2010 Rugsėjo 13

Zenonas Vaigauskas

Trys klausimai Zenonui Vaigauskui

veidas.lt

„Veidas“: Seimo rudens sesijoje siūloma įteisinti galimybę balsuoti internetu. Ar realu, kad taip balsuoti būtų galima jau vasarį vyksiančiuose savivaldybių tarybų rinkimuose?

Z.V.: Žinoma, svarbiausia – Seimo politinis apsisprendimas leisti balsuoti internetu. Tačiau net jei diskusijos Seime neužtruks, norui per šiuos savivaldos rinkimus balsuoti internetu koją gali pakišti viešųjų pirkimų procedūros papildomai įrangai pirkti, o tai, kaip žinia, užtrunka.

Pirmas balsavimo internetu išbandymas bus leisti rinkėjams, atėjusiems balsuoti ne į savo rinkimų apylinkę, joje balsuoti internetu.

Artėjančiuose savivaldybių rinkimuose bus ir daugiau modernių technologijų naujovių. Kiekvienoje rinkimų apylinkėje bus dirbama su kompiuterine duomenų baze, internetu bus galima pateikti pareiškinius dokumentus.

„Veidas“: Pirmą kartą savivaldos rinkimuose bus leista kandidatuoti pavieniams kandidatams. Ar pagrįsti nuogąstavimai, kad jiems iškelti barjerai per dideli?

Z.V.: Nauja savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo redakcija nustatė, kad mažiausias parašų skaičius – šimtas, o didesnėse savivaldybėse tai turi būti 10 proc. rinkėjų skaičiuojant vienam savivaldybės tarybos nario mandatui, pavyzdžiui, norint būti įregistruotam kandidatu į Kauno miesto tarybą reiks surinkti 680 rėmėjų parašų, į Vilniaus miesto – 880 parašų.

Kandidatų sąrašas gali gauti savivaldybės tarybos narių mandatų, jeigu už jį balsuos ne mažiau kaip 4 proc., o už partijų koaliciją ir išsikėlusių kandidatų jungtinį sąrašą – ne mažiau kaip 6 proc. rinkimuose dalyvausiančių rinkėjų.

Preliminariais Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, esant šimtaprocentiniam rinkėjų aktyvumui, perkopti 4 proc. rinkėjų barjerą su mažiausiu 129 rinkėjų palaikymu galima Neringos savivaldybėje, o daugiausiai reikia Vilniaus miesto savivaldybėje – 18 022 rinkėjų; perkopti 6 proc. rinkėjų barjerą mažiausiai – Neringos savivaldybėje – 193 rinkėjų, o Vilniaus miesto savivaldybėje – 27 033 rinkėjų. Atsižvelgiant į tai, kad tikėtinas mažesnis rinkėjų aktyvumas, proporcingai jam turėtų mažėti ir rinkėjų skaičius, kuris reikalingas peržengti rinkėjų barjerą.

Beje, mažiausia atstovavimo norma – Neringos savivaldybėje (214 rinkėjų), didžiausia – Vilniaus mieste (8 834 rinkėjai).

Mažėjant gyventojų, mąžta ir savivaldybių tarybų narių skaičius: 2007 m. rinkome 1550, o kitąmet rinksime 1526 savivaldybių tarybų narius.

„Veidas“: Kokių dar naujovių bus savivaldybių tarybų rinkimuose?

Z.V.: Trumpai tariant, reikalavimai politinei reklamai bus liberalesni, o partijų finansams – griežtesni.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (2)

 1. Laurynas Laurynas rašo:

  o balsavimas internetu ir taip jau labai veluoja.

 2. Vincas Vincas rašo:

  Draugas Vaigauskas labai tinkamas šioms pareigoms,nes yra KGB generolo brolis.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...