba, tiek romantinė gitara prabyla švelniomis senovinėmis melodijomis ir žymiausių kompozitorių Antonio Vivaldi, Franzo Schuberto bei kitų šedevrais. Gitaristas specializuojasi interpretuodamas senovinę muziką, tačiau jo gausus repertuaras apima kelių šimtmečių kūrinius – nuo XVI amžiaus iki šių dienų.
Spalio 13 dieną Klaipėdoje, Klaipėdos koncertų salėje, o spalio 14 dieną Vilniuje, Šv. Kotrynos bažnyčioje, J.M.Moreno solo ir kartu su Šv. Kristoforo kameriniu orkestru atliks XVII–XX a. muzikos repertuarą. Koncerto „La Guitarra Espanola” (Ispaniškoji gitara) dirigentas – Donatas Katkus. Renginyje skambės kompozitorių A.Vivaldi, Gasparo Sanzo, Francisco Tarregos, Antoine’o de Lhoyer ir kitų kūriniai.

Visą gyvenimą su gitara

J.M.Moreno gimė Madride. Vos sulaukusį ketverių metų tėvas jį pradėjo mokyti muzikos, kuri ir tapo jo gyvenimo aistra. Muziką pasirinko ir brolis Emilio – jis yra garsus ispanų violončelininkas, taip pat besigilinantis į barokinę ir klasikinę muziką. Abu broliai siekia iš naujo atrasti ir visuomenei pristatyti pamirštą ispanų klasikinę muziką.
Nors 65 metų J.M.Moreno niekada nestudijavo jokioje konservatorijoje, senovinių gitaros šeimos instrumentų muzikos srityje jis yra pripažintas visame pasaulyje ir per savo karjerą laimėjo įvairiausių prizų, tarp kurių – ir pirmasis “Incontri Chitarristici di Gargnano” apdovanojimas.
1990 m. jis įkūrė ansamblį „La romanesca“, o 1998 m. – „Orphenica Lyra“, pasinėrusius į Ispanijos ir europietiškos barokinės muzikos interpretacijas. Pirmasis ansamblio albumas, išleistas 1999-aisiais, buvo skirtas pagerbti Fuenllanai – aklam ispanų Renesanso kompozitoriui ir jo šedevrui „Orphenica Lyra“. Antroji kompaktinė plokštelė, išleista 2000 m. gruodį, skirta ispanų baroko kompozitoriui G.Sanzui, kurio kūriniai taip pat skambės per koncertus Lietuvoje.
Iš viso J.M.Moreno išleido daugiau kaip dvidešimt albumų. Tarp jų yra dedikuotas tapytojui Diego Velazquezui, taip pat kompaktinė plokštelė, skirta rašytojo garsiajam Cervanteso romanui „Don Kichotas”.

Laisvalaikiu gamina instrumentus

Atlikėjas ne tik aktyviai koncertuoja, bet ir užsiima pedagogine veikla – nuo 1980 m. skaityti paskaitų jį kviečia prestižiškiausios pasaulio aukštosios muzikos mokyklos. Be to, J.M.Moreno kartu su žmona Lourdes Uncilla tyrinėja ankstyvųjų liutnių ir gitarų šeimos instrumentų gamybą – savo dirbtuvėse jis gamina klasikines gitaras, liutnias ir kitus instrumentus. Šiais instrumentais J.M.Moreno groja ir savo koncertuose.
Koncertuodamas, skaitydamas paskaitas ir dalyvaudamas konferencijose šis ispanų atlikėjas apkeliavo visą pasaulį, įskaitant Šiaurės ir Pietų Ameriką, Aziją, Australiją, Europą. Jis grojo garsiausiose pasaulio salėse, tokiose kaip „Wiener Musik Verein“, „Wiener Konzerthaus“, „Thétre des Champs Elysées“, „Wigmore Hall of London“, „Metropolitan Museum of New York“ ir kitose.
Bilietai į senovinės gitarų muzikos koncertus Klaipėdoje kainuoja 22–52 Lt, Vilniuje – 27–52 Lt.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...