2012 Kovo 30

Valdoma Lietuvos konservatorių demokratija

veidas.lt

 

Siekis surengti referendumą dėl atominės elektrinės statybos nėra Lietuvos valstybės išdavystė ar sąmoningas kenkimas mūsų ekonominiams interesams. Tai bandymas apriboti partinę oligarchiją ir grąžinti suverenumą, pagal Konstituciją priklausantį Lietuvos piliečiams.

 

Tai, kad Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderiai Andrius Kubilius ar prof. Kęstutis Masiulis visus siekiančiuosius referendumo dėl atominės elektrinės statybos vadina Rusijos agentais ir jos finansuojamais Lietuvos valstybės bei jos nepriklausomos energetikos išdavikais, yra logiškas šios politinės jėgos atstovų demokratijos esmės nesuvokimo tęsinys.

Į demagogijos apdarą įvilkta Lietuvos konservatorių retorika, draudžianti abejoti šios partijos sprendimų teisingumu, kategoriškai neleidžianti jų valios tikrinti referendumu, yra rimtas simptomas, kad šalyje nebėra tikrų demokratų. Ir nuo Rusijos savo demokratijos kokybės požiūriu nesame labai nutolę. Skiriamės nebent tuo, kad Rusijos valdovas Vladimiras Putinas tiesiai kalba apie būtinybę valdyti Rusijos demokratiją, o Lietuvoje mes tokiam „atvirumui“ pakeisti turime partinę demagogiją.

Pirmiausia buvo „šunauja“, raginimas nusiplauti rankas paskaičius Lietuvos laikraščius, vėliau „valstybės priešai“, kurie reikalavo ištirti, buvo ar nebuvo Lietuvoje CŽV kalėjimai, tada susidorojimas su Lietuvos spauda, jai per naktį įvedant nepakeliamus mokesčius, tada Seimo narys konservatorius Seime prakiša įstatymą, pagal kurį nušalintas prezidentas Rolandas Paksas vėl atgaivinamas politinei veiklai, pervažiuojant buldozeriu Konstitucinį Teismą, vėliau Seimo pirmininkė Irena Degutienė pradeda tvirtinti, kad teismo sprendimas nėra svarbus, tad dukrą siekianti atgauti Laimutė Stankūnaitė turėtų nusileisti ir atsisakyti savo vaiko, galų gale politinės partijos turės teisę naudoti mokesčių mokėtojų pinigus, bet galės tai daryti nesilaikydamos Viešųjų pirkimų įstatymo. Kas toliau?

Polinkiu į diktatoriškumą kaltinama prezidentė Dalia Grybauskaitė, atsakydama į gana kvailus Seimo Antikorupcijos komisijos jai pateiktus klausimus, atrodo kaip demokratijos šauklys, palyginti su Andriumi Kubiliumi, kuris nurodė statutiniams pareigūnams, ko jie turi klausti poligrafu tikrinamų įtariamųjų valstybės paslapties išdavimu.

Nors pasaulyje yra daug valstybių, kuriose atominės energetikos klausimus patikėta spręsti vyriausybėms ir parlamentams, bet esama ir tokių, kurios tai daro tik referendumais. Austrijos piliečiai referendume uždraudė eksploatuoti už milijardus litų šalia Vienos pastatytą atominę elektrinę. Nors būta daug politinių spekuliacijų, austrai gerai suvokia, kad, turėdami galimybę šią elektrinę bet kada paleisti veikti, jie turi rimtą įrankį derybose su Rusija dėl dujų kainų.

Italai po Černobylio elektrinės sprogimo balsavo per referendumą dėl pasitraukimo iš atominės energetikos, vėliau balsavo dėl būtinybės naudoti atominę energetiką. Vargu ar atsirastų abejojančių, kad turėti savo atominę elektrinę ir pigiai generuoti elektrą ekonomiškai naudinga. Todėl Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos lyderių raginimas formuluoti referendumo klausimą, jį susiejant su piliečių valia apsispręsti pirkti brangesnę elektros energiją, yra tobula politinė demagogija. Niekas nenori brangesnės elektros energijos. Bet piliečiai nori realizuoti savo teisę patys nuspręsti, ar Lietuvoje turi būti atominė elektrinė.

