2012 Balandžio 25

Trumpa lietuvių atmintis

veidas.lt


Skandalai, bylos, kompromituojanti informacija, išsišokimai, nepalankūs teismų sprendimai daliai Lietuvos rinkėjų pasimiršta stebėtinai greitai, o štai susikompromitavusių „dievukų“ aura švyti amžinai.

„Skandalai prasideda, skandalai baigiasi“, – yra sakęs Rolandas Paksas, ir buvo visiškai teisus. Žmogui, kuris ne tik šiurkščiai sulaužė Konstituciją, bet ir įsivėlė į begalę kitų skandalų, jau seniai aišku, kad Lietuvos rinkėjai greitai pamiršta politikų nuodėmes ir vėl be skrupulų už juos balsuoja.
Europos Parlamente šiuo metu šiltai įsitaisęs R.Paksas per rudenį vyksiančius Seimo rinkimus, regis, vėl susirinks nemažai balsų – Seimo durys ir rinkėjų širdys jam atviros, nes ką tik buvo priimtos Rinkimų įstatymo pataisos, kurios po apkaltos kandidatuoti į Seimą politikui draudžia ne visą gyvenimą, kaip buvo iki šiol, o ketverius metus, taigi, taip atvėrė kelią R.Paksui dalyvauti Seimo rinkimuose. Šis, žinoma, neturi skrupulų ir jau patvirtino, kad rinkimuose tikrai dalyvaus.
„Jei jis aktyviai veiks Lietuvos viešajame gyvenime, „Tvarkos ir teisingumo“ rezultatai parlamento rinkimuose vėl gali nustebinti. Neabejoju, kad R.Paksas šia galimybe pasinaudos”, – apie tai, kad R.Paksui rinkėjai yra ne tik viską atleidę ir pamiršę, bet ir jo pasiilgę, kalba politologė Jūratė Novagrockienė.
Šis valdžios ištroškęs politikierius daug kam vis dar atrodo tautos didvyris. Matyt, nuo tada, kai tapo didžiuoju kovotoju prieš „Williams” atėjimą į Lietuvą ir sužavėjo rinkėjus demonstratyviai atsistatydinęs iš premjero posto. Na o paskui R.Paskui buvo atleidžiama viskas. Per visą savo politinę karjerą R.Paksas du kartus sugebėjo tapti Vilniaus miesto meru, du kartus – šalies premjeru, buvo laimėjęs prezidento rinkimus, tapo vienos didžiausių Lietuvos politinių partijų lyderiu, ir, galiausiai, buvo išrinktas į Europos Parlamentą, o rudenį, galima neabejoti, vėl sugrįš į Seimą. Beje, paradoksas, tačiau 2003-aisiais apie jį slaptą VSD pažymą pateikęs buvęs šios tarnybos vadovas Mečys Laurinkus kaip atsaką ketina iškelti savo kandidatūrą toje pačioje rinkimų apygardoje. Jau vien tai turėtų priminti rinkėjams R.Pakso istoriją, bet, greičiausia, akla meilė “apsitašpšnojusiam” ir iš prezidento posto pašalintam R.Paksui ir keistas polinkis viską, kas blogo, pamiršti, vėl nugalės.
O prisiminti tikrai būtų ką. Vien ko verti apkaltos metu jam suformuluoti kaltinimai dėl šiurkštaus Konstitucijos pažeidimo ir priesaikos sulaužymo. Juk jis buvo pripažintas šiurkščiai pažeidęs Konstituciją ir sulaužęs duotą priesaiką dėl to, kad 2003 m. balandžio 11 d. neteisėtai Jurijui Borisovui suteikė LR pilietybę už suteiktą finansinę ir kitokią svarią paramą, kitaip tariant, J.Borisovas iš tuometinio prezidento tiesiog nusipirko mūsų šalies pilietybę. Be to, R.Paksas J.Borisovui atskleidė, kad dėl jo teisėsaugos institucijos atlieka tyrimą ir vykdo jo pokalbių telefonu kontrolę. Galiausiai, R.Paksas buvo apkaltintas tuo, kad davė nurodymus savo patarėjui Visvaldui Račkauskui siekti per teisėsaugos institucijas paveikti UAB „Žemaitijos keliai” vadovų ir akcininkų sprendimus dėl akcijų perleidimo R.Paksui artimiems asmenims.
Be šių oficialių kaltinimų verta prisiminti ir visą kontekstą, tuo metu tvyrojusį aplink R.Paksą. Prisiminkime keistas jo kalbas ir bendravimą su ekstrasense Lena Lolišvili, desperatišką jo sprendimą pasiūlyti J.Borisovui savo patarėjo pareigas, keistas keliones motociklais po Lietuvą su pamokas praleidžiančiais savo jaunais gerbėjais, žvakelių deginimo akcijas atokesnėse Lietuvos gyvenvietėse, galiausiai – jo sprukimą į Maskvą.
Ir nors Europos Žmogaus Teisių Teismas pernai sausį paskelbė, kad Lietuva pažeidė Europos žmogaus teisių konvenciją, uždrausdama iš prezidento pareigų 2004 m. per apkaltą pašalintam R.Paksui visą gyvenimą būti renkamam į parlamentą, tai nereiškia, rinkėjai privalo už jį balsuoti ir vargu ar kokioje nors civilizuotoje ES valstybėje tai būtų įsivaizduojama. Nonsensas yra ir tai, kad Konstituciją pažeidęs ir priesaiką sulažęs R.Paksas nubaustas neadekvačiai menka bausme – draudimu patekti į Seimą ketverius metus. Bet juk tokia pat bausme nubaudžiami ir visi per rinkimus neišrenkami politikai, nors jie nei Konstitucijos pažeidė, nei priesaikos sulaužė, tiesiog prastai dirbo ir prarado rinkėjų pasitikėjimą.

