2010 Balandžio 26

Sauskelnės

Sprendžiame sauskelnių rebusus

veidas.lt

Sauskelnių gamintojai galėtų suorganizuoti tikras varžytuves: vienų gaminiai gražesni, kitų sveikesni, trečių – dar ir ekologiški. Tai ką daryti naujai iškeptiems tėveliams, kai savo turteliui reikia tų vienintelių, kurios ir gražios, ir sveikos, ir ekologiškos?

Visų pirma atsakykite sau į klausimą, kas renkantis sauskelnes jums  svarbiausia – kokybė ar kaina. Naivu būtų tikėtis, kad labai kokybiškas gaminys bus dar ir labai pigus. Bet ir tuomet negalėsite būti įsitikinę, kad būtent šios sauskelnės jūsų kruopai tiks. Kartais taip jau nutinka, kad tos sauskelnės, kurios išties labai kokybiškos ir puikiai tinka jūsų draugės mažyliui, jūsiškiui gali netikti, nes jose yra medžiaga, kuri tiesiog netinka jo odai ir ją dirgina. Todėl nors tai ir neekonomiška, iš pradžių įsigykite keletą sauskelnių arba mažą pakuotę.

Saugome jo didenybę užpakaliuką

  • Sugeriamasis sluoksnis. Beveik visų sauskelnių sugeriamąjį sluoksnį sudaro natrio polikrilatas, o celiuliozei balinti dažniausiai naudojami optiniai balikliai, galintys sukelti visai nejuokingas ligas. Ne šiaip sau ant dažnos pakuotės būna parašyta, kad netyčia praplėštas ar pažeistas sauskelnes reikia išmesti, nes jos gali sukelti alerginę kūdikio kvėpavimo takų reakciją. Todėl, be abejo, geriau rinktis tas, kuriose nėra optinių baliklių (pvz., vietoje chloro naudojamas peroksidas), latekso, drėkinamųjų losjonų ir sintetinių kvapų (kuo daugiau įvairių priedų, tuo didesnė alergijos ir dirginimo tikimybė), o sugeriamąjį sluoksnį sudaro ne įprastas natrio poliakrilas, bet kviečių krakmolo ir natrio poliakrilato mišinys. Apie tai gamintojai informuoja, ant pakuotės užklijuodami oficialų gulbės (“Swan”) ženklą.
  • Apatinis sluoksnis. Jis lemia, ar smarkiai šus pyplio užpakaliukas. Todėl geriau rinktis turintį tokį apatinį sluoksnį, kuriame yra specialių mikroskopinių skylučių, nepraleidžiančių skysčio, bet laidžių orui. Tai gamintojai irgi žymi specialiu ženklu.
  • Pluoštas. Anaiptol ne visuomet jis būna natūralus. Tačiau galima paieškoti kuo natūralesnio – toks mažiau dirgins odelę. Paprastai gamintojai pluošto sudėtį nurodo ant pakuotės. Jei tokios informacijos nerasite, galite neabejoti – tai blogas ženklas. O jei rasite dar ir “soft” ženklą, žinokite, kad pluoštas dar ir minkštesnis nei įprastai.

Daugkartinės ar vienkartinės?

Daugkartinės sauskelnės – jau anokia naujovė, jas išbandė daugybė mamų. Todėl jų ir prašome pasidalyti savo nuomone.

Daugkartinės – netgi pigiau

Lina, metukų ir 10 mėn. Motiejaus mama

Dar būdama nėščia užėjau į vieną ekologiškų prekių parduotuvėlę ir apčiupinėjusi išuostinėjusi tas minkštutes bei švelnutes sauskelnes iš karto supratau, kad vaikui su jomis turėtų būti kur kas maloniau nei su vienkartinėmis. O kur dar baimė, kad sauskelnės gali pakenkti sūnaus sveikatai (nors ir teigiama, kad įtaka berniukų sėklidžių vėsinimosi sistemai ir iš to kylančiam nevaisingumo pavojui neįrodyta). Taip pat gąsdino mintis, kad mūsų panaudotos vienkartinės sauskelnės dūlės šiukšlynuose nežinia kiek laiko, o mano „vartotojiškai lengvo“ vaiko auginimo būdo padarinius teks spręsti mano vaikams ir anūkams.

