2013 Lapkričio 12

Audrius Bačiulis

Teisėsaugą ant BNS užsiundė A.Butkevičius ir L.Graužinienė, bet kalta STT ir D.Grybauskaitė?

veidas.lt


Teisėsauga ir žurnalistai tapo premjero ir Seimo pirmininkės noro sukompromituoti prezidentę, kuri yra jų pagrindinė politinė konkurentė ir kliūtis piktnaudžiauti valdžia, įkaitais.

Valdančiųjų veidmainystė neturi ribų: prieš pusantros savaitės patys pareikalavę, kad teisėsauga nedelsdama išsiaiškintų, kas nutekino naujienų agentūrai BNS informaciją apie VSD pažymą, kurioje rašoma apie Rusijoje rengiamas informacines atakas prieš prezidentę Dalią Grybauskaitę, dabar jau reikalauja sudaryti Seimo tyrimo komisiją, kuri tirtų, kodėl STT atlieka tyrimą.
Nesunku įsivaizduoti, kaip piktdžiugiškai kikena socdemai ir “darbiečiai”, matydami, su kokiu nesuvaidintu niršuliu ir pasipiktinimu žurnalistai puola STT, kurios agentai, ieškodami slaptos informacijos nutekėjimo šaltinių, apklausė BNS žurnalistus, paėmė jų kompiuterius ir atliko kratą naujienų redaktorės namuose. Gindami kolegas nuo teisėsaugos veiksmų visi kažkaip pamiršo, kas ir kada užsakė tyrimą, kuriam vykstant, apklausę ir iškratę Seimo, Prezidentūros, Vyriausybės darbuotojų kabinetus bei namus, STT agentai atėjo ir pas žurnalistus.
Priminsime – viskas prasidėjo spalio 31-ąją, kai, BNS pranešus apie Rusijos rengiamus išpuolius prieš prezidentę, premjeras Algirdas Butkevičius nedelsdamas užmaurojo: „Aš esu susipažinęs su slapta informacija, bet negaliu jos viešinti. Manau, kad dabar tam tikros tarnybos turi išsiaiškinti, kas šitą informaciją nutekino.“ O Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė nedelsdama pridūrė: „Už slaptos informacijos nutekinimą yra labai griežta atsakomybė.“
Išgirdusios premjero ir Seimo pirmininkės komandą, „tam tikros tarnybos“ ėmė veikti. VSD, kaip slaptos informacijos rengėjas, kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, prašydamas pradėti tyrimą. Kadangi pats VSD pagal naujus įstatymus neturi teisės vykdyti ikiteisminio tyrimo, Generalinė prokuratūra pavedė jį atlikti STT, kuri ir ėmėsi tyrimo. Čia reikia paaiškinti, jog turėdami duomenų, kad galėjo būti padarytas nusikaltimas (o slaptos informacijos paviešinimas yra nusikaltimas), prokurorai ir ikiteisminio tyrimo pareigūnai neturi kito pasirinkimo, tik pradėti tyrimą. Kadangi BNS žurnalistai parašė matę VSD pateiktą informaciją, o VSD pažyma, kaip netrukus nurodė su ja susipažinę premjeras A.Butkevičius ir Seimo pirmininkė L.Graužinienė, buvo su grifu „slapta“, VSD visiškai pagrįstai įtaria, kad slapta informacija buvo nutekinta tiems, kurie neturi teisės jos matyti.
Tad nepradėti tyrimo prokurorai ir STT negalėjo. Ypač nuskambėjus nedviprasmiškam premjero ir Seimo pirmininkės pavedimui ir įkandin jų prasidėjusioms valdančiųjų spekuliacijoms, esą VSD informacija apie rengiamus išpuolius prieš D.Grybauskaitę tėra jos viešųjų ryšių žaidimas, siekiant apsidrausti nuo bet kokios kritikos savo adresu prezidento rinkimų kampanijos metu. Kartu darant užuominas, kad slaptą VSD informaciją BNS žurnalistams nutekino pati Prezidentūra.
