2011 Balandžio 18

Rinkimai Suomijoje

Suomijoje po konservatorių pergalės rinkimuose premjeru pretenduoja tapti politikos “vunderkindu” vadinamas Katainenas

veidas.lt

Suomijoje sekmadienį vykusius visuotinius rinkimus minimalia persvara laimėjusios Nacionalinės koalicijos partijos lyderis Jyrki Katainenas (Jurkis Katainenas), veikiausiai tapsiantis naujuoju šalies premjeru, seniai laikomas suomių politikos vunderkindu.

Jo konservatyvi proeuropinė partija, kuri yra mažesnioji partnerė kadenciją baigiančioje centro dešiniųjų koalicijoje, sekmadienį surinko 20,4 proc. balsų ir užsitikrino 44 vietas parlamente.

Nors J.Kataineno partija nesunkiai įveikė ministrės pirmininkės Mari Kiviniemi Centro partiją, kuri iškovojo tik 35 vietas ir liko ketvirta, Nacionalinei koalicijai ant kulnų lipo dar visai neseniai negausia ir neįtakinga politine jėga buvę nacionalistinės pakraipos “Tikrieji suomiai” bei kairiųjų opozicinė Socialdemokratų partija.

J.Katainenas, kurio vedama partija pirmą kartą taps didžiausia politine jėga parlamente, beveik neabejotinai taps būsimosios vyriausybės vadovu, nors galutinį žodį dėl to, ar jam bus patikėta vadovauti naujam ministrui kabinetui, tars parlamentas ir prezidentas.

39 metų J.Katainenas, iki šiol užėmęs finansų ministro postą, Nacionalinės koalicijos vairą perėmė 2004-aisiais, būdamas 33-ejų metų. Dėl jauno amžiaus ir jaunatviškos išvaizdos Suomijos žiniasklaida iš karto jį praminė “berniuku Jyrki”.

Akinius nešiojantis konservatorių lyderis greitai įtvirtino savo valdžią partijoje ir jo dėka Nacionalinei koalicijai pavyko išvengti rimtesnių skandalų. 2008 metais verslo dienraštis “Financial Times” išrinko jį geriausiu finansų ministru Europoje.

“Jis daug laiko būna dėmesio centre, rūpindamasis nemaloniais klausimais, tačiau tai leido jam išryškinti savo svarbų vaidmenį Suomijos politikoje”, – sakė Tamperės universiteto politikos mokslų profesorius Ilkka Ruostetsaari (Ilka Ruostetsaris).

Ypač daug pagyrimų J.Katainenas sulaukė už tvirtą proeuropinę jo partijos poziciją, kurios ši neišsižadėjo ir po įspūdingo populistinės nacionalistų partijos “Tikrieji suomiai” iškilimo, kurį iš esmės lėmė jos nusistatymas prieš Europos Sąjungą (ES) ir ypač finansinę pagalbą skolų prislėgtoms valstybėms narėms.

Per rinkimų kampanijos debatus J.Katainenas ne kartą pabrėžė, jog Suomija privalo “elgtis atsakingai” krizę išgyvenančių ES šalių atžvilgiu – tai buvo drąsus žingsnis turint galvoje neigiamą visuomenės požiūrį į kitų euro zonos šalių gelbėjimą, tačiau rinkimai parodė, kad jis pasiteisino.

“Faktas, kad jis visą laiką buvo dėmesio centre, tvirtindamas, jog Suomija turi pasirinkti “atsakingai”, ir tai išties padarė poveikį”, – sakė I.Ruostetsaari.

J.Katainenas gimė 1971 metais šalies centrinėje dalyje esančiame pramoniniame Sylinjervio mieste. Būdamas vos 22 metų jis tapo miesto tarybos nariu, o sulaukęs 28 metų buvo išrinktas į parlamentą.

“Nors jis dar gana jaunas, jau labai seniai dalyvauja užsienio ir ekonominėje politikoje, todėl gerai žino išmano visus sektorius”, – sakė J.Kataineno draugas ir kolega, komunalinės statybos ministras Janas Vapaavuori (Janas Vapavuoris).

Partijos kolegos J.Kataineną laiko “labai pozityviu” ir ramaus būdo žmogumi, kuris nebijo deleguoti atsakomybės kitiems, sakė J.Vapaavuori ir pabrėžė, kad jo draugui didžiausias iššūkis yra tai, kad jis tiek daug praleidžia ne su savo šeima – žmona ir dviem vaikais.

“Jis labai graužiasi, kai neturi laiko… vaikams”, – pridūrė J.Vapaavuori.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...