2011 Rugsėjo 29

Specialiųjų tyrimų tarnyba užmigo

veidas.lt


Analizuojant Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atskaitas visuomenei gali susidaryti įspūdis, kad Lietuvoje nebeliko korupcijos: šiemet paskelbta tik apie tris korupcijos nusikaltimus savivaldybėse, o valstybės įstaigose apskritai nebuvo nė vieno sulaikymo ar kratos.

Oficialios tarpinės pirmojo šių metų pusmečio statistikos STT dar nepaskelbė, tad palyginti visą jos šių ir praėjusių metų veiklą bus galima vėliau. Tačiau visi turime pripažinti: šiemet apie šios su korupcija kovojančios specialiosios tarnybos veiklą beveik nieko nebegirdėti. Išskyrus vis pasigirstančią prezidentės Dalios Grybauskaitės kritiką dėl institucijos nesugebėjimo užkardyti stambių korupcinių nusikaltimų ir Seimo pirmininkės Irenos Degutienės pastabas, kad STT veikla primena farsą – pernelyg daug pradėtų ikiteisminių tyrimų, bet pernelyg mažai jų pasiekia teismą su surinktais įrodymais.
Šiaip jau STT visuomet praneša visuomenei apie sėkmingas savo operacijas – bent kiek stambesnio masto kyšininkavimo, piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi atvejus. Tokių pranešimų šiemet paskelbta tris kartus mažiau negu pernai. Tačiau akivaizdus šių metų STT apmirimas ją kontroliuojantiems Seimo politikams nerimo nekelia. Jie kol kas nesiima vertinti, gerai ar blogai dirba ši tarnyba. O gal ir tikrai neverta pulti aktyvinti STT – kas žino, ar ne tavo partijos nario kyšio istoriją artėjant Seimo rinkimams ji ims ir suseks kurioje nors savivaldybėje…

Laukia didelių darbų

“Veidui” pasidomėjus, kodėl pastaraisiais mėnesiais sumažėjo STT operacijų, tarnybos atstovė spaudai Julija Antanaitienė paaiškino, kad skelbiama tik apie visuomenei reikšmingesnę ir aktualesnę STT veiklą, tačiau paprašę išsamesnių duomenų, jų negavome.
Net ir sutinkant su tarnybos atstovės pastaba, kad viešai skelbiama tik apie visuomenei reikšmingus STT laimėjimus, tenka daryti išvadą – tokių reikšmingų laimėjimų šiemet būta itin mažai. Ypač jei lyginsime dvejų metų STT veiklą. Pernai iki rugsėjo korupcijos tyrimai pradėti šešiose savivaldybėse, kyšininkaujant sugautas vienas vicemeras, postų neteko “Sodros” ir ligonių kasų padalinių vadovai, piktnaudžiavimo skandalas sudrebino vieną didžiulę savivaldybės įmonę. Šiemet kyšininkavimo nusikaltimai susekti tik trijose savivaldybėse, iškrėsta vos viena savivaldybės įmonė.
Gali būti, kad toks šiųmetis STT vangumas tėra politinio rinkimų ciklo dalis: paprastai ši institucija itin suaktyvėja prieš rinkimus, tad jos veiklos protrūkio galime tikėtis tik kitais, Seimo rinkimų metais. Tačiau korupcijos veikos su rinkimų ciklais vargu ar susijusios – jos pastovios, nes žmonių godumas pastovus, ir krupcijai tik lengviau klestėti dėl to, kad specialiosios tarnybos leidžia sau poilsio ciklus.
Korupciją tiriančios organizacijos “Transparency International” Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas pabrėžia, kad kol kas dar nė per vieną tyrimą – nei nacionalinį, nei tarptautinį nebuvo užfiksuotas korupcijos Lietuvoje sumažėjimas. Priešingai, iš 2010 m. pasaulinio korupcijos barometro matyti, kad visoje ES būtent Lietuva išsiskiria didžiausiu kyšį bent kartą per metus duodančių piliečių nuošimčiu. “O korupcijos užkardymo rezultatai Lietuvoje – labai prasti. Galiu drąsiai pasakyti: nors kone visos savivaldybės yra pasitvirtinusios antikorupcijos programas, realiai jos nieko neveikia – nėra nei lėšų joms įgyvendinti, nei žmonių kompetencijos”, – tvirtina ekspertas.
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Arvydas Anušauskas irgi negaili kritikos STT: “Ši tarnyba vis dar nesugeba susikoncentruoti į stambių korupcinių schemų išaiškinimą, ribotus išteklius eikvoja smulkioms vagystėms ir kyšininkavimui tirti – o tai gali daryti ir policija, ir prokuratūra.”
Parlamentaras pabrėžia, kad pastaraisiais metais neištvėrę mažų atlyginimų, neatnaujinamos darbo įrangos STT paliko nemažai patyrusių žmonių: “Kiekvieno tokio profesionalo pasitraukimas skaudus – juk čia reikia tirti sudėtingus, gerai apgalvotus ir užmaskuotus nusikaltimus, kai priešininkas yra išsilavinęs ir patyręs.”
Nemažai konkrečių pastabų Specialiųjų tyrimų tarnybai turi ir ją kontroliuojanti Prezidentūra (STT vadovą, Seimo pritarimu, skiria ir atleidžia prezidentas). “Ši institucija konkrečiomis bylomis dabar turi įrodyti, kad yra pajėgi patraukti baudžiamojon atsakomybėn korumpuotus pareigūnus”, – ko tikisi iš specialiųjų agentų, nurodo prezidentės vyr. patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jonas Markevičius.
Jis pabrėžia, kad neseniai sėkmingesniam STT darbui buvo sukurti nauji įrankiai: pakeistas Operatyvinės veiklos įstatymas, pailginti senaties terminai, padidintos bausmės, numatytas išplėstinis turto konfiskavimas. “Prioritetai taip pat aiškūs – didžiulio masto politinės korupcijos bylos, korupcija savivaldybėse ir neskaidrūs viešieji pirkimai”, – dėsto patarėjas.