  • Išsirinkti – darbas. Sprendimas priimtas, tačiau renkantis medžiaginius vystyklus, tiesą sakant, pribloškė jų gausa ir įvairovė.
  • Nuodėmė. Vieną naktį nubudus šlapiam sūneliui supratome, kad nebeturime į ką jo suvystyti – visi vystyklai buvo šlapi. Tuomet pravertė gimdymo namuose gautas reklaminis vienkartinių sauskelnių paketėlis. Vėliau nusipirkome jų daugiau ir retkarčiais, eidami į lauką ar nakčiai, naudojame vienkartines.
  • Sunku? Manau, šis supratimas atėjo iš senų laikų, kai palutes reikėdavo skalbti rankomis, virinti, lyginti, kaskart vaikeliui pasišlapinus keisti visus drabužėlius. Tačiau dabar tereikia paspausti skalbimo mašinos mygtuką. Na, dar paskui išdžiaustyti…
  • Šlapias vaikas? Šiuolaikinės daugkartinės sauskelnės gerokai skiriasi nuo mūsų mamų naudotų vystyklų. Jos siuvamos iš medžiagų (bambuko, medvilnės, kanapės), kurios gerai sugeria drėgmę. Forma paprastai labai primena vienkartines sauskelnes, todėl jas paprasta užsegti ar užmauti. Tereikia nepamiršti apsauginių drėgmę sulaikančių kelnaičių.
  • Dažniau keisti? Iš tikrųjų dažnai reikia keisti ir vienkartines sauskelnes, tik mamos pataupo ar patingi. Naujagimiams ir tas, ir anas sauskelnes reikia keisti kas valandą, vyresniems – kas 3–4 val. Juk bakterijos pradeda daugintis netrukus po to, kai vaikelis pasišlapina ar pasituština. Skirtumas tik tas, kad daugkartines sauskelnes seginčio mažylio mama greičiau pastebės įvykį.
  • Žiemą lauke nesušals. Iš fizikos žinome, kad skystis laidus temperatūrai. Taigi sušalimas priklauso ne nuo to, kiek šlapia prie kūno, o nuo to, kiek skysčio susiduria su šaltu oru, todėl svarbu, kad “sisiukas” neprabėgtų į išorę. Žiemą labai praverčia vilnonės kelnytės, kurios sugeria dalį drėgmės ir reguliuoja kūno temperatūrą.
  • Taupu!!! Elektroninėje parduotuvėje www.gu-gu.lt labai tiksliai suskaičiuota, kad dvejus metus naudojant daugkartines “Little Lamb” sauskelnes gali būti sutaupoma nuo 3085 iki 4570 litų. Žinoma, šios išlaidos dar priklauso nuo to, kaip sauskelnės skalbiamos, džiovinamos, kokios skalbimo priemonės naudojamos ir kada vaikas pradedamas sodinti ant puoduko. Be to, vėliau šias sauskelnes gali paveldėti antragimis arba galima tiesiog parduoti.

Geriausia – aukso vidurys

Ieva, trijų vaikų mama

Medžiaginių sauskelnių bandomąjį rinkinį nusipirkau gavusi ekologiškos parduotuvės dovanų čekį. Vyresniuosius išauginau su vienkartinėmis – skųstis nebuvo kuo, nė vienas jų nekentėjo nuo iššutimų. Tačiau antrasis sūnus iki aštuonerių metų šlapinosi į lovą, net gydėme vaistais. Kas žino, gal dėl to kaltos ir sauskelnės?

  • Gamta? Ekologijai irgi nesvetima reklama. Bet aš dar suprantu, kad jei esi ekologiškesnis iš vienos pusės, kenki gamtai iš kitos. Kasdienis skalbimas irgi daro žalą gamtai – sunaudojama elektros, kažkur nuteka išleisti chemikalai ir pan.
  • Išsirinkti – darbas. Labai rekomenduoju nesusipirkti iškart didelio kiekio – tik naudojant tampa aišku, kokių jums reikia dydžių, kokios medžiagos labiau tinka mažyliui, kokie susegimai patinka jums, kiek jums reikia sauskelnių, o kiek – įklotų.
  • Tikrai ne visą laiką! Lauke ir lovoje mes naudojame vienkartines. Daugkartinių mums pakako vos trijų vienetų. Su tiek galima žaisti, pvz., nuo ryto iki pietų arba kol esate namie ir nesudėtinga pasikeisti. Tačiau tai patenkins jūsų poreikį auginti vaiką sveikiau. Be to, ir vienkartines sauskelnes galima pirkti sveikesnes – jausitės dar geriau.
  • Be skalbimo mašinos. Nedaug sauskelnių – nesunku ir išsiskalbti rankomis. Tai reiškia, man nereikėjo kažkur kaupti “kvapnių” sauskelnių ir kasdien jungti skalbimo mašinos.
  • Šlapias vaikas? Bijojau, kad pratekės, bet taip nė sykio nenutiko – tam neperšlampamos kelnaitės ir skirtos. Tiems, kuriems žodis “neperšlampamas” skamba bjauriai, reikėtų tas kelnaites pačiupinėti – jos tikrai malonios. Bet dažnai nemaudavome ir jų – reikėjo išties laaaabai gausiai pasišlapinti, kad skystis prasiskverbtų per tris sluoksnius.
  • Vilnos charakteris. Vilnoniai įklotai vadinami labai gerai sugeriančiais, bet aš pavadinčiau priešingai. Net pakišus po čiaupu juos sunku sušlapinti! O kai jau sugeria – neperduoda toliau. Todėl su jais ne taip paprasta peršlapti. Be to, jie patys išsivalo – tokia natūralios vilnos savybė. Maniau, reklaminis triukas, o pasirodo – tikrai! Užtenka išvėdinti. Tačiau… mūsiškiui išgirtoji vilna prie kūno nelipo – naudojome tik kaip antrą sluoksnį.
  • Didelis reikalas… Kol neišmėginau, maniau, kad bus blogiau. Paaiškėjo, kad padėtis ne tokia ir tragiška. “Reikalą” gana lengva nukratyti į klozetą (bent jau nuo bambukinių)… Be to, dažniausiai susiteršia ne visos kelnaitės, o tik įklotas.
Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...