2011 Vasario 01

Makroekonomika

Statistika liudija ekonomikos atsigavimą

veidas.lt

Praėjusiais metais į viršų kopė dauguma šalies statistinių rodiklių, rodančių, kad Lietuva iš sunkios krizė duobės po truputį ropščiasi. Statistikos departamento išankstiniais duomenimis, 2010 m. palyginti su 2009 m. BVP išaugo 1,3 proc., eksportas – 33,4 proc., o įmonių pelnas padidėjo net tris kartus.

Pirmosios krizę įveikė pramonės įmonės, pernai pardavusios 6,6 proc. daugiau produkcijos nei 2009 m. “Kasmet didėja užsienio rinkose parduodamos produkcijos dalis – 2010 m. ji sudarė 66,5 proc.”, – teigia laikinoji Statistikos departamento direktorė Vilija Lapėnienė.

Pramonės produkcija augo beveik visose pramonės šakose. Labiausiai, net tris kartus, padidėjo audinių gamyba. Aprangos ir tekstilės asociacijos prezidentas Linas Lasiauskas patvirtino, kad dabar siuvimo įmonės tiesiog užverstos užsakymais ir vos spėja vykdyti. “Taip nutiko dėl dviejų priežasčių. Pirma, padidėjo paklausa, nes daugelis užsakymų, kurie buvo vykdomi trečiojo pasaulio šalyse, tokiose kaip Kinija, grįžo į Europą – kartu ir į Lietuvą. Tose šalyse panaikinus anksčiau teiktas subsidijas, kainų skirtumas palyginti su Europa nebėra toks didelis. Kita priežastis, kad brangstant žaliavoms – medvilnei, vilnai, viskozei – gamintojai šiek tiek apsidraudžia ir gamina į sandėlį”, – aiškino L.Lasiauskas.

2010 m. beveik du kartus daugiau nei 2009 m. Lietuvos įmonės pagamino medinių lovų, linų pluošto, 1,7 karto daugiau – tvirtinimo detalių, gerokai daugiau kompresorių, priekabų ir puspriekabių. Anot V.Lapėnienės, stabilumą pramonės sektoriuje patvirtina ir įmonės vadovai – 73 proc. teigė, kad kol kas darbuotojų skaičius jų įmonėse nesikeis.

Vis dėlto gerėjant įmonių padėčiai, gyventojai didesnio pagerėjimo vis dar nepajuto. Vidutinis darbo užmokestis, atskaičius mokesčius, pernai sumažėjo 3 proc. arba 48 Lt – iki 1554 Lt, o apie 60 proc. visų dirbančių žmonių gavo mažesnį nei vidutinį šalies darbo užmokestį. Pernai vis dar krito ir vartojimą rodanti mažmeninė prekyba – šių įmonių apyvarta 2010 m. sumažėjo 2,9 proc. Labiausiai mažėjo baldų, apšvietimo įrangos, metalo dirbinių mažmeninė prekyba. “Tai rodo, kad vartotojai ir toliau lieka atsargūs leisdami pinigus ilgalaikio naudojimo prekėms įsigyti”, – apibendrino V.Lapėnienė.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. hm hm rašo:

    Teisingai tegu pasiziuri kiek viskas pabrango,tai ir imoniu pelnas padidejo,eiliniui zmogui tai dar gili gili krize is kurios dar negreit prades ropstis.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...