2010 Birželio 11

Tunyras

Trakuose riteriai varžysis dėl kariuomenės vado kalavijo

veidas.lt

KAM archyvas

Birželio 12-13 d. Trakų pusiasalio pilyje vyks trečiasis tarptautinis viduramžių riterių turnyras Lietuvos kariuomenės vado kalavijui laimėti. Šiais metais dėl šio kalavijo susikaus riteriai iš Lietuvos, Baltarusijos, Italijos, ir Ukrainos klubų. Šis tarptautinis viduramžių riterių turnyras yra kasmetinės Trakų viduramžių šventės dalis, kurią tradiciškai rengia Trakų istorijos muziejus.

XIV a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sostinėje Trakuose vyksiantis turnyras – puiki proga lietuviams ir užsienio svečiams parodyti senąsias Lietuvos karybos tradicijas, pristatyti viduramžių Lietuvos kariuomenę.

Renginio metu vyks riterių kovos pogrupiuose, iš kurių kiekvieno į pusfinalį pateks po du riterius. Riterių kovų rezultatus – taškus, paprastai skaičiuoja keturi arenos kampuose esantys teisėjai. Jeigu priešininkas pataiko kitam žemiau juosmens, į kojas arba rankas – jis pelno vieną tašką. Pataikius į korpusą aukščiau juosmens arba galvą – pelnomi du taškai. Riteriai kaunasi dvirankiais kalavijais, po minutę. Kovą laimi daugiausia taškų surinkęs kovotojas.

Stipriausieji trečiojo viduramžių turnyro kovotojai susikaus renginio finale, birželio 13 d., sekmadienį. Riterių kovų nugalėtojas bus iškilmingai apdovanotas specialiu Lietuvos kariuomenės vado prizu – kalaviju. Jį nukaldino vieni garsiausių Lietuvos ginklakalių – mažeikiškiai kalviai Algirdas, Martynas ir Mindaugas Stankai. Antrosios ir trečiosios vietų laimėtojai bus apdovanoti tų pačių kalvių kaldintais koviniu peiliu ir durklu.

„Visi iš įvairių šalių į turnyrą atvykę riteriai simboliškai atstovauja tiems patiems XIII – XIV amžiams. Šiame turnyre dalyvauja ir elitinę XIV a. kario ginkluotę ir ekipuotę dėvintys Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai. Remiame šio turnyro organizatorių idėją apie viduramžių karo meno puoselėjimą, nes tikime, kad viduramžių Lietuvos kariuomenė buvo to meto karybos avangarde, o valstybė – viena stipriausių žemyne”, – sako Lietuvos kariuomenės vadas gen. mjr. Arvydas Pocius.

Pirmąją šventės dieną svečiai galės stebėti ne tik asmenines riterių kovas, bet ir masines kautynes – riterių penketukų turnyrą. Turnyro metu taip pat bus galima pamatyti įprastą viduramžių laikų gyvenimą – bus įrengta viduramžiška karinė stovykla, kurioje riteriai ilsėsis ir ruošis kovoms, stovykloje bus gaminamas viduramžiškas valgis, tvarkomi ginklai. Šventės metu vyks viduramžių šokių ir muzikos grupių pasirodymai, įvairūs žaidimai. Mažieji riterių turnyro stebėtojai galės dalyvauti lipdymo iš molio ir piešimo konkursuose „Vytautas ir Žalgirio mūšis”.

Antrąją dieną, prieš finalines riterių turnyro kovas, bus pademonstruotos pagonių kovų su kryžiuočiais (kryžiaus karų) scenos. Renginio pabaigoje visiems į turnyrą susirinkusiesiems koncertuos roko grupė „Thundertale – Perkūno sakmė”.

Lietuvos kariuomenės vado prizas – kalavijas – Vytauto Didžiojo karo muziejuje saugomo XIII amžiaus Desiukiškių kalavijo, rasto 1986 m. Raudonėje, Jurbarko rajone, atitikmuo. Ginklas yra pusantros rankos ilgio, pagamintas iš sluoksniuoto plieno, rankena – medinė, dengta oda, buoželė inkrustuota pagal XIV a. lietuvišką ornamentiką. Kalavijo svoris – 1,4 kg, ilgis – 105 cm, makštys – medinės iš dviejų dalių, dengtos versta oda, kabinamos skeltu diržu ant juosmens.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...