2010 Lapkričio 19

Istorija

Švedijoje rastas vienas seniausių Lietuvos miestų atvaizdų

veidas.lt

Lietuvos mokslininkas sako Stokholme aptikęs vieną iš seniausių Lietuvos miestų piešinių, kuriame pavaizduotas Joniškis 1703 metais.

Šiaulių universiteto Istorijos katedros lektorius Ernestas Vasiliauskas BNS sakė, kad Stokholmo karo muziejuje rastas piešinys yra vertinga ikonografinė medžiaga tolesniems istorijos tyrinėjimams.

“Šis faktas gerokai papildė duomenis, ir atsirado naujas šaltinis diskutuoti, tikslinti istorinius šaltinius, iki tol sukauptus duomenis. Tai bus papildomas ikonografijos šaltinis tyrinėjant mūsų Lietuvos miestelių istoriją XVII-XVIII amžiuje, taip pat karybos istoriją”, – BNS sakė E.Vasiliauskas.

Mokslų daktaro teigimu, Lietuvos, įskaitant ir Šiaulių kraštą, ikonografija kol kas labai skurdi. Jo teigimu, ankstyviausi iki šiol žinomi yra Vilniaus, Biržų, Klaipėdos, Plungės atvaizdai.

“Viena iš mano tyrimų temų – Šiaulių ekonomijos miestelių raida XVI-XVIII amžiais, ir pagalbinis šaltinis yra ikonografija. Ji – pati didžiausia spraga, nes geriausiu atveju siekia fotografijos atsiradimą: XIX amžiaus pabaigoje seniausias atvaizdas užfiksuotas, o daugiau nežinoma”, – kalbėjo mokslininkas.

E.Vasiliausko aptiktame piešinyje pavaizduotos Joniškio gatvės, pastatai, bažnyčia, turgaus aikštė, numanoma rotušė. Jis greičiausiai sukurtas 1703 metų vasario 1-3 dienomis, kai miestelį puolė švedai.

Mokslininko tikinimu, piešinys yra švedų muziejaus vertybė, ir į Lietuvą negali būti parvežtas, nebent demonstruojamas laikinai. E.Vasiliauskas su savimi parsivežė jo popierinę kopiją ir skaitmeninę versiją.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...