2010 Gruodžio 17

Savivaldos rinkimai

Tarp kandidatų – žinomi žmonės

veidas.lt

Norą tapti savivaldybių tarybų nariais reiškia nemažai visuomenėje žinomų žmonių: menininkų, sportininkų, verslininkų, šou pasaulio atstovų. Tačiau politologai perspėja, kad garsenybėms gresia likti prie suskilusios geldos, rašo dienraštis “Lietuvos žinios”.

Artėjant savivaldos rinkimams vis daugiau populiarių žmonių apsisprendžia siekti mandato miestų ir rajonų tarybose. Dauguma jų į politiką suka aplenkdami partijas, taigi šioms šįkart beliks remtis daugiausia savo nariais.

Apie ketinimus dalyvauti savivaldos rinkimuose neseniai pareiškė baleto primarijus Nerijus Juška, iš sporto besitraukiantis dviejų olimpinių medalių laimėtojas, pasaulio ir Europos šiuolaikinės penkiakovės čempionas Andrejus Zadneprovskis. Ambicijų naujam gyvenimui prikelti Kauną nestokoja į visuomeninį judėjimą “Vieningas Kaunas” su bendraminčiais susibūrę žinomas architektas Algirdas Kaušpėdas, Lietuvos futbolo federacijos prezidentas Liutauras Varanavičius, verslininkas Visvaldas Matijošaitis.

Iš Vyriausiosios rinkimų komisijos skelbiamų duomenų matyti, kad savarankiškais kampanijos dalyviais jau įsiregistravo apie dešimt garsių žmonių. Kandidatuoti į Vilniaus miesto tarybą siekia viešųjų ryšių specialistė Rūta Vanagaitė, grafikė Jūratė Stauskaitė, buvęs krepšininkas Darius Maskoliūnas, dainininkės Natalijos Zvonkės širdies draugas, verslininkas Danielius Bunkus.

Tapti Kauno miesto tarybos nariais norėtų verslininkas Kęstutis Pūkas ir buvusi televizijos laidų vedėja Aušra Kilkuvienė. Dalyvauti savivaldos rinkimuose ją paskatino seniai pažįstamas visuomeniškas žmogus.

“Iš pradžių spyriojausi: kam viso to reikia? Tačiau jis pasakė, kad taip mąstant neįmanoma ko nors pakeisti”, – aiškino AKilkuvienė. Reportažus vienoje televizijos laidoje įgarsinanti moteris tikina, kad rinkimuose dalyvauja, nes nori, kad Kaune būtų tvarkomasi geriau.

Mažeikių rajone dėl tarybos nario mandato ketina varžytis žinoma krašto žolininkė Jadvyga Balvočiūtė, Anykščių rajone – praeityje garsus krepšininkas Sergejus Jovaiša.

Dauguma partijų dar iki galo nesudėliojo kandidatų sąrašų. Tačiau rinkimų štabų vadovai teigia, esą su jų partijų vėliava į savivaldybių tarybas kandidatuos vos vienas kitas politikoje anksčiau nesireiškęs žinomas žmogus.

Darbo partijos rinkimų štabo vadovė Virginija Baltraitienė tvirtino, jog kol kas “žvaigždžių” jų kandidatų sąraše nėra.

“Išskirtinių asmenybių gali būti dar formuojamuose kandidatų į Vilniaus ir Kauno miestų savivaldybių tarybas sąrašuose. Žinomų žmonių specialiai eiti su mumis į rinkimus nekalbiname, pasikliaujame savo nariais”, – pažymėjo V.Baltraitienė.

Anot Liberalų sąjūdžio (LS) centrinio rinkimų štabo vadovo Šarūno Gustainio, partijos nuomone, ne šokėjai ir ne dainininkai turi eiti į politiką, esą LS sąrašuose bus vos vienas kitas žinomesnis ne politikas.

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) rinkimų štabo vadovas Juozas Olekas sakė, kad negalutiniuose jų kandidatų į savivaldybių tarybas sąrašuose nėra žinomų žmonių – ne socialdemokratų.

“Tokio, kuris būtų laimėjęs grožio konkursą nebūdamas LSDP nariu, mūsų sąrašuose nėra. Turime daug gražių žinomų moterų ir visos jos socialdemokratės. Socialdemokratai vyrai šalies rajonuose taip pat žinomi darbais ir nuopelnais, o ne užklasine veikla”, -aiškino J.Olekas.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų rinkimų štabo vadovo Valentino Stundžio teigimu, konservatoriai “negaudo” žinomų žmonių skambiomis pavardėmis ir gražiais veidais, kad galėtų įtraukti į kandidatų sąrašus.

Politologo Algio Krupavičiaus nuomone, eiti į savivaldos rinkimus žinomus žmones masina pasikeitusi rinkimų tvarka. Dabar rinkimuose gali dalyvauti ne tik politinės partijos, bet ir pavieniai kandidatai.

“Lietuvoje politika pernelyg personalizuota, rinkėjai linksta balsuoti už asmenis. Matyt, gana gerai žinomi ir populiarūs žmonės, kaip atskiri kandidatai, tikisi gauti pakankamą rinkėjų paramą”, -aiškino politologas.

Pradžią žinomų žmonių veržimuisi į politiką, A. Krupavičiaus teigimu, padarė daugiausia iš šou pasaulio atstovų sudaryta Tautos prisikėlimo partija (TPP). Tačiau jis pabrėžė, kad sėkmingai Seimo rinkimai partijai susiklostė daugia-mandatėje rinkimų apygardoje. Vienmandatėse rinkimų apygardose TPP atstovai laimėjo vos porą mandatų.

“Savivaldybių tarybų rinkimai panašūs į rinkimus vienmandatėse apygardose. Tad gali atsitikti taip, kad dauguma kandidatuojančių žinomų asmenybių gali likti prie suskilusios geldos, nes rinkėjai rinksis partijų sąrašus”, – svarstė A.Krupavičius.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...