Tai, kad bent jau L.Graužinienė tikėjosi, jog prokurorai ir STT agentai pirmiausia užgrius Prezidentūrą, rodo jos isteriška reakcija į STT kratas ir poėmius Seimo darbuotojų, dirbančių su slapta informacija, darbo kabinetuose ir namuose. Šiuos natūralius STT veiksmus L.Graužinienė isteriškai pavadino provokacija prieš Seimą, nors niekam ne paslaptis, kad pastaruosius du dešimtmečius būtent Seimas yra ta vietą, iš kurios dažniausiai nuteka slapta informacija žurnalistams.
Kartu su riksmais apie „provokaciją prieš Seimą“ skambėjo ir klausimas: o kodėl STT nekrečia Prezidentūros? Bet STT iškrėtė ir Prezidentūros, ir Vyriausybės kanceliarijos darbuotojų kabinetus.
Kitaip ir būti negalėjo: jeigu VSD, prokurorai ir STT agentai nebūtų pradėję socdemų ir “darbiečių” užsakyto tyrimo vykdyti visu rimtumu, jie iš karto būtų buvę apkaltinti bandymu dangstyti prezidentę. Juk kaip išeina: visos trys tyrimą dėl informacijos nutekinimo atliekančios tarnybos – VSD, Prokuratūra, STT yra vienaip ar kitaip pavaldžios prezidentei D.Grybauskaitei. Valdantieji ir šiuo atveju jiems draugiška (nors, tiksliau, dėl įvairių priežasčių prezidentei priešiška) žiniasklaida viešai įtarinėja, kad slapta pažyma nutekėjo iš Prezidentūros.
Jeigu kam nors Seime ar Vyriausybėje būtų pasirodę, kad prokurorai ir STT agentai nepakankamai uoliai atlieka tyrimą, kliūtų ir jiems, ir prezidentei. Tad tyrėjai neišvengiamai turėjo ateiti pas žurnalistus ir užduoti klausimą, iš kur šie gavo informaciją apie VSD pažymą. Ir atlikti kitus tiriamuosius veiksmus. Ir neišvengiamai sukelti skandalą, nes visi puikiai žino, kaip jautriai ir balsingai reaguoja žiniasklaida į bet kokius teisėsaugos veiksmus savo atžvilgiu.
Negalima atmesti galimybės, jog VSD, Prokuratūra ir STT nutarė pasielgti, kaip jiems atrodo, labai išmaniai: negalėdami tiesiai pasiųsti tyrimą užsakiusių A.Butkevičiaus ir L.Graužinienės toli toli, tyrimą atlikti pačiu negrabiausiu ir skandalingiausiu būdu – viešai užsipuolant žurnalistus ir tikintis, kad valdantieji, pabūgę skandalo, patys lieps STT ir prokurorams baigti šią nesąmonę. Nes visi puikiai žino, kad žurnalistai turi teisę neatskleisti informacijos šaltinio, tad jų apklausinėjimas STT – tik nemalonus formalumas. Tyrimą sutelkę į žurnalistus, prokurorai ir STT agentai iš esmės eina į aklavietę. Tik, regis, prokurorai ir STT pervertino žurnalistų nuovoką ir išmanumą, tad vietoj antraščių “Butkevičius užsiundė ant žurnalistų prokurorus ir STT agentus”, gavo tokias, kokias gavo.
Reikia pripažinti, teisėsauga pateko į nepavydėtiną padėtį: nebūtų pradėjusi tyrimo (nes agentūros BNS pranešime pavartota frazė „matė VSD pateiktą informaciją“ nereiškia, kad žurnalistai matė slaptą VSD pažymą), būtų valdančiųjų politikų apkaltinta, kad dangsto prezidentę, vadinasi, ši tikrai kalta. Pradėjo tyrimą – žiniasklaida kaltina teisėsaugą žurnalistų persekiojimu ir puola prezidentę, kuriai pavaldžios STT ir prokuratūra. Prezidentė negali užsistoti žurnalistų, nes būtų apkaltinta trukdanti tyrimui. O Seimo valdyba netikėtai atsibunda ir kreipiasi į Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisiją, kad ši ištirtų STT veiksmus prieš agentūros BNS žurnalistus.
Gražiai surengta kombinacija ir pats tikriausias informacinis išpuolis prieš prezidentę, tik atliktas ne Rusijos, o vietinių politinių intrigantų rankomis.

