2015 Vasario 03

Teigiami pokyčiai Mažeikių savivaldybėje siejami su medienos klasterio atėjimu

veidas.lt

Antanui Teniui prireikė ketverių metų, kad ekonominė bei socialinė padėtis dideliu nedarbo lygiu pasižyminčiame ir ties bankroto riba atsidūrusiame Mažeikių rajone pakistų į gera.

Saulė Valentinaitė

 

Mažeikių rajone nedarbas, dar 2011 m. siekęs 23,3 proc., 2014 m. trečiąjį ketvirtį sumenko iki 12,6 proc. Rajono savivaldybės vadovas viliasi, kad į verslo sektorių pavykus pritraukti daugiau investuotojų būtų galima pasiekti ir kur kas įspūdingesnių rezultatų.

Vienas tokių žingsnių – pramonės parko sukūrimas Mažeikiuose. Atsiradus moderniam medienos ir baldų klasteriui Mažeikiai laimėtų naujų darbo vietų ir taptų daug patrauklesni investuotojams.

Klasteris, į kurį ketina jungtis Lietuvos ir užsienio medienos pramonės įmonės, turėtų sukurti apie 1200 naujų darbo vietų, investuojant apie 250 mln. eurų. Tai būtų didžiausias pastarojo meto investicinis projektas Lietuvoje.
„Su asociacija „Lietuvos mediena“ sutarėme bendromis jėgomis siekti, kad klasteris Mažeikiuose įsikurtų jau ateinančiai metais“, – sako Mažeikių rajono meras Antanas Tenys.

Asociacijos „Lietuvos mediena“ direktoriaus Raimundo Beinorto teigimu, Mažeikiai klasterio įgyvendinimui patrauklūs tiek dėl ekonominių, tiek dėl socialinių priežasčių: „Geografinė padėtis, geležinkelio, elektros ir dujų trasos yra patogios žaliavos tiekimui, tačiau klasterio dalyviai įvertina ir jo įtaką nedarbo mažėjimui bei naujų investicijų traukai.“

Planuojama, kad klasteryje veiks medienos plokščių gamybos įmonė, kelios baldų gamyklos, kogeneracinė elektrinė, logistikos centras bei klasterio įmones aptarnaujančios paslaugų bendrovės. Įmonės kursis naujame pramoniniame parke su įrengta infrastruktūra.
Skaičiuojama, kad medienos ir baldų gamybos klasterio atsiradimas generuotų daugiau nei 300 mln. eurų eksporto ir bent 7 mln. eurų papildomų valstybės biudžeto pajamų. Medienos prekių eksportas ir dabar siekia kone dešimtadalį Lietuvos eksporto (2013 m. jis sudarė 9,3 proc. viso šalies eksporto).

Manoma, kad klasteryje, be Mažeikių rajono savivaldybės ir asociacijos „Lietuvos mediena“ narių, galėtų dalyvauti Žemaitijos kolegijos Mažeikių fakultetas ir Mažeikių politechnikos mokykla.

Tuo, kad Mažeikiai turi ką pasiūlyti investuotojams, neabejoja ir didžiausios Lietuvoje medienos ir baldų gamybos grupės „Vakarų medienos grupė“ valdybos pirmininkas Sigitas Paulauskas. Jo teigimu, šiame mieste gyvena daug aukštu technologiniu intelektu pasižyminčių žmonių.

Kaip stiprių technologijų miestą Mažeikius apibūdina ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas mažeikiškis Robertas Dargis.

A.Tenio teigimu, kad verslas kurtųsi regionuose, būtinos rimtos permainos ir šalies mastu. Pirmiausia turėtų būti lengvinama mokesčių našta – regionuose verslininkai turėtų mokėti kur kas mažesnius mokesčius nei didžiuosiuose miestuose.
Pasak savivaldybės vadovo, vienu didžiausių šios dienos laimėjimų galima vadinti ir panaikintą Mažeikių rajono savivaldybės gyventojų pajamų mokesčio donorystę: „Dar praėjusiais metai buvome atsidūrę ties bankroto riba. Nuo 2002-ųjų Mažeikių rajono savivaldybė, kaip ir kelios kitos didžiosios savivaldybės, atiduodavo dalį rajone surinkto gyventojų pajamų mokesčio. Per tuos vienuolika metų netekome maždaug šimto milijonų litų. Turėjome įveikti sunkų kelią, kol įrodėme, kad tai neteisinga.“

Palengva Mažeikių rajono savivaldybėje gerėjančia situacija besidžiaugiantis jos vadovas prisideda ir prie verslo plėtojimo galimybių: jo pastangomis peržiūrėtos mokesčių lengvatos. O palyginti su kitomis savivaldybėmis, mokesčiai, kuriuos nustato savivaldybių tarybos, Mažeikių rajone daugeliu atvejų mažesni.

Be to, per pastaruosius ketverius savivaldybės mero kadencijos metus Mažeikių miestas bei rajono miesteliai išgražėjo, tapo švaresni, jaukesni, o mažamečius auginančius mamos itin giria tvarkomas poilsio zonas. Netrūksta besidžiaugiančiųjų ir renovuotais viešosios paskirties pastatais bei daugiabučiais. Mažeikiškiai nekantriai laukia Sporto ir pramogų arenos, kurios projektavimo darbai jau vyksta, statybos pradžios.

„Džiaugiuosi, kad šios kadencijos savivaldybės tarybos valdančioji dauguma sutelktai sprendė rajonui svarbius klausimus, atsakingai dirbo savivaldybės administracija. Esu jiems labai dėkingas. Tačiau darbų laukia dar labai daug – vien šiemet savivaldybė vykdys apie 50 projektų. Labai norime, kad mūsų rajone būtų gera gyventi. O tam reikalingas visos bendruomenės susitelkimas, pastangos, geranoriškumas“, – sako Mažeikių rajono savivaldybės vadovas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...