2011 Spalio 06

Vakarų Vokietija norėjo išpirkti rytinę šalies dalį

veidas.lt

Vokiečių leidžiamas žurnalas „Der Spiegel“ pranešė, kad 1963 metais tuometinis Vokietijos Federacinės Respublikos kancleris Ludwigas Erhardas iš Tarybų Sąjungos už 100 milijardų „deutschmakių“ (dabar – maždaug 25 mlrd. JAV dolerių) bandė išpirkti visą rytinę sovietų okupuotą Vokietijos dalįm vadintą VDR – Vokietijos Demokratinę Respubliką.

Kaip skelbia žurnalas, apie tokio sandorio su Maskva galimybę L. Erhardas 1963 metais Bonoje yra kalbėjęs su tuometiniu JAV pasiuntiniu Vakarų Vokietijoje Georgu McGhee. Vokiečių valdžia jau buvo apsisprendusi, kad Sovietų Sąjungai už rytinę Vokietiją po 2,5 mlrd. dolerių bus mokama dešimt metų. Tačiau amerikiečiai delsė pritarti tokiam planui, o vakarų vokiečiai vieni tokių sumų išmokėti negalėjo.

Kaip teigė L. Erhardas, sovietams tuo metu mirtinai reikėjo konvertuojamos valiutos, todėl, jo manymu, Kremlius nesunkiai būtų su tokiu pasiūlymu sutikęs. Juolab, kad septintojo dešimtmečio pradžioje Sovietų Sąjunga iš VDR labai aukštomis kainomis kasmet nupirkdavo po kelis milijonus tonų grūdų, kitų prekių, kitaip VDR ekonomika būtų bankrutavusi. O L. Erhardo pasiūlymas tikrai viliojo – 25 milijardai dolerių tuo metu buvo ketverių metų Rytų Vokietijos BVP.

Tačiau amerikiečių valdžia tuo metu vokiečių viltis pavadino nerealiomis ir Nikitai Chruščiovui net neužsiminė apie tokį planą. Šios savo minties kancleris L. Erhardas atsisakė 1965 metais, o dar po metų pasitraukė iš kanclerio posto.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...