Visi puikiai žino, kad žurnalistai turi teisę neatskleisti informacijos šaltinio, tad tyrimą nukreipę į žurnalistus prokurorai ir STT agentai iš esmės veda jį į aklavietę.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Audrius Bačiulis:
Skelbimas

Komentarai (21)

 1. Audra Vai Audra Vai rašo:

  Kas atspės kurios partijos kandidatui prezidento rinkimuose pasišventė Jakilaitis (kad jau ėmėsi darbo akivaizdu iš vakarykštės lrt laidos)?

 2. Analizatorė Analizatorė rašo:

  Skaitau sraipsnius apie tą informacijos nutekinimo skandalą ir mąstau, o kas iš tiesų teisūs?Prisiminiau, kad dar neskaičiau žurnalisto A.Bačiulio nuomonės.Perskaičius, viskas susidėliojo į vietas.Ačiū

 3. Aliux>Audra Vai Aliux>Audra Vai rašo:

  Vakarykščios laidos metu matęsi, kad Jakilaitis susikukavęs su Valatka o Valatkos neapykanta prezidentei akivaizdi. Kitaip ir būti negali nes siaurovizijos tėvonija- socdemai.

 4. atsipeikek atsipeikek rašo:

  BACIULI,kokias cia nesamones rasineji,geriau apie kubiliaus ”gerus”darbus parasyk.

 5. vytautas vytautas rašo:

  Tuoj bus šindeikio straipsnis “bravo teisėjui viederiui”.

 6. RGN RGN rašo:

  Visoj sitos istorijos nykumoj lieka dziaugtis, kad dar ir zurnalistu tarpe yra atlikti paprasciausia ivykiu analize ir tik is to daryti isvadas. Aciu autoriui

 7. RGN RGN rašo:

  Atsiprasau del klaidos, turi buti ,,Visoj sitos istorijos nykumoj lieka dziaugtis, kad dar ir zurnalistu tarpe yra autoriu sugebanciu atlikti paprasciausia ivykiu analize ir tik is to daryti isvadas. Aciu autoriui

 8. Ema Ema rašo:

  Ačiū autoriui, pritariu JŪsų įžvalgai. Aš taip pat pastebėjau, kad Butkevičius su Graužiniene liepė išsiaiškinti, o dabar vėl puola. Teisingai Uspaschik sakė, kad dabar seimo pirmininkė bus matoma. Tiksliai, tapusi pirmininke, skandalas po skandalo. Vienintelė išeitis – paleisti seimą, nes dabar visa Lietuva tapo jos įkaitais. Jūsų straipsnis turėtų būti publikuojamas plačiau.

 9. Naglis Puteikis Naglis Puteikis rašo:

  Žiaurų spec.tarnybų ir prokuratūros elgesį viešu tylėjimu nedviprasmiškai remia Prezidentė.
  Spec.tarnybų ir prokuratūros vadovai-žiaurūs, ciniški žmonės: kratas pas BNS žurnalistę J.Damulytę darė jos vaikų akivaizdoje. Spectarnybos tokį savo skandalingą ir neuropietišką, bei neteisėtą elgesį nuolat teisina, aiškindami, kad “vsio zakonno”. Tą patį jie darė ir mamų, propaguojančių gimdymą namuose, byloje ir ten tą kartojo šimtus kartų. Prokurorai nieko blogo nematė, kai Garliavos šturmo metu policijos ar spec.tarnybų smogikas su kauke daužė parverstam invalidui pompinio šautuvo buože per lyties organus, panašiai, kaip kad NKVD tardytojai kankino partizanų vadą A.Ramanauską-Vanagą. Prieš du metus 34 m.Kauno policininkė koviniais veiksmais pasiuntė į komą 74 m.vaikų darželio auklėtoja A.Ramanauskienę už prekybą vaistažolėmis turgelyje neva be leidimo.
  Daugeliui tokių žiaurybių plojo ir sveikino žymi dalis teisės mokslininkų ir dėstytojų, viešai girdami šiuos brutalumus žiniasklaidoje, ypač visuomeninėje TV, tokiam smurtui džiugiai pritarė žymi dalis politologų ir apžvalgininkų.
  Todėl dabar turime visų šių elito veiksmų rezultatą – ne tik daro kratą vaikų akivaizdoje, bet ir kankina niekuo dėtą moterį, kuri slaugo sergančius tėvus ir dar naktį kaip kokie NKVD ir KGB mokytiniai:
  „J.Sabatauskas tikino, kad anksčiau patys pareigūnai sakydavo žmonėms netikėti sukčiais, kai jie aiškina ateisiantys į namus, nes pareigūnai niekada neina į namus, o dabar STT naktį aplankydama Seimo darbuotoją parodė, kad tai netiesa. Seimo kancleris J.Milerius taip pat paneigė, kad Seimo darbuotoja tyrėjus į namus įsileido savanoriškai.
  „Ji prašė, maldavo, kad vyrai nedarytų to naktį, klausė, gal galima palaukti ryto, bet jos nesiklausė“, – pasakojo J.Milerius. Anot jo, pas Seimo darbuotoją atvyko trys vyrai ir moteris ir ilgai klausinėjo, o paskui dar prašė kartu vykti į Seimą pasitikrinti slaptų dokumentų gavimo Seime žurnalą. „Laimė, kad ji atsisakė važiuoti į Seimą naktį. (…) Jos abu tėvai sergantys. Ji pati po savaitės geros po tos apklausos tik atsigavo“, – sakė J.Milerius“ – iš 15 minučių.
  Tokį necivilizuotą, nevakarietišką, neeuropinį žiaurų spec.tarnybų ir jėgos struktūrų elgesį nedviprasmiškai viešu tylėjimu rėmė ir iki šiol remia Prezidentė D.Grybauskaitė.
  Vadinasi, LT spec.tarnybų generolai ir jų generalinis (rinkimų?) štabas nesuvokia, kad gyvename ne 1979 m., kai TSRS pradėjo karą prieš Afganistaną ir ne Baltarusijoje, kur panašiais metodais valdžia įveikė demokratijos norinčius.

