2016 Sausio 13

Rusijos protu nesuvoksi

V.Putino vidinio rato ypatybės

veidas.lt

V.Jakuninas (rašo) ir V.Putinas / "Scanpix" nuotr.

Jis buvo vienas galingiausių žmonių Rusijoje pastarąjį dešimtmetį. Senas prezidento draugelis prižiūrėjo milijoną darbuotojų ir geležinkelių tinklą, besitęsiantį per 11 laiko juostų. Bet dabar nuo Vladimiro Jakunino, kuris žinomas ir Lietuvoje dėl skandalingos ordino istorijos, sėkmė nusisuko, rašo “Bloomberg”.

67 metis V.Jakuninas – buvęs KGB darbuotojas, dirbęs Jungtinėse Tautose Niujorke Šaltojo karo metu. Jis ilgą laiką buvo Rusijos prezidento Vladimiro Putino vidinio rato narys.

Kai kurie vidinio rato nariai daro klaidą manydami, kad jų nuosavybė ir privilegijos yra neatimamos.

“Šiame rate ir toliau vyks rotacija, – teigė V.Jakuninas savo biure Maskvoje per 90 minučių trukusį interviu “Bloomberg”. V.Putinui dar reikia suformuoti stabilią valdančiųjų klasę Rusijoje, kaip tai buvo cariniais laikais, pridūrė buvęs valstybės valdomų Rusijos geležinkelių vadovas.

Pasak jo, kai kurie vidinio rato nariai daro klaidą manydami, kad jų nuosavybė ir privilegijos yra neatimamos, bet viskas priklauso nuo V.Putino požiūrio, kas yra gerai Rusijai. Jis iliustruoja tai dviem pavyzdžiais iš V.Putino pirmosios prezidento kadencijos.

“Prisiminkite, kas nutiko su Borisu Berezovskiu ir Vladimiru Gusinskiu”, – priminė jis du oligarchus, nuo kurių nusisuko sėkmė, kai jie bandė daryti įtaką V.Putino Kremliui.

V.Jakunino pasitraukimas iš Rusijos geležinkelių rugpjūtį buvo didžiausias “naujojo politbiuro” sukrėtimas. Sociologė Olga Kryštanovskaja taip pat prognozuoja, kad tokių permainų bus daugiau.

V.Jakuninas įtrauktas į JAV juoduosius sąrašus dėl konflikto Ukrainoje, nes buvo artimas V.Putinui ir įtakingas pareigūnas: Rusijos geležinkeliai per metus perveža daugiau kaip milijardą žmonių ir milijardą tonų krovinių.

Jakuninas ir Putinas taip pat buvo kaimynai elitiniame vilų rajone ant Komsomolsko ežero kranto.

Pasak JAV iždo departamento, V.Jakuninas ir kiti V.Putino Peterburgo aplinkos žmonės, tokie, kaip prezidento administracijos vadovas, taip pat buvęs KGB darbuotojas, Sergejus Ivanovas, priklauso “vidiniam Rusijos vadovybės ratui”.

“Jakuninas ir Putinas taip pat buvo kaimynai elitiniame vilų rajone ant Komsomolsko ežero kranto. Jie abu 1996 m. lapkritį įkūrė “Ozero dača” kooperatyvą”, – sakoma JAV valdininkų ataskaitose.

Į pirmąjį JAV juodąjį sąrašą, kurį sudarė 20 rusų, taip pat pakliuvo kitas kooperatyvo įkūrėjas Jurijus Kovalčukas ir dar trys verslininkai iš Sankt Peterburgo, kurie V.Putinui valdant tapo milijardieriais – tai Genadijus Timčenko ir broliai Arkadijus ir Borisas Rotenbergai,

V.Jakuninas paprasčiausiai pralaimėjo agresyvesniems vidiniams konkurentams, kurių verslo interesams kenkė geležinkelių monopolis.

Priežastys, kodėl V.Jakuninas, buvo išmestas iš “vidinio rato”, – diskutuojamos. Viešai V.Jakuninas teigia, kad pats nusprendė pasitraukti ir V.Putinas tam pritarė. Tačiau šaltiniai Kremliuje tikina, kad V.Putinas pasijuto išduotas, kai V.Jakunino vyresnysis sūnus priėmė Jungtinės Karalystės, kuri taip pat baudė Rusiją už Ukrainą, pilietybę.

“Mano sūnus gyveno Didžiojoje Britanijoje penkerius metus ir turėjo teisę gauti pilietybę, – aiškino pats V.Jakuninas. – Aš to neslėpiau nuo šalies vadovybės.”

O.Kryštanovskaja mano, kad V.Jakunino pasitraukimas galėjo būti ir bloga Rusijos geležinkelių vadyba. Įmonė tapo per daug išsipūtusi, neefektyvi ir korumpuota, todėl reikėjo naujos vadovybės, ypač, kai šalis pergyvena ekonominę krizę.

V.Jakuniną pakeitė 46-erių Olegas Belozerovas – logistikos specialistas ir transporto ministro pavaduotojas iš Sankt Peterburgo. Jis taip pat siejamas su Rotenbergais.

Jevgenijus Minčenko, kuris vadovauja Tarptautiniam politinės ekspertizės institutui, mano, kad V.Jakuninas paprasčiausiai pralaimėjo agresyvesniems vidiniams konkurentams, kurių verslo interesams kenkė geležinkelių monopolis.

Bet kokiu atveju, J.Minčenko sako, kad vienas dalykas nekelia diskusijų: žmonės, artimi V.Putinui, kuris gali ištęsti savo valdymą iki ketvirčio amžiaus, jei laimės rinkimus 2018 m., intensyviai bando užsitikrinti savo gerovės apsaugą ir perduoti ją palikuoniams.

Kai kurie net tampa V.Putino šeimos nariais. Kirilas Šamalovas – dar vieno vilų kooperatyvo įkūrėjo Nikolajaus Šamalovo sūnus, vedė V.Putino jaunesniąją dukrą Kateriną 2013 m. ir tapo turtuoliu, nes su valstybinių bankų pagalba įsigijo naftos chemijos kompaniją iš G.Timčenkos.

Anot V.Jakunino, V.Putino valdžia bus įtvirtinta, kai susiformuos valdantysis elitas. Tam gali prireikti dešimtmečių.

“Bandymas matuoti įtaką artumu politiniams ištekliams yra sovietinės sistemos reliktas”, – teigė jis.

Visą originalų straipsnį rasite čia

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...