2010 Gruodžio 21

Finansai

Valstybės biudžete surinkta daugiau pajamų

veidas.lt

Nuo gruodžio vidurio į valstybės biudžetą jau kapsi viršplaninės pajamos. Jeigu jų susirinks daugiau kaip milijardas litų – šiemetis biudžetas prilygs pernykščiam, tačiau dėl apdairaus planavimo perviršio dydžiu bus sumažintas deficitas, rašo “Verslo žinios”.

Tam, kad būtų įvykdytas 2010 metų valstybės biudžeto pajamų planas, per gruodį reikėjo surinkti 121 mln. litų. Suma surinkta ir viršyta gruodžio 15 dieną.

Finansų ministrė Ingrida Šimonytė teigė, kad bus viršyti savivaldybių, “Sodros” bei Privalomojo sveikatos draudimo fondų biudžetų pajamų planai.

“Pasigirsta samprotavimų, kad Finansų ministerija tyčia “nuspaudžia” planą tam, kad paskui galėtų girtis jo viršijimu. Tačiau realybė daug paprastesnė – tereikia žvilgtelėti į 2009 metų rudens makroprognozes, kuriomis rėmėsi 2010-ųjų metų biudžetas ir kurios numatė dar tolesnį BVP susitraukimą 2010-aisiais”, – sakė I.Šimonytė.

Anot jos, tik šių metų vasarį, gavusi daugiau duomenų apie eksporto tendencijas ir stiprų jo atsigavimą, Finansų ministerija atnaujino projekcijas ir paskelbė tikimybę, kad valstybės biudžeto pajamų planas bus viršytas maždaug milijardu litų, o fiskalinis deficitas, įvertinus ir kitų biudžetų numatomą vykdymą, bus apie 8 proc. – mažesnis už patvirtintą.

Šiemet biudžeto planuotojams koją pakišo akcizai – jų gauta 227 mln. litų mažiau nei planuota, beveik 215 mln. litų nesulaukta pajamų už atsitiktines paslaugas.

Per 11-ka mėnesių prasčiau nei tikėtasi buvo rinkti mokesčiai už aplinkos teršimą – jų gauta 13 mln. litų mažiau, nesulaukta 33 mln. litų planuotų tarptautinės prekybos ir sandorių mokesčių, nesurinkta 27,1 mln. litų planuotų pajamų iš baudų ir konfiskacijų.

Per sausį-lapkritį iš palūkanų už paskolas gauta 49 mln. litų, mokesčio už valstybės turto naudojimą patikėjimo teise – 19 mln. litų mažiau nei planuota.

2010 metų biudžetas patvirtintas įrašius jame tik 11,4 mln. litų pajamų iš dividendų, tačiau dividendų per sausį-lapkritį gauta 60,2 mln. litų.

Didžiausias biudžeto ramstis šiemet – pridėtinės vertės mokestis (PVM) – jo surinkta 1,216 mlrd. litų daugiau nei planuota. Tai yra daugiau negu visas 11-kos mėnesių biudžeto perviršis, kuris sudarė 931 mln. litų.

Iš viso PVM gauta beveik 7 mlrd. litų pajamų – daugiau nei pusę visų valstybės biudžeto pajamų. Pernai tuo pačiu metu jo pajamos buvo 0,5 mlrd. litų mažesnės.

Analitikai pabrėžia, kad didesnę įtaką didėjančioms šio mokesčio įplaukoms į biudžetą turi ne vartojimas, kuris, jų teigimu, nedidėja, o nuo pernai rugsėjo nuo 19 iki 21 proc. padidintas PVM tarifas.

Šiemet daugiau nei planuota surenkama pelno bei gyventojų pajamų mokesčių – atitinkamai 66 ir 28 mln. litų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...