  Stebint spec.tarnybų atliekamą negrabų žiniasklaidos šturmą, darosi aiškiau, kodėl jos taip susimovė apšmeiždami buvusius FNTT vadovus ir kodėl nesugebėjo surasti, kas gi nutekino informaciją apie Snorą: jie, jų generolai ir generalinis (prezidentės rinkimų?) štabas tiesiog negabūs ir nesuvokia, kad gyvename ne 1979 m., kai TSRS pradėjo karą prieš Afganistaną, ne Baltarusijoje, kur panašiais metodais valdžia įveikė demokratijos norinčius, o 21 amžiaus Europoje.
  O gal pasitreniravę ant kreidelėmis piešiančių vaikų ir namuose gimdančių mamų pasijautė Napoleonais, Supermenais ir apsvaigo nuo valdžios ir Galios? O kodėl nenukreipia bent dalies to beveik karinio potencialo ant stambių korumpulų, pvz. ant tų, kurie išgrobstė pagalbos telefonui 112 skirtus pinigus ir pan.?
  STT panaudojimas prieš žurnalistus- neteisėtas gen.prokuratūros veiksmas. STT nevadovauja šiam tyrimui-jam vadovauja gen.prokuratūra. STT šiuo atveju naudojama neteisėtai, nes jų misija – kovoti su valstybės pareigūnų korupciją, o privačių asmenų, pvz.žurnalistų jie nei tardyti, nei kratyti, nei “palydėti į darbo vietą ir iš jos” jie neturi teisės.
  Jei tokių veiksmų reikia bylą tiriančiam prokurorui, tam jis gali naudoti policiją arba kitus prokurorus, bet vis tiek neturėtų teisės terorizuoti žurnalistų dėl jų informacijos šaltinių, nes teisę jų neatskleisti garantuoja įstatymas.
  Šiuo atveju STT privalėjo atsisakyti dalyvauti, nebent paspaudė prezidentūra.
  Kuriame ES šalies parlamente vidury dienos savo darbo vietoje suiminėjami žurnalistai?
  LT spec.tarnybų, teisėsaugos vadovai, paskirti ir valdomi iš prezidentūros, tyčiojasi iš Seimo, gąsdina jį ir žurnalistus, demonstruoja galią ir rodo, kas čia šeimininkas. Neabejoju, kad toks sulaikymas yra neteisėtas, gaila, kad kol kas vis dar per daug politikų remia tokią antidemokratinę LT teisėsaugą, kas neleidžia Seimui vykdyti įstatymuose numatytą parlamentinę kontrolę.

 10. Naglis Puteikis Naglis Puteikis rašo:

  Teisėsaugos vadovai piliečius laiko neturtingais banditais ir su jais elgiasi kaip sovietmečiu:
  LT teisėsaugos vadovai, juos paskyrusi prezidentūra ir teisės profesoriai visus piliečius laiko neturtingais banditais ir su jais elgiasi žiauriai ir neteisėtai (turtingus mafijozius gerbia, prieš juos lankstosi ir juos paleidžia už užstatą arna nuteisia lygtinai): kratas pas režisierę Kurklietytę dėl to, kad ji nufilmavo meninį filmą apie namuose gimdančias mamas, krata buvo daroma nuo 6.00 ryto, vaikų akivaizdoje, jie nebuvo išleisti į mokyklą, nebuvo įteiktos teismo sprendimų kopijos ir kratos orderiai. Dalyvavau LRT laidoje ir komentavau šiuos neteisėtus teisėsaugos veiksmus kaip grubų įstatymų pažeidimą. Laidoje dalyvavę teisės dėstytojai, prokuratūros ir policijos vadovai apsiputoję šaukė, kad nieko panašaus ir kad toks tenoras yra “vsio zakonno”. Kokia prasmė leisti įstatymus, jei juos savaip – NKVD-istiškais arba geriausiu atveju sovietiniais metodais savavališkai ir neteisėtai papildo teisėsaugininkai, o Prezidentė juos vis tiek palaiko?:
  “J.Eivaitė taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad iki šiol liudininkams slaptos informacijos nutekinimo byloje neleista pasidaryti teisėjo ar prokuroro nutarčių kopijų – teisėjo nurodymą atskleisti informacijos šaltinį buvo leista nusirašyti, o kratos sankcija tik parodyta.”
  15min.lt/id/aktualu/lietuva/lietuvos-zurnalistai-nezinome-kaip-elgtis-per-kratas-nes-tokiu-ziniu-iki-siol-nereikejo-56-384442