Virto teigiamu pavyzdžiu

Kad teigiami pokyčiai įmanomi ir iki tol sustabarėjusiose specialiosiose Lietuvos tarnybose, įrodo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pavyzdys. “Pakeisti šios tarnybos vadovą buvo pats geriausias sprendimas. Per gana trumpą laiką pavyko išardyti ten veikusią buvusių ir esamų senų darbuotojų bendrininkavimo, neteisėtų sąsajų su verslu sistemą”, – tvirtina A.Anušauskas.
Sėkmingesnę nei iki šiol FNTT veiklą liudija ir oficiali pirmojo šių metų pusmečio šios institucijos statistika – išaiškinta daugiau didelio masto finansinių nusikaltimų, baigta ir teismams perduota daugiau ikiteisminio tyrimo bylų.
FNTT direktorius Vitalijus Gailius teigia, kad rezultatai pradėjo gerėti apsisprendus pirmenybę teikti stambių finansinių nusikaltimų išaiškinimui. “Manau, kad 4 mln. Lt vertės valstybės turto išgrobstymas ar PVM machinacijos vertesnės mūsų pareigūnų tyrimo ir persekiojimo, nei kelių tūkstančių litų vertės buhalterinės apskaitos apgavystė. Deja, viskam iš eilės tirti neturime nei išteklių, nei pakankamai žmonių”, – sako jis.
Tačiau ir šios institucijos dar laukia permainos. J.Markevičiaus teigimu, FNTT veikla turi būti peržiūrėta iš esmės. “Vidaus reikalų ministerija pati atskirai nėra pajėgi formuoti kovos su finansiniais nusikaltimais politikos, tam reikalinga Finansų ministerijos kompetencija ir bendradarbiavimas”, – pabrėžia prezidentės patarėjas.

