2015 Kovo 17

V.Dunauskienė: „Stipraus vadovo neturėtų kamuoti laikinumo jausmas“

veidas.lt

Sėkmės laidas. Seniausios Lietuvoje įmonės – alaus daryklos „Gubernija“ vadovė Vijoleta Dunauskienė įsitikinusi, kad geras vadovas yra tas, kuris vertina senąjį palikimą, bet nebijo rizikuoti ryždamasis naujovėms.

 

Iš medinio bravoro virtusi akmenine alaus darykla, išgarsėjusia visoje Europoje, „Gubernija“ gali pasigirti 350 metų istorija. Tiek laiko gyvuoti padeda ne tik didelis darbuotojų atsidavimas, bet ir meistriškas vadovavimas. Apie tai kalbamės su „Gubernijos“ direktore Vijoleta Dunauskiene.

 

VEIDAS: Šiais metais „Gubernija“ švenčia 350 metų jubiliejų. Kaip manote, kiek sugebėjimas gyvuoti šitiek metų priklauso nuo laikmečio iššūkius atitinkančio vadovavimo įmonei?

V.D.: Ketvirtas šimtmetis… Daug. Nuo LDK laikų praėjo neapsakomai daug įvairių laikotarpių, santvarkų ir iššūkių. „Gubernijai“ teko išvysti begalę inžinerinių išradimų ir modernizacijos etapų. Alaus darykla kartu su pramonės naujovėmis turėjo įveikti tuos inžinerinių pasiekimų virsmus, ir dažnas čia dirbęs vadovas privalėjo tam ryžtis.

Jeigu „Gubernija“ gyvuoja iki šių dienų ir vis dar yra rinkos dalis, vadinasi, dažniausiai eita teisingu keliu. 1799 m. vykęs pirmasis didelis modernizavimo etapas alaus daryklą iškastais kanalais nuo Talšos ežero aprūpino ledu ir sudarė sąlygas ilgiau laikyti alų vėsiuose rūsiuose. 1899 m. į „Guberniją“ buvo atvesta geležinkelio atšaka. Kitas vadovas priėmė teisingą sprendimą – į Lietuvą pakvietė aludariu dirbti čeką, taip pasimokė ir perėmė amato subtilybių, o 1900 m. grafas Vladimiras Zubovas itin rizikavo alaus daryklos rūsiuose leisdamas slėpti lietuvišką spaudą ir pats toje kontrabandinėje veikloje aktyviai dalyvaudamas.

Istorija tokia ilga ir ryški, kad pasakoti reikėtų daug. Bet kalbant paprastai, ryškiausią pėdsaką istorijoje palieka drąsūs ir su dideliu tikėjimu bei atsakomybe žmonės. Didžioji dalis jų buvo atkaklūs ir, nors į tradicijas žvelgė atsakingai, vis dėlto ryždavosi priimti to laikmečio iššūkius.

VEIDAS: Kuris vadovas „Gubernijos“ istorijoje buvo pats ryžtingiausias ar novatoriškiausias?

V.D.: Alaus daryklos istorija nepasakoja vien tik apie pramonės augimą ir plėtrą. „Gubernija“ klestėjo, griuvo ir iš naujo kėlėsi iš griuvėsių, kad vėl suklestėtų.

Vis dėlto, jeigu tektų išskirti į istoriją labiausiai įsirėžusį vadovą, veikiausiai tokiu galėtume laikyti grafą Platoną Zubovą, vadovavusį po trečiojo Abiejų Tautų Respublikos padalijimo. Zubovų šeima „Gubernijai“ vadovavo daug metų, o jos nuveiktų darbų sąrašas itin ilgas. Valdant Zubovams „Gubernija“ iš medinio bravoro virto akmenine alaus darykla, jos alus tapo plačiai žinomas visoje Europoje – alaus statinės keliaudavo pašto karietomis keliu Peterburgas–Berlynas–Paryžius.

Zubovų valdoma „Gubernija“ spaudos draudimo metais tapo savotišku lietuviško žodžio skleidimo centru. Į alaus daryklą tuščiose alaus statinėse atkeliaudavo lietuviškos knygos, jos čia būdavo slepiamos, alaus bravore vykdavo slapti knygnešių susibūrimai.