Atominės elektrinės projektas labai sudėtingas. Be to, nežinia, ar ekonomiškai pagrįstas ir ar tikrai reikalingas, kai Lietuva elektros kabeliais bus sujungta su Švedija ir Lenkija. Iki šiol visuomenei nėra pateikta šio projekto naudingumo ir ekonomiškumo skaičiavimų. Aiškėja, kad elektrinės statyba Lietuvos mokesčių mokėtojams kainuos ne vieną milijardą litų. Valstybė, kuri nesugeba tinkamai uždaryti sustabdytos Ignalinos atominės elektrinės, nesugeba pradėti namų renovacijos programos, efektyvinti savo viešojo sektoriaus ir kasmet kalba apie mokesčių didinimą, vargu ar turi teisę imtis tokių grandiozinių ir sudėtingų projektų be tiesioginio piliečių dalyvavimo. Europos Komisija 2014–2020 m. ketina skirti daug mažiau lėšų, nei jų reikia uždarymui. Tam dar reikia 2,7 mlrd. Lt, o Europos Komisija siūlo 800 mln. Lt. Nepavykus išsiderėti trūkstamos sumos, mokesčių mokėtojų pečius prispaus rimti papildomi įsipareigojimai.

Požiūris į žmones kaip į įrankius, kuriais galima manipuliuoti siekiant savo tikslų (tiek vertingų, tiek nevertingų), o ne kaip į politinio proceso lygiaverčius dalyvius, sukūrė realybę, kurioje Lietuvos tradicinė politika, atstovaujama tradicinių dešiniųjų, socialdemokratų ir liberalų, beveik niekuo nesiskiria nuo politikos marginalų ir populistų Viktoro Uspaskicho, Rolando Pakso ar kitokio politinio šlamšto. O vis dėlto kuo skiriasi tradicinės politinės partijos nuo politikos marginalų? Jos skiriasi savo cinizmo laipsniu.

Kokios tokios partijų valdomos demokratijos pasekmės Lietuvos valstybei? Skaudžiausia pasekmė ta, kad toliau žengiant piliečių izoliacijos nuo svarbiausių politinių sprendimų keliu čia niekada nebus tikros demokratijos ir piliečių pasitikėjimo savo valstybe. Nedideli politiniai klubeliai pešis dėl savo siaurių interesų, juos pristatydami kaip valstybės prioritetus. Taip kasdien naikindami mūsų valstybę. Tokiems politikams valstybė ir demokratija nėra tikslas, o tik priemonė.

Toks požiūris į valstybę suformuoja ir požiūrį į piliečius. Jų teisės ir laisvės negali būti tikslas, nes patys žmonės yra tik priemonė pasiekti kitų žmonių tikslams – užsidirbti, patenkinti savo liguistą poreikį valdyti ar žeminti kitus, jais manipuliuoti, save iškeliant aukščiau kitų. Štai kodėl mes taip mylime Lietuvos Respublikos prezidentą Antaną Smetoną.

Kokia išeitis iš tokios demokratiją kompromituojančios ir skaudžių pasekmių sukeliančios valdomos demokratijos? Kaip kovoti prieš politinių partijų oligarchiją? Viena išeičių yra nuoseklus ir sisteminis politinių partijų įtakos šalies gyvenimui mažinimas. Tiek savivaldos, tiek Seimo, tiek Europarlamento rinkimuose turėtų dalyvauti daug asmenų, kurie nebūtų politinių partijų nariai ir priimant svarbius visai šaliai sprendimus pakiltų aukščiau savo asmeninių ir partinių interesų.