Box1

Liūdni STT darbo rezultatai
Iš viso per devynis šių metų mėnesius STT pranešė apie dvylika, tarnybos nuomone, visuomenei reikšmingų savo pradėtų ikiteisminių tyrimų. O štai per tą patį 2010 m. laikotarpį buvo pranešta net apie 30 tokių tyrimų – savivaldybės ar valstybės tarnautojų sulaikymus, kratas, susektus policininkų, muitininkų, teisininkų kyšininkavimo atvejus.
Reikšmingi STT 2011 m. sausį–rugsėjį pradėti tyrimai (iš viso keturi): sulaikytas kyšininkavimu įtartas Kauno miškų urėdijos urėdas Juozas Jermalavičius ir jam talkininkavęs Kauno rajono savivaldybės Urbanistikos skyriaus tarnautojas Audrius Gelumbauskas; atliktos kratos įmonėje “Aukštaitijos vandenys” ir pareikšti įtarimai keturiems jos darbuotojams dėl nusikaltimų valstybės tarnybai bei nuosavybei įgyvendinant 59 mln. Lt vertės nuotekų ir vandentiekio tinklų plėtros projektą; atliktos kratos Panevėžio vicemerės Rimantės Ratinskaitės biure ir namuose – ji įtarta piktnaudžiavusi tarnybine padėtimi, organizuojant konkursus dėl keleivių vežimo maršrutiniais taksi; įtarus piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi, sulaikyti Lazdijų rajono savivaldybės administracijos direktorius Gintauta Salatka ir UAB “Lazdijų šiluma” direktorius Virgaudas Šerėnas, vėliau įtarimai pareikšti dar keliems savivaldybės tarnautojams.
O štai pernai rezultatai buvo gerokai reikšmingesni: sulaikytas kyšininkavimu įtartas sveikatos apsaugos viceministras Artūras Skikas; atliktos kratos Birštono savivaldybėje ir Lietuvos socialdemokratų partijos Birštono skyriaus būstinėje, įtarimai dėl papirkimo pareikšti trims savivaldybės darbuotojams; pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl kyšininkavimo ir protegavimo Šiaulių apskrityje vykdomoje daugiabučių namų modernizavimo programoje; atliktos kratos Lazdijų verslo informacijos centre, įtariamame fiktyvių kursų organizavimu už ES lėšas; sulaikytas kyšininkavimu įtartas keturiolika metų Kauno teritorinėms ligonių kasoms vadovavęs Virgilijus Šiaudikis; sulaikytas kyšininkavimu ir piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi įtariamas UAB “Vilniaus vandenys” generalinis direktorius Darius Norkus ir dar trys įmonės darbuotojai; įtarimai piktnaudžiavimu organizuojant viešuosius pirkimus pareikšti Kauno miesto savivaldybės Energetikos skyriaus vedėjui Algirdui Vaitiekūnui; sulaikyta kyšininkavimu įtarta “Sodros” Rokiškio skyriaus direktorė Nijolė Valickienė; įtarimai kyšininkavimu pateikti Šiaulių rajono Žemėtvarkos skyriaus vedėjai Reginai Rimeikienei; sulaikytas 50 tūkst. Lt kyšį paėmęs Kupiškio rajono savivaldybės tarybos narys Virginijus Andrijauskas ir kt.

Box2

FNTT – geresnių rezultatų metai
Rezultatai    2010 m. I pusmetis    2011 m. I pusmetis
Ištirta nusikaltimų (iš viso)    755    838
Baigta tyrimų (visų užregistruotų proc.)    80    89
Ištirti sunkūs ir labai sunkūs nusikaltimai    85    142
Ištirti sukčiavimai įgyjant didelės vertės turtą    55    89
Šaltinis: FNTT

Įkirta
Prezidentės vyr. patarėjas J.Markevičius: “STT konkrečiomis bylomis dabar turi įrodyti, kad yra pajėgi patraukti baudžiamojon atsakomybėn korumpuotus pareigūnus.”

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Uzsakytas straipsnis Uzsakytas straipsnis rašo:

    Ar zinote , kad STT agentai vykdami i komandiruote i kita miesta net komandiruotpinigiu negauna kas priklausytu pagal istatyma, kad is ju valstybe atskaiciuoja net PSD nors pagal ju Statuta PSD sumoka valstybe, ir t.t. be to, lygint finansini nusikaltimo tyrima su korupciniu tegali pirmo kurso studentas, tai lygiai tas pat kaip lygint pilvo isvarzos operacija su kepenu persodinimo operacija – abi tik operacijos, bet viena nepaprastai sudetinga , o kita bet kuris chirurgas sugeba atlikti…
    Tad, kas uzsake straipsni?


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...