2011 Birželio 15

Rasa Juknevičienė

Trumpasis interviu su Rasa Juknevičiene

veidas.lt

BFL

VEIDAS: Kaip pakomentuotumėte Jūsų kolegos iš Estijos Marto Laaro pareiškimą, kad “pernelyg maži Latvijos ir Lietuvos gynybos biudžetai trukdo bendraadarbiauti Baltijos valstybių pajėgoms”?

R.J.: Netikiu, kad jis taip sakė, nes kaip tik šiuo metu visų trijų Baltijos valstybių gynybos pajėgų bendradarbiavimas yra labai gerame kelyje. Nors per mažas gynybos pajėgumų finansavimas tikrai yra rimta problema. Žinoma, jeigu imsime absoliučiuosius skaičius, kuriuos Lietuva skiria gynybai, jie bus panašūs į Estijos: estai skiria apie 250 mln. eurų, mes irgi tiek. Šiemet gynybos biudžetas netgi 25 mln. Lt didesnis nei pernai.

Bet jeigu žiūrėsime į ilgalaikes gynybos išlaidų tendencijas, tai estai, be abejonės, šaunuoliai. Jie nuosekliai, nuo pat įstojimo į NATO, kasmet didina gynybos išlaidas ir jau baigia priartėti prie tų 2 proc. BVP, kurie Aljanse laikomi būtinais, norint kokybiškai finansuoti ginkluotąsias pajėgas. Lietuva, deja, tokiu nuoseklumu pasigirti negali, o jeigu dar atsižvelgsime į tai, kad Estija ir pati už Lietuvą kone tris kartus mažesnė, ir kariuomenė jos mažesnė, tai santykinis jų gynybos finansavimas tikrai daug didesnis nei mūsų.

VEIDAS: Kodėl susiklostė tokia padėtis, nors apie nepakankamą gynybos finansavimą Lietuvoje kalbama dar nuo 1998 metų?

R.J.: Tai iš tiesų ilgalaikė problema. Estijoje šiuo klausimu nuo pat pradžių buvo labai aiški ir tvirta politinė valia, nepaisant to, kokios partijos būtų valdžioje. Dabartinei padėčiai, žinoma, turėjo įtakos ir krizė, į kurią Estija atėjo sukaupusi pinigų rezervą, o Lietuva – ne. Tad estai dalį gynybos biudžeto finansuoja iš rezervo, o mes to padaryti negalime.

Bet akivaizdu, jog Lietuva irgi privalo nusiteikti, kad gynybos išlaidas reikia didinti. Bent jau aš visados už tai pasisakau ir to siekiu, kai būna formuojamas biudžetas. Tik nepamirškime, kad, absoliučiais skaičiais padidinus krašto apsaugos išlaidas, jų santykinį dydį procentu nuo BVP gali “suvalgyti” to paties BVP augimas. Nes jeigu Lietuvos ekonomika šiemet augs tokiais tempais, kaip prognozuojama, tai santykinis gynybos finansavimas gali pasirodyti netgi sumažėjęs, nepaisant to, kad fiziniu dydžiu padidėjo.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (2)

 1. Pilypas Pilypas rašo:

  Tai tai taip, bet nesinori mažesnės pensijos, kad kur nors Afganistane
  daugiau pinigų būtų išleista.

 2. runkeliokas runkeliokas rašo:

  Šitai poniai niekada NEBUS GANA…


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...