2012 Vasario 05

Scenos utopijos ir fobijos

veidas.lt


Žiemiškas vasaris žada apmėtyti mistikos gniūžtėmis.

Praėjusiame „Veide“ svarstėme, ko nepasidalija Lietuvos ir Lenkijos politikai. Netrukus šie svarstymai persikels į vaidybos sceną, mat Jaunimo teatre rengiama Arvydo Juozaičio pjesės „Širdis Vilniuje“ premjera. Mistinėje pjesėje dramaturgas įsivaizduoja Juzefo Pilsudskio ir Felikso Dzeržinskio susitikimą, kuris vyksta tuo metu, kai Vilniuje, Rasose, laidojama lenkų turistų iki šiol dorai lankoma J.Pilsudskio širdis. O kad mistikos būtų dar daugiau, į karingą diktatorių pokalbį retkarčiais įsiterps rašytojas Balys Sruoga, poetas Česlovas Milošas ir Lietuvos kunigaikščių palikuonis Jurgis Giedraitis.
Pagrindiniai vaidmenys šioje kapinių utopijoje atiteko aktoriams Gediminui Storpirščiui ir Aleksui Kazanavičiui. Režisieriai, beje, irgi du: visur spėjantis Jonas Vaitkus ir buvęs jo studentas Arvydas Vidžiūnas. Teatro atstovai patikino, kad šis neįprastas režisūros duetas pasirinktas ne dėl to, kad pirmasis visur nebespėja, o antrasis vis dar nesugeba: tiesiog toks buvęs kūrybinis užmanymas.
„Mūsų tėvynė, kitados buvusi galingiausia imperija, per kelis šimtus metų sunyko ir susitraukė, tapo salele Rytų Europos geopolitiniame žemėlapyje. Tačiau išnykus Lietuvos imperijai, imperinio būdo žmonės liko, žemė juos tebegimdė“, – tvirtina pjesės autorius A.Juozaitis.

Viskas bus gerai
Betgi keliaujant nuo Vilniaus Vakarų link utopijų anaiptol nemažėja. Jeano Girardoux pjesėje „Šajo pamišelė“, sudominusioje režisierių Cezarį Graužinį, svajojama apie naują žmoniją, kuri verčiau rizikuotų savo laime, nei pasisakytų už destrukciją. Nenuostabu, kad šią magiško oro pjesę garsusis prancūzas sudėliojo vokiečių okupacijos metu, kai aplinka smarkiai kontrastavo dramaturgo utopijai. „Vis dėlto balsuoju už teatrą, kalbantį apie žmogaus sielą, ieškančią grožio”, – prisipažįsta C.Graužinis. Premjera Nacionaliniame dramos teatre pavadinta apgaulingai raminančiai: „Ir vėl viskas bus gerai“.
Kauno dramos teatras prisimins airišką dainelę „Wonderful Tennessee“. „Stebuklingasis Tenesis” – tai nepasiekiama vieta, į kurią tariamai gali nuvykti ir kurioje viskas bus kitaip, viskas įmanoma… Trims airio Briano Frielo dramoje vaizduojamoms sutuoktinių poroms gimtadienio iškyla tampa piligrimų žygiu, atskleidžiančiu jų tikruosius santykius. Režisieriaus Gyčio Padegimo 60-mečiui skirtoje premjeroje pasakojama, ko kadaise norėjome, ką turime dabar ir kas mūsų begali laukti ateityje.

Atmosferinis teatras
Gyčio Ivanausko „Fobijos“ nesiduoda sunaikinamos ir iš helovyninio „Lofto“ kraustosi į Menų spaustuvę. Autorius šį savo kūrinį vadina „atmosferiniu šokio spektakliu“, kuriame baimes sukeliantys veiksmai ir būsenos tampa realių gyvenimo situacijų atspindžiu. Mistinės apeigos, uždara erdvė, tamsa, kraujas, aukštis – tai pirmiausia raginimas žiūrovui įvertinti savas fobijas. Čia pasaka virsta sapne regėtu košmaru, persmelktu šviesomis, garsu ir judesiu.
O štai kai kas atsidus: negi gali būti didesnis košmaras, nei tėvus ignoruoti pradėjęs paauglys? Apie tai – pirmoji vasario premjera, Nacionaliniame dramos teatre rodoma jau šį savaitgalį. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos antro kurso studentai kartu su aktoriais Adrija Čepaite, Viktorija Kuodyte ir Dainiumi Gavenoniu prikelia prancūzų dramaturgo Joelio Pommerat dramą „Šitas vaikas“.
„Kodėl blogiausiai jautiesi, kai tavo vardą taria žmonės, kurie ir pavadino tave tuo vardu? Kas tave sukūrė tokį? Kas buvo Jis ir Ji, nuo kurių viskas prasidėjo? Svarbu pamėginti suprasti, išdrįsti atsiprašyti, svarbu net ir labiausiai kaltinant – mylėti“, – tvirtina aktorė ir teatro pedagogė V.Kuodytė. Ir klausia: argi ketvirtasis Dievo įsakymas „Gerbk savo tėvą ir motiną“ neskambėtų teisingiau, jei sakytume: „Mylėk savo tėvą ir motiną, arba Mylėk savo vaiką“?

Scenos vasaris
Penkios teatrų premjeros
2, 3 d. 19 val. Nacionaliniame dramos teatre – „Šitas vaikas“. Spektaklio autoriai Viktorija Kuodytė ir Dainius Gavenonis
10, 11 d. 18 val. Valstybiniame jaunimo teatre – „Širdis Vilniuje“. Rež. Jonas Vaitkus, Arvydas Vidžiūnas
17, 18, 19, 26 d. 18 val. Kauno dramos teatre – „Stebuklingasis Tenesis“. Rež. Gytis Padegimas
18, 19 d. 19 val. Menų spaustuvėje – „Fobijos“. Rež. ir choreografas Gytis Ivanauskas
24, 25 d. 18.30 val. Nacionaliniame dramos teatre – „Ir vėl viskas bus gerai“. Rež. Cezaris Graužinis

Penkios gastrolės Vilniuje
2, 3 d. 19 val. Šokio teatre – Paryžiaus nacionalinės muzikos ir šokio konservatorijos „Junior Ballet“ trupės gastrolės.
15 d. 19 val. „Domino“ teatre – Panevėžio J.Miltinio dramos teatro spektaklis „Misis Markheim miegamasis“. Rež. Vytautas Kupšys
22 d. 19 val. Teatro arenoje – „Klasta ir meilė“. Rež. Nina Čusova. Vaidina Vladimiras Menšovas, Aleksandras Lenkovas ir kt. (Maskva)
24 d. 19 val. Menų spaustuvėje – Kauno šokio teatro „Aura“ spektaklis „Ar aš esu tas, kas aš esu?“ Choreografė Birutė Letukaitė
26 d. 19 val. Teatro arenoje – „The Umbilical Brothers“. Vaidina Shano Dundas, David Collins (Australija)

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...