2011 Gegužės 10

Simonas Anholtas

Trys klausimai Simonui Anholtui

veidas.lt

"Veido" archyvas

“Veidas”: Kasmet sudarote Valstybių prekės ženklų indeksą. Kurios šalys atsidūrė pirmose 2010 metų indekso vietose ir kaip jame atrodo Lietuva?

S.A.: Pirmąsias vietas “Anholt-GfK Roper” Valstybių prekės ženklų indekse (Nation Brands Index) užima turtingos demokratinės Vakarų šalys. Jomis žavimasi, nes jos suvokiamos kaip stiprios ekonomikos valstybės, turinčios patrauklų kraštovaizdį, gerą aplinką verslui, svarbų kultūrinį palikimą, žymių produktų, žymių žmonių, kompetentingą ir teisingą vyriausybę, žemą korupcijos lygį. Šalys, kurios atsiduria indekso gale, dažnai siejamos su konfliktais, demokratijos trūkumu, korupcija, skurdu, nelygybe. Arba žmonės paprasčiausiai nieko apie jas nežino.

2009 m. Lietuva indekse užėmė 43 vietą iš 50-ies, bet 2010 m. į indeksą įtraukta nebuvo. Labai abejotina, kad Lietuvos rezultatai smarkiai pasikeitė. Viena svarbiausių išvadų sudarinėjant šį indeksą – dauguma žmonių nekeičia savo nuomonės apie daugelį šalių. Jei ji keičiasi, keičiasi per dešimtmečius, bet ne per metus.

“Veidas”: Tad kaip Lietuva suvokiama Europoje?

S.A.: Sudarant indeksą atliekama kiekybinė, ne kokybinė analizė – kasmet apklausiama 30 tūkst. žmonių daugiau nei 28 šalyse. Kiek aš galiu pasakyti, Lietuva suvokiama labai panašiai kaip jos Baltijos kaimynės – žmonės žino apie šalį labai mažai, o tai, ką žino, yra gana neigiama. Lietuva suvokiama kaip skurdi, korumpuota, nestabili, nerafinuota, turinti mažai kultūros ar natūralaus grožio. Manoma, kad lietuviai menkai išsilavinę, ir beveik nėra žinoma apie lietuviškus produktus. Deja, tai viena iš sovietinės sistemos, sunaikinusios visas žinias ar atsiminimus apie individualias šalis, pasekmių. Šiandien žmonėms iš Vakarų Europos labai sudėtinga matyti skirtumus tarp buvusių sovietinių šalių, ir šios turi kurti savo reputaciją iš naujo.

“Veidas”: 2010 m. Lietuva išleido savo kvepalus. Kaip manote, ar tai tinkamas žingsnis šalies įvaizdžiui stiprinti? Ką galite patarti Lietuvai, kuriančiai savo įvaizdį?

S.A.: Toks triukas – tik mažytis lašas vandenyne. Esu šios srities ekspertas, bet net aš apie tai negirdėjau. O mano patarimas Lietuvai – nustokite jaudintis dėl įvaizdžo. Susikoncentruokite į laimingos ir stabilios visuomenės kūrimą namuose, ir jeigu liks išteklių ar laiko, pagalvokite apie Lietuvos indėlį į žmonijos gyvenimą ir planetą. Nuomonė apie šalis susidaroma ne pagal tai, kaip gerai jos save pristato, bet pagal tai, ką jos daro dėl kitų žmonių kitose šalyse.
Geri mažų šalių, kurios susikūrė galingą įvaizdį, pavyzdžiai – tai Japonija, Didžioji Britanija, Naujoji Zelandija. Jos tai padarė tapdamos svarbios daugeliui žmonių kitose šalyse – gamindamos daiktus, kuriuos žmonės norėtų pirkti, mokydamos dalykų, kurių žmonės norėjo išmokti.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentarai (2)

  1. Paulius Paulius rašo:

    Kai apie šalį ir jos žmones sprendžia menko išsilavinimo žmonės,tai ar verta dėl to nagus kramtyti? Užtenka išgirsti kokiomis “puikiomis” geografijos,istorijos ir kt.mokslo sričių žiniomis pasikaustę tie nuomonės reiškėjai,kad belieka į visokius tokius reitingavimus tik nusispjauti.

  2. Klavisai pakencia viska Klavisai pakencia viska rašo:

    Lietuva suvokiama kaip pasiturinti,nekorumpuota, stabili,kilmingai rafinuota, turinti didelius kultūros lobius ir issaugotos gamtos natūralu groži. Manoma, kad lietuviai gerai išsilavinę, ir beveik nėra salies, kur nebutu žinomi lietuviški aukstos kokybes produktai. Tai viena iš sovietinės sistemos istrukusiu saliu,pilnai sunaikinusiu visus sovietines gyvensenos defektus ir iskrypimus. Lietuva, kaip pigi preke pasaulineje blusu turgavieteje visu matoma, minima ir ciupinejama, negalint ja atsizaveti.Kas tada butu, jeigu tikrai taip butu? Ko gero, nieko gero.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...