2010 Rugpjūčio 20

Gimdymas

Vienas lauke – ne karys

veidas.lt

"Veido" archyvas

Gimdymas yra tiltas tarp dviejų pasaulių. Kitoj pusėj jau niekada nebebus taip, kaip buvo. Ši nuostabi kelionė ir motiną, ir vaiką padaro pažeidžiamus. Nuo seniausių laikų moterys gimdo ne vienos. Visame pasaulyje atverdamos kelią ir pačios atsiverdamos naujam gyvenimui moterys siekia pagalbos. Reikia jėgų, palaikymo ir patirties. Kuo mažiau savos, tuo labiau reikia pasiremti kitų.

Pirmąsyk gimdančios motinos sieloje slypi toli gražu ne visko mačiusi senė, o motina vaikas. Ir visai nesvarbu, kiek tokiai motinai metų – aštuoniolika ar keturiasdešimt. Kiekviena motina iš pradžių būna motina vaikas: ji jau pakankamai subrendusi, kad galėtų gimdyti, ir turi gerus instinktus, kreipiančius ją teisinga linkme, bet jai reikia vyresnės moters arba kelių moterų globos, kad šios daugiausia paskatintų, padrąsintų ją ir patartų, kaip auginti savo vaikus bei rūpintis jais.

Clarissa Pinkola Estes. Bėgančios su vilkais

Šiandien pasirinkimas ne ką platesnis. Gal tik labiau struktūrizuotas ir įrėmintas. Vis dėlto kaip esama alternatyvų, kur gimdyti, taip yra ir kelios galimybės, su kuo dalytis šiuo įvykiu. Vadinasi, reikia iš esamų galimybių rinktis kurią vieną, kelias, o gal ir visas.

Pagalbos gimdant spektras:

  • Gydytojas – Lietuvos ligoninėse gimdyme dalyvauja, procesui vadovauja ir priima kūdikį ginekologas akušeris. Jis yra visų pirma atsakingas už gimdyvės sveikatą. Esant būtinybei kviečiamas anesteziologas, kuris pasirūpina nejautra. Po gimdymo vaikelį apžiūri neonatologas – kūdikių gydytojas.
  • Akušerė – dar vienas baltojo chalato atstovas, ko gero, esantis arčiausiai gimdyvės. Akušerė asistuoja gydytojui ir praleidžia su moterimi didesnę dalį gimdymo laiko, ji pataria, palaiko morališkai, padeda pasirinkti gimdymo padėtį. Daugelyje šalių ji taip pat atlieka akupunktūros ar akupresūros procedūras.
  • Pribuvėja – alternatyva nenorinčioms gimdyti ligoninėje. Lietuvoje nėra įteisinta, tačiau Vakarų Europoje ir JAV priimta alternatyva, kai moteris nusprendžia gimdyti savo aplinkoje, namuose arba natūralistinės pakraipos gimdymo namuose. Personalas šiuo atveju, beje, taip pat turi medicininį išsilavinimą.
  • “Dūla” (doula) – patyrusi ir profesionali gimdyvės padėjėja, palaikanti gimdyvę fiziniu, moraliniu, informaciniu ir praktiniu aspektu. Medicininiu požiūriu ji nėra atsakinga už gimdyvę ar naujagimį, bet geba daryti masažą, atlikti akupunktūros, akupresūros procedūras, yra baigusi medicinos mokymus ir atstovauja natūralizmo šalininkams. Jos užduotis – nuolatos būti šalia gimdyvės ir jos partnerio bei drąsinti, kelti pasitikėjimą savimi, būti fiziniu ramsčiu per sąrėmius ar patį gimdymą, o gal ir petimi paverkti. Atkeliavęs iš senovės Graikijos, šis dūlos reiškinys dabar sparčiai populiarėja JAV, Anglijoje ir Skandinavijoje. Lietuvoje dūlos vaidmuo dažnai atitenka gimdyvės mamai, sesei ar draugei.
  • Nepaminėtas dar vienas svarbus asmuo – kūdikio tėvas ir gimdyvės partneris. Sąmoningai nepaminėtas prie pagalbos, nes jei jis dalyvauja gimdyme, tai kartu, o ne prie motinos. Užgimsta jo vaikelis, tad ir įtampa, ir emocinė būklė gali būti prilyginama gimdyvės. Žinoma, fiziniu požiūriu partneris yra moters ramstis, taip pat moralinė atrama, tačiau iš esmės užgimstančio kūdikio tėvas ir motina kartu eina šiuo gimties keliu visavertėmis partnerių teisėmis.