 

 

 

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentarai (6)

  1. Filibertas Filibertas rašo:

    Tenka tik apgailestauti, kad Lietuvoje mažėja netik tikrosios demokratijos,kuri remiasi pasitikėjimu, bet ir ją propaguojančių žurnalistų.
    Autoriaus sarašą, pradedant šunauja ir baigiant teismo neklystamumu,
    pateikus “plikai”,rodo vieną, kitaip visa tai atrodo panagrinėjus minėtų faktų motyvus, ir patį kontekstą, ko labiausiai pasigendu šioje deja ne visai demokratinėje žurnalistikoje.
    Ir dar, negi pagarba oponentui jau praeitis ir svariausias argumentas niekinimas. nestebina, kai tai naudojama “Respublika”, lrytas.lt, 15min.lt šaltiniuose, bet šiam portalui galima būtų taikyti aukštesnius moralinius reikalavimus.
    Išeitis. Politika grįsta pasitikėjimu, politikai vykdantis tokią politiką. Tai, manau, elimituotų daugelį šiame straipsnyje keltų problemų.
    Sutinku, daugeliu atveju koncervatoriai neatitinka šių kriterijų, bet alternatyvos abejotinos. kita vertus negalima nematyti tendencijų.

  2. Hmm Hmm rašo:

    Nereikia konservatorių šventaisiais laikyti. Truputis kritikos į naudą.

  3. debilius-d.prez. klaida debilius-d.prez. klaida rašo:

    Paskaitau,kartais paklausau(bet su pasislykstejimu, sito zinduolio, savim labai pasitikincio, na visiems debiliams tai budinga,tono ir pagalvoju, negi visi konservai dar durnesni negu s i t a s, kad
    t o k i 2karta isrenka. Pamates per TV isjungiu, nes tikrai jau negaliu ziureti i ta savim patenkinta snuki.
    LT zmones ne emigruoja, jie bega, bega nuo tokiu savim patenkintu snukiu prisedusiu pradedant nuo savivaldybiu iki Gedimino pr. , nuo melo, skandalu, pasityciojimo,kub MMA, nematymo perspektyvu nei sau nei vaikams.
    Sia savaite po jo visu pezalu tikrai manau, kad jam jau visai stogas nuvaziaves, gal issigando, kad nuo lovio gali pasalinti? O taigi be kedes ir postu – nuliu nulis,- gatavas bedarbis. Didziausia prezidentes klaida, kad po naktiniu orgiju ju visu neisvaike ir neuzsiunde, kaip itesintu vagiu, prokurorais.
    Ka daro debiliai?- nuo lanzbergio iki siandien 20metu loja kaip nususes kiemsargis nenustodami , nors pasiilsetu kiek. Ne taip senai debilius , po rinkimu i duma, Rusijoje pikciausiai pasaulyje aplojo Putina, glusas sekmokas pradejo nuo grasinimu teismais ,skundais ES,- vieninteliam tiekejui, be jokios kitos alternatyvos!Kokie didvyriai -pirmieji ES pradejo vykdyti 3 paketa, tai yra atimti duju is rusu-vokieciu vamzdyna , o dyzelinas su daugiau 7% priedais ??? niekas dar kalbu ES neveda-islindo pilypai is kanapiu! “Pilenu didvyriai”!-laikas tokiems “proto bokstams” kaip Pilenu gynejams ir susideginti uz tokia zala LT ir jos pilieciams!!!!
    Ar tai beprociai , ar Gaspromo agentai? ar LT valstybes vyrai?????-pagal mane visiski DEBILAI, tokiems tik kiema sluoti ir dar kas valanda tikrinti ar ka nors gerai ka padare!!!
    “Lietuvos politikos viduje labai trūksta normalaus intelekto, kuris galėtų palyginti tai, kas darosi Lietuvoje, su tuo kas darosi už Lietuvos sienų, kas darosi Europoje, visame pasaulyje“, – teigė ministras pirmininkas” -stai ko truksta besmegeniui debiliui, pagaliau pats ivardino!
    Geriausias jo valdymo laikotarpis-kubilo atostogos!!!
    Tik tokie glusai kaip debilius ir jo kasininke, LT siulo taupymo lakstus uz 2,7% palukanu???? net kredito unijos siulo nuo 4% iki….n%, tik sie idiotai skolinasi uzsienyje uz 6-9-12% ir DZIUGAUJA, kad pigiai pasiskolino???? as gavau palikima ir domejausi LT investicijomis, net kai kurie bankai siulo iki3% palukanas. Ar dar kur nors pasaulyje dar yra tokiu debiliu su 3 postais, valdzioje????, panasu kad dainininkas Juozapavicius pretenduoja buti protingiausiu sitoje tskp mulkiu gaujoje!!!!
    Reiketu dar pridurti, kad sita gauja tingejo nuvykti, net kvieciami i ES, Briuseli, pateikti argumentus kodel reikia padidinti parama del Visagino AE uzdarymo, o kiek dar mlrd. prasikta?, kol kas nezinomo kiekio??? O kavarkadas su AE kadrais? O visi skandalai LT-kaip sakydavo Trockis -permanetine revoliucija, o LT tai permanentinis debilinis- bardakas, kuo greiciau sugriauti LT ir isvaikyti is Lietuvos dar paeinancius piliecius!!!!!
    Kaip Vokietijoje , po karo, buvo denacifikacija, taip dabar Lietuvoje reikia dekonservacija ir departizacija!

