2011 Birželio 13

Virgilijus Poderys

Trys klausimai Virgilijui Poderiui

veidas.lt

BFL

“Veidas”: Ekonomikos ekspertų vertinimu, valstybinės įmonės, tarp jų ir “Litgrid”, kasmet biudžetui turėtų pervesti kur kas didesnius nei dabar pelnus. Tačiau Jūsų vadovaujama įmonė ne tik nežada didesnių pelnų – priešingai, skirtingai, nei kitos energetikos bendrovės, Jūs net neišmokėjote dividendų už praėjusius metus. Kodėl?

V.P.: Praėjusius metus mes baigėme nuostolingai. Žinoma, šiemet jau planuojame pelną, tačiau nereikia pamiršti, kad mūsų įmonei yra iškelti trys labai konkretūs strateginiai uždaviniai: nutiesti elektros tiltus į Švediją ir Lenkiją bei sujungti Lietuvos elektros perdavimo sistemą su Vakarų Europos grandine UCTE. Šie projektai pareikalaus milijardinių išlaidų, ir turime apsispręsti, iš kur tuos pinigus paimsime: ar dabar išsidalysime pelną dividendų forma ir po to eisime į bankus skolintis už palūkanas, ar vis dėlto dabar kaupsime pelną ir iš jo finansuosime svarbius ateities projektus.

“Veidas”: Iš mirties taško pagaliau pajudėjo abu Lietuvai labai reikalingi projektai – tiek povandeninė elektros jungtis su Švedija, tiek tiltas su Lenkija. Ar pastarasis iš tiesų turi šansų virsti realybe, jei mes vis dėl to nepasistatysime naujos atominės elektrinės Visagine ir lenkai negaus joje savo dalies?

V.P.: Nematau jokių grėsmių, kad Lenkijos pusė neketintų statyti elektros tilto savo pusėje. Mūsų, elektros bendrovių lygmenyje, elektros tilto ir atominės elektrinės projektai tarpusavyje nesiejami. Nemanau, kad Lenkija dar gali žengti žingsnį atgal – ji jau gavo ES finansavimą savo Šiaurės regiono elektros tinklų sistemos stiprinimui, o tai ir yra mūsų bendro projekto dalis. Esu įsitikinęs: pirmasis etapas (500 MW jungtis) bus baigtas 2015 m., o antrąją tokio pat galingumo jungtį tikrai turėsime iki 2020 m. – kaip ir planuota.

“Veidas”: Ar apskritai įmanoma visiška Lietuvos energetikos ūkio nepriklausomybė nuo Rusijos?

V.P.: Vargu, bet ar mes to siekiame? Priešingai – mes siekiame ne pakeisti dabar egzistuojančias jungtis su Rusija ir Baltarusija elektros tiltais į Vakarus, bet išplėsti, diversifikuoti jau esamą ir dabar sėkmingai naudojamą tinklą. Kuo didesnė laisvė rinktis, iš ko perkame ir kam parduoti elektros energiją turėsime, tuo labiau nepriklausomi būsime. Švedijos ir Lenkijos jungtys išskaidys riziką priklausyti nuo vienos šalies, tačiau izoliuoti save ar nuo Rytų, ar nuo Vakarų būtų neracionalu.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (4)

 1. Adomas Adomas rašo:

  Man rodos, kad visi projektai su lenkais yra vasaliniai arba pasmerkti. Tai tik tuščias pinigų švaistymas.

 2. Konkurencijos Konkurencijos rašo:

  buvimas yra paranku vartotojui. Svarbu, kad tie ivairus tiltai vel nepatektu i vienas rankas.

 3. Anonimas rašo:

  5 kolonai svarbiausia integruotis su Rytais.

 4. žiūrint kas per kolona žiūrint kas per kolona rašo:

  jei tomaševskinė, tai greičiau su pietumis, ne su rytais…


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...