2011 Rugpjūčio 19

Talinas – Europos kultūros sostinė be skandalų

veidas.lt

2011 metų Europos kultūros sostine tapęs Talinas ir šįsyk pranoko Vilnių – ir renginių gausa, ir gebėjimu apsieiti be skandalų.

Jei norite savaitgaliui trumpam pabėgti iš Lietuvos ir neketinate vykti toli, rinkitės Estijos sostinę Taliną. Ypač jei Taline pastarąjį kartą lankėtės senokai.
2011-ųjų Europos kultūros sostinė turi kuo nustebinti. Bet yra ir vienas nemalonus dalykas, su kuriuo jums neišvengiamai teks susidurti, – tai po euro įvedimo šių metų sausio 1-ąją gerokai šoktelėjusios ir lietuviškąsias dar labiau pralenkusios Talino kainos.

Mokėsi ir iš Vilniaus klaidų

Šiuo metu Taline praktiškai neįmanoma gauti viešbučio – norint rasti nakvynę būtina tuo pasirūpinti gerokai iš anksto. Tai lėmė turistų antplūdis: pavasarį turistų Estijos sostinėje padaugėjo 20 proc. (turistų iš Rusijos atvyko net 50 proc. daugiau), o vasaros duomenys turėtų parodyti dar didesnius turistų srautus.
“Talino – Europos kultūros sostinės 2011″ renginius pirmąjį šių metų pusmetį aplankė per 550 tūkst. žiūrovų. Vien liepos 15–17 d. vykusiuose Talino jūros dienų renginiuose dalyvavo apie 100 tūkst. lankytojų. Patys estai sako, kad turizmo pagyvėjimą lėmė kelios priežastys: euro įvedimas, ekonominės krizės pabaiga ir, žinoma, po Europos kultūros sostinės vėliava vykstantys renginiai.
Visi žinome, kokie skandalai lydėjo 2009-aisiais Europos kultūros sostine paskelbtą Vilnių. Visus metus Vilniuje netilo abejonės dėl meninės renginių vertės bei jiems skirto finansavimo skaidrumo. Tai kuo puikiausiai žinojo ir estai, todėl rengdami savąją Europos kultūros sostinės programą numatė griežtus saugiklius, kaip išvengti panašių nemalonumų.
“Lėšų panaudojimas buvo itin sugriežtintas – numatyta labai griežta atskaitomybė, – sako Olga Grigorjeva, fondo “Tallinn 2011″, vykdančio Europos kultūros sostinės programą, komunikacijos vadovė. – Tai reiškia, kad skirtas lėšas galima panaudoti tik konkrečiai nurodytiems tikslams, o ne kam kitam: jei lėšos skirtos šakutėms, negalima pirkti šaukštų ir pan.”
Šie veiksmai pasiteisino, nes be pavienių politikų pasisvaidymų žaibais siekiant sau prisiimti kuo daugiau laurų (šito neišvengia visos Europos kultūros sostinės), Taline didžiausi istorijoje kultūriniai renginiai vyksta stebėtinai tyliai ir ramiai.
Be to, Talinas mėgina įrodyti, kad daug puikių renginių galima surengti turint ir mažesnį biudžetą. Pirminis “Talino – Europos kultūros sostinės 2011″ programos biudžetas siekė apie 35 mln. eurų, bet prasidėjus krizei buvo sumažintas iki iš viso 16 mln. eurų, arba maždaug 55,3 mln. Lt. Už šias lėšas numatyta finansuoti ir surengti apie 250 projektų ir apie 7 tūkst. įvairių renginių. Tuo tarpu Lietuvai, priminsime, Europos kultūros sostinės programa – 100 projektų ir apie 1500 renginių – atsiėjo apie 70 mln. Lt.
“Nenorėjome, kad renginiai būtų brangūs ir kad jų būtų mažai. Todėl dabar įspūdis toks, kad šventė Taline vyksta ištisus metus. Dažnai mieste vyksta net po keletą renginių vienu metu, – pasakoja O.Grigorjeva. – Apskritai mūsų tikslas – kad kultūra taptų prieinama žmonėms. Tai paaiškina, kodėl tiek daug renginių vyksta žmonių gausiai lankomose viešose susibūrimo vietose, pavyzdžiui, parkuose. Vieną tokį renginį turėjome liepos pradžioje – parke iki vėlyvos nakties Vivaldi muziką grojo filharmonijos kamerinis orkestras, o žiūrovai klausėsi susėdę ant pasitiestų pledų, buvo atsinešę iškylos krepšius su užkandžiais.”
Fondo “Tallinn 2011″ valdybos narys Jaanus Mutli papildo, kad šiemet Taline meno nebereikia ieškoti galerijose, o aktorių, dainininkų ir muzikantų – uždaruose teatruose ir koncertų salėse, nes menininkai išėjo kurti į miesto gatves.