 11. eglė eglė rašo:

  Negalima atmesti galimybės ,jog prie to neprisidėjo pati prezidentė ir Kubilius .norėdami eilinį kartą apgauti visuomenę .Naujoji vyriausybė atskleidžia vis naujų Kubiliaus nuvadovavimo metu padarytų “klaidų”,kurios koncervatoriams nenaudingos.Prezidentė palaiko koncervatorius ,nes beveik tuo neabejoja,jog be jų palaikymo turi menkus šansus laimėti prezidento rinkimuose .

 12. Antoshka Antoshka rašo:

  Shudas o ne straipsnis. STT ir VSD valdo Grybowska.

  Jeigu STT ir VSD reaguoja i visus politiku pareiskimus per info kanalus, tai tenka tik apgailestaut, kad spec tarnibos ira tokiam durnumo lygije.

 13. placiai visuomenei placiai visuomenei rašo:

  pazyma isviesino prezidente.Paskelbe ja viesai per TV.Siuo paviesinimu ji sieke “paskiepyti ” visuomene del galimo Rusijos kompromato pries ja.Tai seniai zinomas konservatoriu manevras “rusai puola” savo konservatoriskojo elektorato mobilizavimui.Nes greit rinkimai.
  Veliau ivykiai pasisuko kiek ne ta linkme.Todel dedamos pastangos issaugoti veida.
  Manau,kad ta pazyma buvo nutekinta tycia,prezidentei duota galimybe pasinaudoti ta pazyma rinkiminiais tikslais.O galutinis rezultatas -nukentejo valstybes imidzas.

 14. strekoza strekoza rašo:

  manau, kad net nesidominciam politika, nesunku suprasti, kas pagrindinis sio spektaklio organizatorius. Kodel, visi uzsirove ant stt, pamirso garsiausius pasaulyje intrigu ir santazo organizatorius kremliuje? gal uzmirsote, koks dabar laikas Lietuvai? gal manote, kad kremlius miega ir sapnuoja, kad gazpromas valdo visa pasauli?
  na, o kolaborantu LT su ziburiu ieskoti nereikia. kad mestos dideles pajegos apjuodinti Lietuva ir dar savo rankomis, akivaizdu.
  o grauziniene atrodo geresnis projektas negu paksas, aisku, viktoras irgi suktesnis uz borisova?
  posakis, kad “rusai puola” siuo metu labai tinka.

 15. kur kur rašo:

  nueinu vis Puteikis ir Puteiks…
  O kur aš gyvenu????

  Vakar rūstus nuotraukėlėje buvo, šiandien visas besišypsantis, o čia iš vis be galvos….

  Negėriau aš tiek…

  O straipsnio autoriui ačiū už objektyvumą, bet, gaila, mažai kas Jus skaito.

 16. Vytas Vytas rašo:

  Puikus straipsnis.

 17. jonas jonas rašo:

  Įdomu, daug kas kalba apie itin slaptą informaciją, bet niekas jos nematė. O apie galimus kažkieno išpuolius pirmiausiai išgirdom iš pačios Prezidentės ir jei tai viskas, tai kas čia tą durnių volioja?

 18. BAČIULI, BAČIULI, rašo:

  atidžiai perskaityk du seimūno Naglio Puteikio komentarus tavo rašliavėlei ir suprasi, kad tavo samprotavimai yra niekiniai. Gal geriau nerašinėk, jei tik tiek tesugebi. Advokatas.

 19. Jeigu Jeigu rašo:

  Seimo nariai su visa pirmininke nepasižymi nei intelektu , nei kultūra , tai ko norėti iš jėgos struktūrų ? Pati didžiausia Lietuvos gėda ir bėda – IŠSILAVINIMO deficitas. Mažaraščiai kaimo jurgeliai ( tai mano nuomonė ).

 20. XXX XXX rašo:

  Koks kvailys gali gaišti laiką skaitydamas Puteiko kliedesius? :)

 21. klausimas klausimas rašo:

  autoriui: gal Graužinienė turėjo įrašytą prezidentės kreipimasį ir jį paleido į eterį? Jei ne tai kas ir kodėl?


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...