2011 Gegužės 13

Ugniagesiai pataria saugotis perkūnijos

veidas.lt

BFL

Sinoptikams artimiausias paras pranašaujant perkūniją, ugniagesiai pataria pasitikrinti, ar gerai įžeminti ir tvarkingi žaibolaidžiai.

Dėl žaibo iškrovos šiemet Lietuvoje jau kilo vienas gaisras, o praėjusiais metais nuo perkūnijos žuvo vienas žmogus ir kilo 143 gaisrai. Šie gaisrai gyventojams padarė nemažų nuostolių, nuniokodami gyvenamuosius namus, ūkinius pastatus, daržines su šienu bei kitą turtą.

Pasak Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD), dažniausiai tokie gaisrai kyla kaimo vietovėse. Miestuose ir gyvenvietėse, kur dėl įvairių įrengimų pastatai yra gerai įžeminti, žaibų sukeliami gaisrai daug retesni.

Žaibai pavojingesni, jeigu pastatas stovi aukštoje vietoje, ant stogo yra išsikišusių daiktų (antenų, dūmtraukių, vėjarodžių) arba šalia auga dideli medžiai.

Žaibuojant ir griaudžiant patartina pasilikti namuose, uždaryti langus, duris, dūmtraukių sklendes, ventiliacines angas, kad nebūtų skersvėjų, galinčių pritraukti kamuolinį žaibą, būtina išjungti visus elektros prietaisus, atjungti antenas. Perkūnijos metu pavojinga liesti metalines pastato konstrukcijas, vamzdynus, būti arti elektros laidų, antenų, langų, durų, namo lauko sienų, už kurių auga dideli medžiai.

Gelbėtojų teigimu, nuo žaibo patikimai apsaugo ir automobilis, tik reikia įtraukti anteną, užsidaryti langus ir nesiliesti prie jo metalinių konstrukcijų.

“Jeigu audra užklupo lauke, nesislėpkite po aukštais pavieniais medžiais, prie stulpų ar pastatų sienų, neieškokite prieglobsčio šalia žaibolaidžių, metalinių bokštų ar aukštų kaminų, venkite aukštesnių atvirų vietų. Geriausia pasislėpti krūmuose arba atsitūpti nuokalnėje, apėmus rankomis kelius”, – pataria gelbėtojai.

Žaibuojant ypač pavojinga būti šalia vandens telkinių. Perkūnijai užklupus maudantis, žvejojant ar irstantis valtimi, nedelsiant reikia skubėti į krantą. Taip pat nepatariama bėgioti, važiuoti motociklu, dviračiu ar laikyti rankose metalinius daiktus. Juos palikite atokiau nuo savęs.

Pamačius kamuolinį žaibą, reikia elgtis ramiai, nejudėti ir prie jo nesiartinti, nebandyti paliesti jį kokiu nors daiktu, nes gali įvykti sprogimas. Taip pat negalima bėgti, nes oro srovė gali žaibą pritraukti prie žmogaus.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...