Tėvui į ausį

Viskas, ką tu darai, jai daug reiškia! Tu esi toks reikšmingas, kaip galbūt niekada iki šiol jūsų gyvenime. Juk kalbama apie gyvybę. Naują mažutę gyvybę, kurios dalis tu esi. Būk kantrus! Masažuok nugarą ir šlaunis, priimk visus nurodymus ir prieštaravimus: “Čia, ne – ne čia! Stipriau, ne – ne taip stipriai!” Pasirūpink šaltu rankšluosčiu, atnešk  vandens, sulakstyk pakviesti gydytoją. Nuobodu tikrai nebus. Visa tai gyvybiškai svarbu. Čia ir dabar! Moteriai, apimtai stiprių sąrėmių, neegzistuoja daugiau niekas pasaulyje. Taip ir turi būti, nes čia ir dabar vyksta pats svarbiausias vyksmas.

Monica Moland & Christian S¸mme. Gimdymo knyga

Vis dėlto suprantama, kad partneris ne visada gali ar nori dalyvauti gimdyme, galų gale tai tik motinos ar abiejų būsimųjų tėvų reikalas. Tokiu atveju dūla, ko gero, tampa dar aktualesnė. Pagalbininkės vaidmenį, be abejonės, gali užimti ir mama, sesuo, draugė. Bet kuris moteriai artimas  žmogus, suprantantis jos emocijas, poreikius ir pasirengęs besąlygiškai pildyti jos norus ir pageidavimus, būti šalia visą gimdymo periodą ir, jei reikia, šiek tiek po jo. Nuo neatmenamų laikų tokią pagalbą moteriai suteikdavo vyresnės genties moterys, dar vadinamos žmogiškosios Deivės motinomis. Tokia vyresnė moteris veda naujai išsiritusią motiną moterystės ir motinystės keliu, apgaubia šiluma bei išmintimi tiek ją, tiek vaikelį. Tai ne tik fizinė pagalba, bet ir moralinis palaikymas, kai kelios sielos ir kūnai kartu visiškai pasineria į vieną išgyvenimą, vieną tikslą. Sakoma, kad “kartu gimdančios” moterys paima dalį gimdyvės skausmo ir grąžina jai visų patiriamą džiaugsmą. Buvimas kartu sustiprina energinį lauką.

Pasirinkimo laisvė ir kančia

Grįžtant prie pasirinkimo klausimo svarbu, kad moteris rinktųsi laisvai. Jeigu jai reikia daugiau žmonių aplink, tegul susikviečia – ir nereikia jos stabdyti. Giminės, tautybės tradicijos, charakteris nulemia vienokį ar kitokį poreikį. Gimdyvė turi teisę atsisakyti visos siūlomos pagalbos ir likti tik su mediku ar pribuvėja, o gal ir tą pačią pasikviesti tik esminiu momentu. Derėtų gerbti ir tokį moters norą.

