2013 Vasario 04

Vasarį kine – visi “Oskarų” favoritai ir lietuviško Holivudo užuomazgos

veidas.lt

Iš Holivudo studijų plūstantys nauji filmai formuoja tendenciją, kad geras kinas privalo būti ilgas. Sausį “Ištrūkęs Džango” ir “Vargdieniai” privertė sėdėti ilgiau nei dvi su puse valandos. Vasarį tiek pat laiko paaukoti prašo “Lincolnas” ir “Taikinys #1″. Teks įprasti.

Sausio mėnuo Lietuvos kino teatruose išsiskyrė kokybišku ir didelę paklausą pasėjusiu repertuaru, kurį gausiu lankomumu įvertino bilietus nusipirkę žiūrovai. Vasaris tikrai nenusileis paties skirtingiausio skonio filmų įvairove, bet pagaliau nutrauks šalies kino rinkoje susiklosčiusią tradiciją, kad antras naujų metų mėnuo visuomet būna ryškiai prastesnis už pirmąjį. Per artimiausias keturias savaites pamatysime visus esminius kandidatus nenuspėjamiausiai “Oskaro” premijai gauti ir vertinsime už privačių investuotojų lėšas sparčiai nufilmuotą lietuvišką romantinę dramediją, kuri bus pajėgi varžytis dėl lankomiausio 2013 m. titulo su stipriausiais Holivudo studijų statytiniais.

Auksinis “Oskarų” blizgesys
Labai gerai, kad jau kelintus metus iš eilės vasaris tampa ataskaitiniu mėnesiu, kai Lietuvos žiūrovams rodomi beveik visi filmai, pretenduojantys gauti “Oskarą”. Jeigu neišsiugdytume šios gražios tradicijos, tai veikiausiai nepamatytume vieno geriausių 2012 m. filmų “Argo”. Populiaraus aktoriaus Beno Afflecko tikrų įvykių trileris buvo tiesiog nurašytas, nepaisant iš Toronto ir San Sebastiano kino festivalio atskriejusių palankių atsiliepimų, ir stumdomas repertuare kaip nereikalingas vaikas. Kai filmui nepasisekė užfiksuoti trokštamo rezultato Latvijoje, studija “Warner Bros.” nusprendė išmesti “Argo” iš lietuviško repertuaro.
Tačiau netikėtas “Argo” iškilimas per JAV kino kritikų asociacijos apdovanojimus ir sensacinga pergalė “Auksinių gaublių” ceremonijoje ištraukė iš kortų kaladės naujus tūzus. Į septynias “Oskaro” nominacijas pretenduojantis trileris apie JAV diplomatų išlaisvinimą iš priešiškai ir revoliucingai nusiteikusio Irano stebuklingomis aplinkybėmis grįžta į Lietuvą. Patį brandžiausią, patriotiškiausią ir aštriausią režisieriaus B.Afflecko kūrinį “Argo” verta ir būtina pamatyti dėl adrenalininės įtampos (autorius priverčia neramiai jaudintis netgi žinančiuosius galutinį slaptos misijos rezultatą), autentiškai perteiktos nedraugiškos amerikiečiams 1979 m. atmosferos Irane ir ypač smagaus ironiško humoro apie kino verslą bei patį Holivudą.

Mylimiausio JAV prezidento portretas
Kol kas dar anksti spėlioti, kaip “Argo” pasirodys vasario 24 d. vyksiančioje “Oskarų” teikimo ceremonijoje. Vis dėlto B.Afflecko pavardės nėra tarp geriausio režisieriaus nominantų, o režisierių taryba turi milžinišką įtaką akademijoje ir bent kol kas galingiau palaiko kolegos Steveno Spielbergo biografinę dramą “Lincolnas”. Peržvelgę “Oskarų” istoriją sužinosime, kad geriausio filmo regalijas be apdovanojimo jį sukūrusiam režisieriui įmanoma gauti tik itin išskirtiniu atveju. Net 20 kūrinių per pastaruosius 23 metus triumfavo su abiem “Oskarais” – už geriausią filmą ir geriausią režisūrą.
Apdovanojimų statistika palankesnė “Lincolnui”, tačiau S.Spielbergas turi gan didelę įtakingų kenkėjų armiją ir paskutinėmis balsavimo dienomis vykdo nematomą lobizmo misiją pasiraitojęs rankoves. Į reklaminę kampaniją jau įsitraukė JAV prezidentas Billas Clintonas, mėginantis savo autoritetu paveikti neapsisprendusius akademijos balsuotojus. Pralaimėjimas “Auksiniuose gaubliuose” buvo žiauriai netikėtas akibrokštas pergalei pasiruošusiam režisieriui.
Bet kokiu atveju į rimtą kiną vėl atsisukęs S.Spielbergas sukūrė informatyvią, istorinių faktų kupiną, kruopščiai ištirtą lėtos tėkmės biografinę dramą apie 16-ąjį JAV prezidentą Abrahamą Lincolną. Ilgas (2,5 valandos!) ir Lietuvai mažiau aktualus filmas itin stiprus aktoriniais benefisais. Tommy Lee Jonesas, Sally Field, Davidas Strathairnas, Josephas Gordonas-Levittas demonstruoja aukščiausios lygos vaidybą, bet vis dėlto didžiausios pagarbos nusipelno nerealus, nepakartojamas, užburiantis, fenomenalus, pribloškiantis Danielis Day-Lewisas. Į sudėtingą vaidmenį tiesiog įsisiurbęs anglas turi jau dvi “Oskaro” statulėles ir garantuotai atsiims trečiąją. Vien dėl šio Aktoriaus verta eiti į kiną ir iškentėti nedėkingą trukmę.
Jeigu ne nominacijos ir ne prognozuojami medaliai, “Lincolnas” aplenktų Lietuvą, tad turime pasinaudoti palankiai susiklosčiusiomis aplinkybėmis ir pamatyti tokį gerą S.Spielbergą, kokį retai tenka išvysti kino ekranuose.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-5-2013-m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (3)

 1. gabriele gabriele rašo:

  zuviukas nemo kiek kainuoja

 2. gabriele gabriele rašo:

  labai grazus

 3. gabriele gabriele rašo:

  kelinta diena ir valanda


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...