    Klausei: ar mėnulis veikia žmogų?
    Aiškinu: svarbu, kas žmogaus galvoj. Jei ten daug vandens, mėnulis sukelia potvynius.

    Panašu, kad labiausiai mėnulis veikia politikus. Paveikti politikai ima veikt Lietuvoj…

    Užtat viskas čia – kaip po cunamio.

    Juozas Erlickas

  4. Marius Marius rašo:

    Su viskuo sutinku, deja nieko nepavyks. Partijos taip lengvai neatsisakys valdžios. Kalbėti apie savivaldą Lietuvoje yra beprasmiška. Tol kol miestelio seniūnai, tol kol miestų merai nebus renkami – apie demokratiją nėra prasmės kalbėti. iš esmės savivaldoje neturėtų būti partinių sąrašų ir principo. Juk savivaldos žinioje pagrinde yra miestų, rajonų ūkis, gerbūvio, švietimo, soc. paramos klausimai. Tokios politikos kur būtų reikalingos partijos čia nėra.
    Jei jau žiūrime į aukščiausiąją valdžią, tai Lietuvoje senai valdoma demokratija. Čia pamintas svarbiausia valdžių atskyrimo principas: įstatymų leidžiamoji ir vykdomoji valdžios Lietuvoje yra neatskirtos. Kur tai matyta, kad seimūnas gali būti ir vyriausybės nariu, ar pačiu ministru pirmininku? Juk jis priima sau naudingus sprendimus. Net toje demonizuojamoje Rusijoje dūmos narys negali būti vyriausybės nariu! Galų gale tas faktas, kad Lietuvoje taip nėra yra puikiausias įrodymas, kad partijos Lietuvoje yra tiesiog parazitinės organizacijos – jos savyje neturi net specialistų kurie užimtų vykdomosios valdžios postus, štai todėl seimūnai tuo pačiu yra ir vyriausybės nariai. Suma sumarum: gyvename partinės diktatūros sąlygomis.

  5. ge ge rašo:

    Net keista, kur ta konservatorių diktatūra, nesuprantu. Tai gal per daug demokratiška Konservatorių partija. O dėl elektrinės, tai nesuvokiu ar dar neaišku Lietuvos žmonėms, kad elektrinė labai reikalinga, o referendumas daug kainuoja. Tai nekenkime sau.

  6. Marius Marius rašo:

    Pone “ge” būčiau dėkingas, jei įrodytumėte, kad atominė elktrinė yra reikalinga pagrįsdamas skaičiais jos ekonominę naudą…


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...