Kavinė autobuse ir vakarėliai kalėjime

Be įvairių renginių, yra ir dar keletas dalykų, kuriuos šiemet būtina pamatyti Taline. Pavyzdžiui, verta apsilankyti ant madingiausio Talino prekybos centro “Viru” stogo įsikūrusiame kino teatre po atviru dangumi, kur kiekvieną naktį vyksta kino klasikos seansai. Didžiuliame pripučiamame ekrane rodomi ir sovietiniai kino “perliukai”, tokie kaip “Briliantinė ranka” ar “Šuriko nuotykiai”, ir kitų šalių kino klasikos šedevrai, kaip garsioji “Kasablanka”, bei kiti.
O jei ieškote netradicinės vietos išgerti puodeliui kavos ar pavakaroti prie vyno taurės, nuvykite iki Talino prieplaukos, kurioje šią vasarą atidaryta originali kavinė ant vandens dviaukščiame britiškame autobuse. Estai šia idėja tarsi stengiasi parodyti, kad norint nustebinti nebūtina turėti daug lėšų: raudonas autobusas paimtas tiesiog iš sąvartyno, o dauguma kitų kavinėje esančių baldų ir kitų daiktų irgi nenauji arba lig šiol naudoti pagal kitą paskirtį. Beje, čia yra ir fortepijonas, kuriuo gali pagroti visi norintieji – kiekvienas gali pasijusti muzikantu.
2011-ųjų Europos kultūros sostinė Talinas ypač mėgina atkreipti dėmesį į jūrą, todėl vyksta daug projektų ir renginių jūrine tematika. Be to, Talinas siekia atverti visuomenei iki šiol buvusias uždaras pakrantės teritorijas, kuriose sovietmečiu buvo įsikūrę kariškiai. Tai didžiulė neišnaudota teritorija, iš kurios atsiveria nuostabus vaizdas į jūrą. Ji iki šiol buvo tarsi atskirta nuo miesto.
Dabar padėtis pamažu keičiasi: šioje pakrantėje įrengta “Kultūros kilometro” alėja, skirta pasivaikščioti, vyksta daug renginių, o buvę sovietiniai objektai pradedami prikelti naujam gyvenimui. Pavyzdžiui, karinėms reikmėms tarnavę milžiniški angarai, kuriuose buvo laikomi hidroplanai, dabar intensyviai rekonstruojami – šių metų pabaigoje čia įsikurs modernus jūrų muziejus, turėsiantis apie 7000 kv. m ekspoziciją. Vienu muziejaus eksponatų taps dvidešimto amžiaus pradžioje statytas Talino povandeninis laivas “Lembit”, neseniai po daugelio metų ištrauktas iš vandens ir jau stovintis angare.
Pakrantėje po atviru dangumi stovinčius laivus-muziejus lankytojai gali aplankyti jau dabar, čia įrengta ir puiki vaikų žaidimo aikštelė. Beje, šie įspūdingo dydžio angarai pasižymi itin gera akustika, todėl kartais čia rengiami operos solistų koncertai.
Statybininkai triūsia ir buvusioje Talino elektros katilinėje, stūksančioje taip pat visai netoli pakrantės. Šis statinys garsus tuo, kad jame buvo filmuojamas žymus rusų režisieriaus Andrejaus Tarkovskio filmas “Stalkeris”, ir dabar jis transformuojasi į kūrybos ir originalių kultūrinių idėjų “katilą”. Įdomu, kad statinį ketinama palikti tokį, koks jis yra šiandien, keisis tik detalės. Milžiniškame kamine turėtų būti įrengtas liftas, kuriuo pakilus bus galima pasigrožėti Talino senamiesčio ir uosto panorama.
Na, o kone ant Talino įlankos kranto įsikūręs buvęs kalėjimas virto kultūros parku “Patarei”, kuriame taip pat vyksta įvairūs renginiai bei jaunimo diskotekos. Savotiškai įdomu pasivaišinti ir kukliame kalėjimo bufete, o norintieji gali net pasideginti ištiesę kojas ant šezlongų.
Dar viena naujovė Taline – šiemet prieplaukoje atidarytas pirmasis žuvų turgus (est. “kala turg”). Žvejai šviežiomis žuvimis prekiauja antradieniais–sekmadieniais nuo 10 iki 16 val.
Norintieji netikėtu kampu pažvelgti į Taliną nuo šiol gali užsisakyti kelių valandų ekskursiją su gidu baidarėmis. Daugiau informacijos apie tai galima rasti tinklalapyje www.360.ee.
Taigi Talinas šiemet išskėstomis rankomis laukia svečių. Bent kelioms dienoms sugrįžti į Estijos sostinę iš tiesų verta, tik nepamirškite, kad savaitgalio poilsis čia atsieis brangiau nei Lietuvoje – euro įvedimas bei Europos kultūros sostinės renginiai kainas Taline gerokai kilstelėjo.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...