Viskas atleistina ir Viktorui?

Lygiai taip pat sunku suvokti ir dar vieno panašaus veikėjo – Viktoro Uspaskicho – norą žūtbūt likti valdžioje, pasikliaujant tuo, kad visi jo praeities nuopuoliai, skandalai ir net nusikaltimai mūsų trumpos atminties šalyje jau skendi užmaršties rūke.
Kaip kitaip paaiškinti tai, kad pastarosiomis savaitėmis į viršų šuoliuoja Darbo partijos reitingai, o rinkėjų simpatijas gauna žmogus, kuris suklastojo diplomą, o vėliau televizijoje melavo, kad jis – kuo tikriausias. Tai taip pat žmogus, kuris iki ausų paniręs į Darbo partijos juodosios buhalterijos ir nuslėptų milijonų skandalą.
Nejaugi rinkėjams nė motais prokurorų infrmacija, kad 2004-2006 m. Darbo partijos dokumentuose nefiksuota apie 25 mln. Lt pajamų ir apie 23 mln. išlaidų, susijusių su turtu, įsipareigojimais ar struktūros pasikeitimais. O buvusi partijos kasininkė Nijolė Steponavičiūtė, liudydama kitoje byloje dėl melagingų parodymų davimo, patvirtino, kad partijoje egzistavo neoficiali buhalterija. Prisiminkime ir ilgą bei graudžią V.Uspaskicho įmonėje „Krekenavos agrofirma“ dirbusios Dalios Budrevičienės kovą su nesąžiningu darbdaviu dėl vokeliuose mokamų atlyginimų.
Ji pirmoji prabilo apie „vokeliuose“ mokamus atlyginimus „Krekenavos agrofirmoje”. Po šio pasisakymo moteris buvo atleista ir prasidėjo teismų maratonas. Žmogaus teisių stebėjimo institutas suteikė D. Budrevičienei teisinę pagalbą ir visas jos ir prieš ją iškeltas bylas ji laimėjo, o mėsos perdirbimo įmonei “Krekenavos agrofirma” skirta 43,8 tūkst. Lt bauda už darbuotojams mokėtus atlyginimus “vokeliuose”.
Nejaugi V.Uspaskichui ir Darbo partijai simpatizuojantys Lietuvos gyventojai užmiršo šio veikėjo pabėgimą į Rusiją ir šou Maskvoje, kai į parlamentarus kandidatuojantis, bet Lietuvoje teisinio neliečiamumo prokurorų prašymu netekęs V.Uspaskichas Rusijos sostinėje surengtoje spaudos konferencijoje svaidė kaltinimus Lietuvos teisėsaugai ir net pareiškė, jog turi neginčijamų įrodymų, neva buvo bandoma pagrobti ir nužudyti „kandidatą į Seimo narius“.
Keisčiausia, kad netgi tuo metu V.Uspaskicho žvaigždė neužgeso ir jis iki pat šiol yra vienas įtakingesnių ir charizmatiškesnių Lietuvos politikų. Nerūpi rinkėjams net ir jo asmeninio gyvenimo peripetijos ir solidžiam politikui ne itin pritinkantys viražai su moterimis. Nors tai ir nėra labai senos istorijos, tiek su  jauna tarnautoja Andželika Filipovič, tiek su Olga Krasilnikova, dalies rinkėjų galvose regis stipriai pasidarbuota mygtuku “Ištrinti” žinias apie V.Uspaskichą.
Kartais net kyla klausimas, ką tokio V.Uspaskichas turėtų padaryti, kad jo populiarumas imtų mažėti? Arba ką tokio jis turėtų padaryti, kad žurnalistai jo nevaizduotų kaip pusdievio ir nekalbintų kaip visų galų eksperto ir šaunaus bičiulio? Tikriausiai, ką nors labai baisaus.
Nors tai, ką jis jau yra pridaręs, yra pakankamai baisu ir tą liudija prokurorų surinkta medžiaga. Tačiau šiam dėl to nusidžiaudėti, jis aiškina, kaip laimės rinkimus ir svajoja apie premjero postą.
Ir rinkėjams šie kliedesiai neatrodo keisti, o kaip tik visai realūs: štai sausį visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa parodė, kad Lietuvos gyventojų vertinimu, ministro pirmininko pareigas po konservatorės Irenos Degutienės labiausiai tinka užimti būtent Darbo partijos lyderis V.Uspaskichas, kuriam premjero postą patikėtų daugiau nei 16 proc. apklaustųjų (R.Paksui – 4,6 proc.).
Na, jei norime apsijuokti prieš visą Europą ir pasaulį ir jei dar nepasimokėme iš savo klejonių bei laipiojimo ant to paties grėblio, tai galime pamėginti dar kartą. Ir apsitapšnoti jau visi kartu.