VEIDAS: Ar šiandien „Gubernija“ pasižymi kokiu nors išskirtiniu valdymo stiliumi? Kaip jis keitėsi laikui bėgant?

V.D.: Gal nuskambės ir labai keistai, bet kiek turiu žinių iš daryklos istorijos, nuo seniausių laikų čia visada vyraudavo gana draugiškas ir nuoširdus bendravimas. Senose fotografijose vadovai įamžinti kartu su darbininkais, turime tekstų, kuriuose aprašoma, kaip vadovai rūpinosi darbuotojų bėdomis ar, pavyzdžiui, kad darbininkai nebuvo persekiojami už politines pažiūras.

Keitėsi laikmečiai, keitėsi vadovai ir jiems keliami uždaviniai. Sunku pasakyti, ar „Gubernija“ šiandien turi savitą ir kuo nors išskirtinį valdymo stilių. Tai seniausia įmonė Lietuvoje, tai klasikinė organizacija su vadovėliuose aprašytomis vadovo pareigomis – padėti žmonėms geriau dirbti, suteikti galimybę dirbti savarankiškai, skatinti iniciatyvą ir nukreipti tinkama linkme. Galbūt savita tik „Gubernijos“ vidinė kultūra, kuri niekur neaprašyta, bet žinoma ir suprantama kiekvienam darbuotojui.

VEIDAS: Kaip manote, kokios yra svarbiausios bet kurios įmonės vadovo savybės? Į kuriuos aspektus jis turi kreipti didžiausią dėmesį?

V.D.: Galėčiau išskirti vos kelias, be kurių neįsivaizduoju jokio vadovo. Pirmiausia stipraus vadovo neturėtų kamuoti laikinumo jausmas. Esu čia ir dabar, ir taip bus visada. Vidinis nusistatymas yra labai svarbus, šį nusistatymą turi lydėti užtikrintas tikslo matymas. Kitas svarbus veiksnys – profesionali komanda, be kurios vadovas yra niekas. Ir nenurimstantis budrumo jausmas: ar mano komanda vis dar profesionali?

VEIDAS: Kokią reikšmę įmonės sėkmei turi vadovo ir darbuotojų savitarpio supratimas? Gal galite paminėti gerų pavyzdžių iš „Gubernijos“ kasdienos?

V.D.: Dėl savitarpio supratimo negaliu pasakyti, bet pas mus nėra jokios biurokratijos. Jokios. Jei kyla klausimas, atsakymas turi būti tuoj pat. Sprendimas turi būti priimtas be jokio atidėliojimo. Vadovo ir darbuotojo subordinacija neturi trukdyti rezultatui. O savitarpio supratimas kartais trukdo, nes žmogiškai esi linkęs daug ką suprasti ir bandyti pateisinti. Mes daug laiko praleidžiame darbe, susiklosto grynai žmogiški santykiai, ir kartais visai nelengva pasakyti „ne“. Aš linkusi dažiau sakyti „gerai“, nors aiškiai suvokiu, kad stipriai nuolaidžiauju.

VEIDAS: O kiek darbuotojų šiandien dirba „Gubernijoje“?

V.D.: Šiandien dirba 178 darbuotojai. Žmonės pas mus dirba ilgai, yra pavyzdžių, kai alaus darykla yra pirmoji ir vienintelė darbo vieta. Darbuotojų kaita nepasigirsime. Dinamiškoji dalis yra pardavimo tarnyba. Čia daugiausia dirba jauni žmonės, smalsūs ir aktyvūs. Esame vyresnės kartos ir modernių jaunų žmonių komanda. Vyresnieji profesionalai tampa jaunosios kolektyvo dalies mokytojais, o jaunimas priverčia vyresniuosius dirbti sparčiau ir neužsibūti vienoje vietoje. Vieni kitus papildo, pagilina žinias ir praplečia galimybes.

VEIDAS: Kuo išskirtinė yra „Gubernijos“ vidinė kultūra?

V.D.: Ji neišskirtinė, veikiau savita. Tiesiog su pagarba žiūrime į patirtį ir nesistengiame griauti praeities. Atverčiame naują švarų lapą ir rašome savo istoriją. Ir kol taip bus, tol turėsime įvairialypę, savitą, brandžią klasikinę alaus daryklą, kuri turės ką pasiūlyti ieškančiam ir smalsiam vartotojui.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...