2011 Balandžio 19

Cheryl Thomas

Trys klausimai Cheryl Thomas

veidas.lt

“Veidas”: Kaip Lietuvą smurto prieš moteris mastu įvertintumėte, lyginant su kitomis šalimis?

Ch.T.: Lietuva nėra kokia nors išimtis – situacija čia labai panaši kaip ir visame regione. Užtat galiu pasidžiaugti, kad Lietuvoje daug dėmesio skiriama kovai su smurtu prieš moteris namie. O būtent ši smurto rūšis prieš moteris ir yra pati dažniausia. Tiesa, Lietuvoje tokios statistikos nežinau, bet JAV studija atskleidė, kad namie moterys patiria daugiau prievartos nei kur nors kitur. Būčiau nustebinta, jei Lietuvoje būtų kitaip.

“Veidas”: Jūs į Lietuvą atvykote pravesti mokymų policijos pareigūnams ir teisininkams. Ką jiems patartumėte kovojant su smurtu prieš moteris?

Ch.T.: Taip, Lietuvoje viešėjau drauge su Henepino apygardos Nepilnamečių teismo teisėja Kathryn Quaintance, mes abi specializuojamės žmogaus teisių, smurto prieš moteris srityje.  Susitikome su jūsų nevyriausybinių organizacijų atstovais, o Vilniuje ir Klaipėdoje teisėjams, prokurorams ir policininkams vedėme intensyvius mokomuosius seminarus, jų metu kalbėjome apie teisinę reformą kovai su smurtu prieš moteris Lietuvoje.

Svarbiausia, kad prievarta būtų vienareikšmiškai vertinama kaip nusikaltimas, t.y. kalbėjome apie prievartos kriminalizavimą. Svarbu, kad pareigūnai laiku ir adekvačiai reaguotų, nedvejodami areštuotų smurtautojus, o vėliau teisėjai priimtų griežtus sprendimus, kurie skriaudikams numatytų griežtas pasekmes ir užkirstų smurtą ateityje. Be to, daug kur pasaulyje moterys, patyrusios smurtą, gali kreiptis tiesiai į teismą – tikėkimės, kad tokia reforma bus įgyvendinta ir Lietuvoje.

“Veidas”: O ką patartumėte pačioms moterims?

Ch.T.: Reikia visiškai pakeisti požiūrį. Būtina nustoti save kaltint, jei patyrėte prievartą, nelaikyti to normaliu dalyku, neteisinti skriaudiko, nemanyti, kad jį išprovokavote. Tai sakau ypač dėl to, kad Lietuvą esu linkusi priskirti prie šalių, kur moterys labiau linkusios kaltinti save, o ne užpuoliką. Tikiuosi, kad toks supratimas pasikeis.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...