Populistų kalendorius

Rolandas Paksas

Pirmuoju Europoje atstatydintu prezidentu esu jau 2942 d.
Kad šiurkščiai pažeidžiau Konstituciją Konstitucinis Teismas nustatė prieš 2949 d.
J.Borisovą paskirdamas savo patarėju, susikompromitavimo viršūnę pasiekiau prieš 2955 d.
Žmonių supriešinimo bangą Lietuvoje sukėliau prieš 3085 d.
Su A.Drakšu abu kartu pasikeikėme prieš 3098 d.
Sprendimus ekstrasensei L.Lolišvili nusprendžiau patikėti prieš 3112 d.
Kai įvykdžiau J.Borisovo įsakymą išimties tvarka suteikti jam Lietuvos pilietybę, praėjo 3305 d.
Iš premjero posto dėl “Williams” atsistatydinau prieš 4854 d.
Premjeru buvau išrinktas prieš 5022 d.
Pirmą kartą Vilniaus meru tapau prieš 5420 d.

Viktoras Uspaskichas

Kad Lietuvoje nėra teisingumo pareiškiau prieš 15 d.
Prokuratūros atstovų kaip nusikalstamos organizuotos grupės dalyvis įvardintas buvau prieš 155 d.
Kad 2011 m. Lietuva atsidurs ties bankroto slenksčiu, pareiškiau prieš 648 d.
Mane paskelbus įtariamuoju, į Rusiją pabėgau prieš 2078 d.
Krata Darbo partijos būstinėje atlikta ir Juodos buhalterijos byla užvesta prieš 2120 d.
Mano bendrovėse išplitusią “vokelių tvarką” paviešinusią D.Budrevieičnę iš darbo atleidome prieš 2190 d.
Apsimelavęs dėl aukštosios mokyklos diplomo, iš ūkio ministro posto pasitraukiau prieš 2497 d.
Lietuvių gebėjimais vadovauti savo valstybei suabejojau prieš 2902 d.
KTU magistro studijas pateikęs suklastotą aukštojo mokslo diplomą baigiau prieš 4740 d.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (5)

 1. LALA LALA rašo:

  Nereiketu Pakso lyginti su Uspskichu-Pirmaji patvarke issigande zemaitisko charakterio prisidirbe politikai ,remiami oligarchu.Antrasis kriminalinis sukcius,Ostapas Benderis ,remiamas Maskvos,pargabentas su antrankiais,o dabar nei teismo ,atrodo,kad dar Lietuvai teks sumoketi uz “moraline”zala.Sau ir toliau nusipirkes visa ziniasklaida is spaudos puslapiu ,radijo ir televizijos neiseina ir zmoneliams antruoju Tadu Blinda atrodo,darbo partija auksciausius reitingus turi.Negi lietuviai-is tikruju versiu tauta ,kad garbina vagis ir zmogzudzius-Viktora ir Drasiu?

 2. Plukė Plukė rašo:

  Šimtaprocentinė tiesa apie abu ” Tautos lyderius’.Juokinga, jei negraudu
  tikėtis , kad tie reitingai nepirkti. Jei ne, tai mūsų Tauta išplautais
  smegenimis -tiesiog veršiai. Gal ne?

 3. Agurkichas Agurkichas rašo:

  Aciu žurnalas Viaidas už nimokama riklama. Tik nižinau kam taip piktai parašec. Bet visciek ačių. A akinius reiks pasikeisci nes šicie rėmelis man jau nilabai cinka. Bet visciek niblogai iš šono gavosi nuotrauka. Ačių fotagrafas. Turi niblogą akį..

 4. oh oh rašo:

  labai teisingai pasake svedas jonas ohmanas,kad ji sokiruoja kaikurie veikejai politikoje,pvz.valinskai,kaip jis pasake”ekrano visuomenes” klounai.O apie Darbo partija nera ka kalbeti

 5. Lietuvos žiniose Lietuvos žiniose rašo:

  Algirdo Patacko straipsnis “Klonio gatvei rengiamas „baudžiančiosios psichiatrijos“ reidas?”


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...