2011 Gegužės 11

Vilioja įdomiais muziejais ir Tartu mokslo centru

veidas.lt

"Veido" archyvas

Aktyvų turistinį sezoną Estijoje pradeda naujų lankytinų objektų, muziejų, mokslo populiarinimo centrų pristatymai visuomenei – šios šalies muziejai plačiausiai atvers duris lankytojams Muziejų naktį, gegužės 14-ąją.

Naujausias Estijos turizmo objektas – Tartu mokslo populiarinimo centras AHHAA – žada staigmenų įvairiausio amžiaus ir patirčių lankytojams. Vienintelis mokslo populiarinimo centras trijose Baltijos šalyse aktyviai bendradarbiauja su senuoju Tartu universitetu ir pirmasis Estijoje pristato keturmatį kiną, įdomiosios fizikos ir chemijos bandymų vietų. Dar 1997 metais įkurtas centras sulaukė daugiau kaip milijono lankytojų, nors iki šiol neturėjo nuolatinių namų, kol šįmet Tartu centre buvo baigtas statyti kosminio stiliaus pastatas su keletu kupolų, po vienu iš kurių įrengtas šiuolaikiškiausias Baltijos šalyse sferinis planetariumas ir žvaigždžių teatras.

Lankytojai galės išbandyti ir įvairių įrenginių, patirti ir ekstremalių įspūdžių, pavyzdžiui, minant dviratį ištemptu lynu arba specialiuose krėsluose kylant lynais į 30 metrų aukštį ir krentant laisvuoju kritimu, taip pat klaidžiojant veidrodiniame labirinte. Naujuose savo namuose Tartu mokslo centras tikisi per metus sulaukti apie 300 tūkst. lankytojų iš visos Estijos ir kitų šalių.

Ne mažiau įspūdžių turėtų suteikti ir naujas Estijos kelių muziejus, įkurdintas 1863 m. pastatytoje Varbuso arklių pašto stotyje. Kitapus kelio įrengtoje istorinėje kelių ekspozicijoje pristatomi Estijos ir Livonijos kelių ruožai – keliaudami raisto takais, vieškeliais, grindiniu, medinėmis trinkelėmis ir pagaliau – asfaltu, lankytojai gali puikiai pajusti skirtingų šimtmečių dvasią.

Muziejaus ekspozicija baigiasi įvairių dešimtmečių sunkiosios kelių technikos pavyzdžiais, kurių gausu šiame turtingame muziejuje. Šalia esančiame eismo miestelyje galima pavairuoti tikroviškus elektrinius automobilius, išbandyti pusiausvyrą ant neįprastos formos dviračio, pasivažinėti paspirtukais ir netgi patogiai riedėti restauruotu prieškariniu raudonu autobusu.

Šių metų Europos kultūros sostinė Talinas siūlo svečiams užsukti į tikru pasididžiavimu tapusį Estijos jūrų muziejų, esantį prie Didžiųjų vartų į Talino senamiestį. Vienas turtingiausių Europoje jūrų tematikos muziejus veikia jau daugiau kaip 75 metus, o keturiuose senovinio bokšto aukštuose lankytojai gali susipažinti su estų laivų ir valčių statybos tradicijomis, uostais, laisvų navigacijos įranga, švyturiais. Dėmesio verta unikali laivų modelių kolekcija, tarp jų ir didžiausias burlaivio modelis bei ypatingas giluminio nardymo kostiumas. Galima apžiūrėti ir 1994 m. tragiškai nuskendusio keleivinio kelto “Estonia” modelį. Užkopę ant bokšto stogo, muziejaus lankytojai turi progos pasigrožėti į Talino uostą įplaukiančiais laivais ir senamiesčio stogų kreivėmis.

Toliau vykstant šiaurine Estijos pakrante, keliautojų laukia viduramžių Rakverės pilis su senaisiais savo gyventojais – energinga pilies raktininke, paslaptingais vienuoliais, gydytoju barzdaskučiu, budeliu, siaubo kambario gyventojais ir net pabuvoti pragare. Patekus į Viduramžių pasaulį, galima aktyviai dalyvauti kasdieniame pilies gyvenime – erdviame kieme pašaudyti iš lanko, dalyvauti riterių turnyruose, susiremti kardų kautynėse, pilies kieme pasigrožėti naminėmis ožkomis, pajodinėti ant arklių, užsukti į kankinimų kambarį, patiems pasigaminti parako ir išgirsti senovinės patrankėlės šūvį.

Išvykus iš Rakverės pilies pro ilgiaragio jaučio – tauro – bronzinę skulptūrą patogiausia vykti toliau į rytuose esančią Kohtla kasyklą-muziejų. Dešimtmetį neveikiančiose degiojo skalūno kasyklose estai įkūrė vieną iš įdomiausių ir originaliausių lankytinų vietų Estijoje. Muziejumi virtusiose šachtose pasakojama apie svarbiausios Estijos žemės gelmių dovanos – degiojo skalūno gavybą ir naudojimą.

Keliasdešimties metrų gylyje esančios drėgnos kasyklos tęsiasi ilgus kilometrus, todėl gidas pataria nenuklysti į šalutinius kelius ir būtinai pasišviesti ant šalmų esančiais prožektoriais. Įdomu, kad kasyklose dar veikia senoji technika – skalūno atskėlimo, kasimo, padavimo į viršų, vėdinimo įrenginiai. Geležinkeliu važinėja požeminis traukinukas, veždavęs darbininkus, o dabar – ekskursijas.

Tarp naujų muziejų Estijoje garsėja ir senoviniame bokšte Paidėje įrengtas Laiko centras “Vitenštainas”. Aštuoniuose bokšto aukštuose kylant liftu galima išlipti vis kitame amžiuje – nuo pačių seniausiųjų proistorės epochų kilti į viduramžius, pašto karieta apkeliauti Estijos dvarus, gyvulių vagone dundėti į sovietinio kalėjimo stovyklą, pagyventi niūriomis sovietmečio realijomis ir pagaliau išlipti Baltijos kelio ir Estijos nepriklausomybės salėje.

Šiuos ir kitus objektus – iš viso dešimt lankytinų vietų Estijoje iki rugsėjo vidurio siūlo aplankyti penktasis trijų Baltijos šalių turizmo projektas “Didysis žygis po Baltijos šalis”. Žygio dalyviams bilietai į minėtus objektus kainuos pigiau, be to, projekto laimėtojų laukia vertingos dovanos.

Jau startavusį “Didįjį žygį po Baltijos šalis”, skatinantį vidaus turizmą ir keliones po kaimynines šalis, įgyvendina Valstybinis turizmo departamentas prie Lietuvos ūkio ministerijos, Latvijos turizmo plėtros agentūra ir Estijos turizmo agentūra.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...