Kaip pajusti ir įvertinti, kokios ir kiek pagalbos reikės gimdymo metu? Niekas negali pasakyti, nei kiek laiko, nei kaip vyks gimdymas ar kokia bus jo baigtis. Kaipgi moteriai nuspręsti, ką kviestis pagalbon, jei nei ji, nei kas kitas negali atsakyti į jokį klausimą dėl gimdymo… Padės išsamus, nuoširdus pokalbis su nėštumą prižiūrinčiu specialistu ar jau pasirinktu gimdyti mediku. O gal su mama, vyresne seserimi ar jau gimdžiusia drauge. Reikia artimo kontakto. Sunku nuspėti savo pačios emocijas, tačiau galima neskubant apmąstyti keletą klausimų ir taip bent iš dalies suvokti savo poreikius.

  • Ar pirmą sykį būdama dar mergaitė ėjote pas ginekologą kartu su mama (ar kitu vyresniu jus globojančiu asmeniu)? Ar pati to norėjote? Kaip jautėtės dėl to, kad šalia yra šeimos narys?
  • Ar dažnai apsilankote pas gydytoją profilaktiškai, pvz., pas stomatologą? Kaip jaučiatės medikų globojama? Kokį jausmą jums sukelia baltas chalatas?
  • Ar esate gulėjusi ligoninėje, patyrusi operaciją? Ar po operacijos arba ligoninės veržiatės namo, vos pajėgusi atsistoti?
  • Ar jaučiatės saugiau tarp sienų, kur galite tuojau pat gauti visą reikalingą medicininę pagalbą?
  • Kaip pakeliate skausmą? Gal žinote, aukštas ar žemas yra jūsų skausmo slenkstis?
  • Ar esate linkusi pavartoti vaistus ar iki paskutiniųjų bandote išvengti medikamentų?
  • Kaip elgiatės sirgdama? Ar reikalaujate rūpesčio, priežiūros? Pageidaujate artimųjų buvimo šalia? O gal daug geriau vienai įsirausti į patalus?
  • Ar streso, ekstremalios situacijos akivaizdoje pametate galvą, nemokate suvaldyti emocijų? O gal priešingai – sugebate susiimti ir veikti racionaliai? Gal esate patyrusi traumą ar patekusi į tokią situaciją, kai reikėjo jūsų pagalbos – kokia buvo jūsų reakcija?

Asmeninė gimdymo komanda

Atsakymai ar bent jau pasvarstymas šiais klausimais padeda užčiuopti kryptį, sudaryti savo gimdymo komandą. Gal esate drovi, bijote gimdymo skausmo, paniškai vengiate daktarų, medikamentų ir ligoninių? Tuomet verčiau mėginkite susipažinti ir aptarti būsimą gimdymą su pasirinktu gydytoju ir apsidairyti gimdykloje. Jei su partneriu ar drauge petys petin išgyvenote sudėtingesnį kopimą į kalnus ar plaukimą plaustu kalnų upe ir norite tai pakartoti, jums nebereikia ieškoti kito padėjėjo gimdant. O štai jei iki kraujo nusibrozdinusi keliukus vis tiek sukandusi dantis viena mokėtės važiuoti riedučiais ar riedlente, gal jums ir nereikia sukti galvos dėl pagalbininko, visai pakaks ir standartiškai dalyvaujančių medikų. Padeda ir objektyvus žvilgsnis iš šalies. Galite apsitarti su savo mama ar kitu asmeniu, kuris jus seniai ir gerai pažįsta bei matė ne tik maloniomis aplinkybėmis.

Vietoje pabaigos…

Efe (pigmėjų) gentyje, įsikūrusioje Kongo atogrąžų miškuose, prasidėjus gimdymui motiną prie upės lydi dvi pribuvėjos. Kai takai atsiveria, jos ima dainuoti su gimdyve. Moterys susikabinusios tupi šalia vandens, dvi pribuvėjos prilaiko motiną iš abiejų pusių, visos trys giliai kvėpuoja. Kai pasirodo kūdikio galvutė, pribuvėjos sulaiko kvapą – ir vaikelis užgimsta.

Monica Moland & Christian S¸mme. Gimdymo knyga

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...