2011 Kovo 08

Politika

Ūkio ministras D.Kreivys atsistatydina

veidas.lt

Į skandalą dėl paramos savo buvusiam verslui patekęs ūkio ministras Dainius Kreivys antradienį paskelbė atsistatydinantis iš pareigų, tačiau teigė nesutinkantis su etikos sargų išvada, kad jis supainiojo viešuosius ir privačius interesus.

“Parašiau premjerui atsistatydinimo pareiškimą”, – spaudos konferencijoje sakė ministras, priklausantis valdančiajai Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijai.

Ministras apie atsistatydinimą pranešė praėjus kelioms valandoms po Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) sprendimo, kad jis supainiojo viešuosius ir privačius interesus, kai išleido jo motinos iš dalies valdomai įmonei palankų įsakymą dėl Europos Sąjungos (ES) paramos skyrimo. Šiai įmonei anksčiau yra vadovavęs ir pats D.Kreivys.

Ministras sakė su VTEK išvadomis nesutinkantis ir jas skųsiantis teismui.

“VTEK išvados nenustebino, tačiau su jomis sutikti negaliu. Paramos su manimi siejamoms įmonėms niekada neskyriau, todėl komisijos išvadas skųsiu teismui”, – kalbėjo D.Kreivys.

Ministras, kurį atsistatydinti ragino ir prezidentė Dalia Grybauskaitė, sakė, kad pastaruosius du mėnesius buvo “užverstas melo lavina”.

“Tikiuosi, kad po šios istorijos išvados bus padarytos ir Lietuvos politinis gyvenimas niekada nebus toks pat. Kalbu apie įtakos grupių bandymus paveikti viešuosius pirkimus ir ES paramos skirstymą”, – sakė D.Kreivys.

Anot D.Kreivio, jo parengta pažyma premjerui atskleidė “ydingą sistemą, kurioje glaudžiai susiję politikai, oligarchai ir kai kurios žiniasklaidos grupės”.

“Tikiuosi, kad bus priimti įstatymai, kurie šią ydingą sistemą sugriaus”, – sakė ūkio ministras.

Spaudos konferencijoje jis dėkojo ministrui pirmininkui Andriui Kubiliui už galimybę dirbti jo komandoje, kuri, pasak ministro, priėmė “Lietuvos ekonomikai lemtingus sprendimus siaučiant neregėto masto ekonominei krizei”.

“Krizė buvo suvaldyta ir šiemet Lietuvos ekonomikos augimas bus itin spartus. Tai yra šios Vyriausybės nuopelnas”, – sakė D.Kreivys.

Pabrėžęs, kad į Lietuvą pavyko pritraukti stambių užsienio investuotojų, D.Kreivys užsiminė, kad “netrukus bus naujų gerų žinių”.

“Įspūdingu tempu tebeauga eksportas, pradėta valstybės valdomų įmonių pertvarka, vykdoma viešųjų pirkimų reforma. Tikiuosi, kad visi šie geri darbai bus tęsiami, nes tai modernios, tvarios Lietuvos ekonomikos pagrindas”, – sakė D.Kreivys.

Ministrui nepalankią išvadą VTEK antradienį padarė įvertinusi ūkio ministro elgesį, ministerijai skiriant ES struktūrinių fondų paramą mokykloms, kurių rekonstrukcijos darbus atlieka su jo motina susijusi bendrovė.

Etikos sargai sukritikavo ir D.Kreivio pateiktą interesų deklaraciją.

Pasak VTEK pranešimo, ministrui buvo žinoma, kad jo motina yra mokyklų renovacijos konkursą laimėjusios bendrovės “Specializuota komplektavimo valdyba” akcininkė, jis pats šioje bendrovėje ėjo atsakingas pareigas – buvo akcininku, direktoriumi, valdybos nariu.

“Teiginį, kad ministras nežinojo, jog jo priimamas sprendimas yra palankus bendrovei “SKV”, Komisija vertina kritiškai – aukščiausių šalies valdymo organų nariams turėtų būti taikomi ir aukščiausi elgesio standartai, todėl D.Kreivys, eidamas į Ministro pareigas iš verslo sektoriaus, turėjo įvertinti visas interesų konflikto grėsmes, susijusias su jo buvusiomis pareigomis ir jo ar jam artimų asmenų akcijomis įvairiose įmonėse”, – konstatavo etikos sargai.

VTEK taip pat nusprendė, kad D.Kreivys įstatymą pažeidė ir nustatytu laiku nepateikęs privačių interesų deklaracijos bei netiksliai nurodęs deklaruotinus duomenis bei nenurodęs duomenų, dėl kurių galėjo kilti interesų konfliktas.

Ūkio ministro Dainiaus Kreivio atsistatydinimas yra didesnis smūgis premjerui Andriui Kubiliui nei visai Vyriausybei, sako politologas Kęstutis Girnius.

“Aš manau, kad tai yra premjerui smūgis, nes jis manė, kad D.Kreivys itin gerai dirbo ir buvo, kiek aš suprantu, asmeniškas draugas. Be to, manė, kad jis tapo politinio puolimo auka”, – BNS ūkio ministro atsistatydinimą antradienį komentavo K.Girnius.

Vis dėlto, pasak politologo, tai nėra didelis smūgis Vyriausybei, o sąlygos dirbti naujam ūkio ministrui dėl pastarųjų įvykių, susijusių su galimu spaudimu D.Kreivio atžvilgiu, bus palankesnės.

“Aš manyčiau, kad Lietuvoje turėtų būti žmogus, kuris tinkamai perimtų Ūkio ministeriją. Viena problemų buvo atsispirti ir priešintis oligarchams, o kai visa tai buvo išviešinta, tai naujojo ūkio ministro darbo sąlygos bus daug lengvesnės”, – sakė K.Girnius.

Politilogo teigimu, A.Kubilius turėtų toliau eiti Vyriausybės vadovo pareigas, nes jis yra “pats kompetentingiausias iš visų kandidatų”.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...