2011 Lapkričio 08

Vieni graikus keikia, kiti – su jais solidarizuojasi

veidas.lt

Pastaruoju metu beveik visa Europa sutartinai šaukia, kad į skolas įklimpę graikai yra neatsakingi tinginiai, lengva ranka į kairę ir į dešinę švaistantys svetimus pinigus.

Jiems pavymui pritaria ekonomikos analitikai – Graikijos laukia bankrotas. Visgi ne visi pasiduoda masinei panikai – ekonominės suirutės laikotarpiu gimsta originalių idėjų, kaip palaikyti tuos, kurie šiuo metu beveik pačiame recesijos dugne. UAB „Simatra“ akcininkas Sigitas Žilius sugalvojo solidarizuotis su Graikija – jis pradėjo į Lietuvą gabenti mandarinų medžius. Prie šios iniciatyvos jau prisijungė nemažai įmonių vadovų ir kitų aktyvistų, kuriuos vienija šūkis – „Aš myliu Graikiją!”
S. Žilius sako, kad idėja iš Graikijos vežti ir Lietuvoje auginti mandarinų medžius gimė tada, kai visa Europa masiškai pasmerkė graikus – jiems nuolat klijuojama tinginių, nevykėlių etiketė. „Mes su tuo nesutinkame. Pasmerkti lengviausia, tačiau dažnai pamirštama, kad gera ne tik kartu žaisti krepšinį, švęsti, bet ir įveikti negandas. Kiekvienas iš mūsų gali prisidėti prie situacijos Graikijoje gerinimo. Pasukę galvas, nusprendėme pirkti mandarinų sodinukų. Kas gali būti labiau graikiška už Graikijos žemėje, graikų rankomis užaugintus medelius. O pinigėliai juk paklius arčiausiai dirbančio žmogaus. Mandarinų medelius pirkome iš vietinio ūkininko. Ponas Ioannis spaudžia ir puikų aliejų iš savo alyvuogių. Ateityje planuojame vežti ir kitų natūralių graikiškų produktų“, – dėsto S. Žilius.
Pašnekovas pabrėžia, kad ši solidarumo akcija turi ir kitą svarbią mintį – jei patys savo namuose užsiauginsime mandarinų, nebestovėsime didžiųjų prekybos centrų eilėse, nešini mandarinų maišeliu.
„Priklausomybę nuo monopolijų reikia mažinti ne vien dėl to, kad ten perkame ne itin aukštos kokybės dalykus už didelę kainą, bet ir dėl to, kad taip žlugdomas smulkusis verslas. Beveik niekur Europoje nerasime tokios praktikos, kad prekybos centrai-gigantai būtų pastatyti miestų centruose. Pas mus yra atvirkščiai, taigi kenčia mažieji prekybininkai. Būtų smagu, jei atsirastų kokia mažytė šeimos parduotuvėlė, kurioje būtų prekiaujama iš Graikijos, Turkijos ar Irano atvežtais natūraliais produktais, pagamintais jų ūkininkų. Juolab, kad dėl transportavimo problemų nėra“, – savo požiūrį išreiškia S. Žilius.

Valgo savo namuose užderėjusius mandarinus

Nemažai lietuvių savo namuose jau augina mandarinų medžius. Ponia Rita Marmienė iš Vilniaus sako, kad mandarinų medį auginti nėra sudėtinga: „Sunkiausia tai, kad reikia pasistengti, kad medis, atvežtas kelis tūkstančius kilometrų, adaptacijos naujoje aplinkoje periodą išgyventų sklandžiai – nenumestų lapų. Norint, kad taip neatsitiktų, turėtume sudaryti maždaug tokias pačias sąlygas kaip tėvynėje. Kai medį nusipirkome, jis buvo užmezgęs nemažai vaisių, tačiau mandarinai prieš mėnesį dar buvo žali. Dabar jie – beveik oranžiniai. Nesulaukę Kalėdų, vieną jau paragavome – labai saldūs. Kitus valgysime per Kalėdas“.
UAB „Vertomas“ direktoriaus Tomo Šivicko namus irgi puošia beveik 3 metrų aukščio mandarinų medžiai. „Mūsų medžiams kelionė iš Graikijos šiek tiek pakenkė – nukrito keliolika lapelių. Bet jie puikiai adaptavosi – nokina vaisius. Jų kol kas nepersodinau, retkarčiais vandeniu nupurškiu lapus. Šiam augalui itin didelės priežiūros nereikia. Gausiau palaistau porą kartų per savaitę“, – pasakoja T. Šivickas.
Norėtųsi, kad  Lietuvą pasiektų daugiau produktų iš Graikijos, Turkijos ir kitų Balkanų šalių ūkių. Tikrai ant mūsų stalo atsirastų vietos ūkininkų išspaustam alyvuogių aliejui, didelėms alyvuogėms (kalamatoms), saulėje džiovintiems vaisiams ir daržovėms. Tuomet ir mūsų širdyse būtų daugiau saulės.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (2)

 1. graikas graikas rašo:

  nu va, kaip faina! saunuolis gi tas zilius! :P joooo,jau prasidejo mandarinu metas,ir siandien taip atsalo atenuose tik +10 brrrrrrr :) ))

 2. Drulia Drulia rašo:

  Graikija valdo socialistai. Turėtų būti aišku, ko jie norėjo.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...