2015 Balandžio 20

Svarbiausia, kad būtų sudarytos sąlygos pacientams pasirinkti vaistus

veidas.lt

"Veido" archyvo nuotr.

 

Medikamentai. Sveikatos apsaugos ministerijos siūlymai atskirose vaistų grupėse 100 proc. kompensuoti tik mažiausios kainos vaistą kelia nerimą, nes bus apribojama pacientų teisė pasirinkti jiems tinkamiausius vaistus.

 

Ministerija parengė ir patvirtino Vaistų kompensavimo ir kainodaros tobulinimo ir jų prieinamumo gerinimo priemonių planą, kurio vienas pagrindinių pakeitimų skelbia, kad tais atvejais, kai tas pats vaistas gaminamas trijų ar daugiau gamintojų, reikėtų siūlyti tik pigiausio grupės vaisto 100 proc. kompensaciją. Kiti tos pačios grupės vaistai būtų kompensuojami tik 50 proc.

Iš pirmo žvilgsnio tokia priemone siekiama mažinti vaistų kainas, tačiau yra keletas problemų. Iškyla opi pacientų pasirinkimo teisės dilema. Teikiant pirmenybę tik vienam grupės vaistui ir mažiau kompensuojant kitus, ligoniai, kurie neturi galimybės primokėti, bus priversti vartoti tik pigiausią, o ne gydytojo skirtą ir jam individualiai labiausiai tinkantį preparatą.

Juk vaistų, net esančių vienoje grupėje, sudėtinės dalys skiriasi, tad tas pats vaistas nebūtinai tiks kiekvienam. Vartojant vaistą, kurio organizmas gali ir netoleruoti, susijauks visas ligos gydymas, o gydytojo darbas taps bevertis. Tokiais atvejais žmogus greičiau atsidurs ligoninėje su komplikacijomis, kurių gydymas bus dešimteriopai brangesnis. Tad kur čia tas deklaruojamas sutaupymas?

Abejotina ir tai, ar siekis sumažinti senų vaistų kainas bus įgyvendintas. Tokią abejonę kelia projekto poveikio vertinime esantis nurodymas, teigiantis, kad asmenims už generinį vaistinį preparatą, kurio bazinė kaina grupėje mažiausia, nereikėtų mokėti paciento priemokos, nes ši vaistinio preparato kainos dalis būtų kompensuojama iš PSDF biudžeto lėšų, didinant tokių vaistinių preparatų bazinę kainą. Taigi iš esmės pati ministerija prieštarauja priemonės tikslui, nes realiai ji jau iškart įsipareigoja kainas padidinti ir taip išleisti dar daugiau lėšų iš savo biudžeto.

Dokumente numatytas draudimas gamintojams dengti pacientų priemokų nuolaidas. Nuolaidų taikymo ribojimas, kai valstybė pati neturi galimybės dengti priemokų pacientams, mano nuomone, yra neracionalus ir nesuderinamas su pacientų interesais.

 

Vida Augustinienė

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...