2011 Vasario 17

Gintaras Kryževičius

Trys klausimai Gintarui Kryževičiui

veidas.lt

“Veidas”: Gal jau patikslinta, keliose bylose Kauno apygardos teismo teisėjas Arvydas Stankus, kaip įtariama, galėjo suklastoti sprendimus ir į laisvę anksčiau laiko paleisti nuteistuosius? Kokia bausmė jam gresia, jei įtarimai pasitvirtins?

G.K.: Generalinė prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galbūt padarytų nusikalstamų veiksmų. Trimis atvejais teisėjai kreipėsi dėl procesinių sprendimų, priimtų sausio 18 d. jų nagrinėtose bylose. Peržiūrėjus bylų sprendimus teismų vidinėje elektroninėje sistemoje kėlė abejonių dar 14, rasti du gali būti suklastoti sprendimai. Taigi kol kas kalbame apie penkis atvejus. Jei darome prielaidą, kad buvo klastojami dokumentai, už tai Baudžiamajame kodekse sunkiausia bausmė – šešeri metai nelaisvės, už piktnaudžiavimą taip pat baudžiama iki šešerių, jei tai būtų susiję su kyšininkavimu, bausmė dar griežtėja. Viskas priklausys nuo to, kas bus nustatyta.

“Veidas”: Ar neteisėtai paleisti asmenys bus grąžinti į įkalinimo įstaigas?

G.K.: Pareiškime Generalinei prokuratūrai, kuriuo pranešėme apie galbūt padarytus nusikaltimus ir paprašėme pradėti ikiteisminį tyrimą, nurodėme prokuratūrai galimybę apsvarstyti procesų atnaujinimą šiose bylose. Pagrindas, kad jose būtų sugrįžta į padėtį, kuri buvo iki Prokuratūros dabar tiriamo procesinio sprendimo priėmimo, turėtų būti įsiteisėjęs teismo nuosprendis, kuriuo nustatytas teisėjo piktnaudžiavimo faktas. Tai ilgas procesas, bet galima naudotis kitu teisiniu instrumentu – paaiškėjus kitokioms aplinkybėms.

“Veidas”: Kiek teisėjų 2010 m. atleisti iš darbo už teisėjo vardo žeminimą, kiek jų svarstyta Teisėjų etikos ir drausmės komisijoje, Teisėjų garbės teisme? Ar tai adekvatūs skaičiai, palyginti su mažėjančiu visuomenės pasitikėjimu teismais?

G.K.: Teisėjų mūsų sistemoje yra 779. Teisėjų etikos ir drausmės komisijoje pernai apsvarstyti 114. Kur dar valstybės tarnyboje kas septintas darbuotojas per metus apsvarstomas etikos požiūriu? Iš tų 114 išnagrinėtos vienuolika drausmės bylų Teisėjų garbės teisme, trys nutrauktos, kitose teisėjai pripažinti kaltais. Už teisėjo vardo žeminimą pernai atleisti keturi teisėjai. Teismų sistema jau keleri metai nuosekliai eina skaidrumo ir viešumo link. Kai vieša, sunku daryti neteisėtus veiksmus. Žingsnis į priekį – bylų skirstymas elektroninių programų būdu. Svarstoma idėja dėl visuomenės atstovų dalyvavimo bylų nagrinėjime. Pagal neseniai priimtą įstatymo pakeitimą į teismų administravimo komisijas galima įtraukti ir visuomenės atstovų.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Arūnas Arūnas rašo:

    Gal kas pakomentuos, kas yra tas “skaidrumas”? Kuo jis skiriasi nuo viešumo? Arba teisingumo? Ir iš kur tik traukiami tokie burtažodžiai? (skaidrumas, fiskalinė konsolidacija ir panašius?).
    Ir nuo kada teisėjai ims viešai argumentuoti savo veiksmus, sprendimus, nuosprendžius? Nes dirba jie tai žmonėms, pirmiausiai – žmonėms. O jie teigia, kad – įstatymui.
    Bet kuriuo atveju – sėkmės einant tarnystės visuomenei link.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...