2014 Sausio 23

SOS vaikų kaimo auklėtiniai kompiuteriu naudojasi vos kelis kartus per savaitę

veidas.lt

Neseniai praėjusių Kalėdų geidžiamiausių dovanų sąraše pirmavo išmanieji telefonai, planšetiniai ir nešiojamieji kompiuteriai. Nieko stebėtino – įrenginiai, palengvinantys gyvenimą, yra jau ne mados reikalas, o kasdienybė. Nors atrodo, kad šiais laikais naršymas internete prieinamas visiems, yra žmonių, kurie šia XXI amžiaus galimybe pasinaudoti gali gerokai rečiau. Vieni tokių – SOS vaikų kaime globojami vaikai.

Kompanijos „Samsung“ Vilniaus SOS vaikų kaime atliktas tyrimas atskleidė, kad vyriausi šios organizacijos auklėtiniai, 16–19 metų jaunuoliai, kompiuteriu naudojasi vos kelis kartus per savaitę, ir tik kas trečias – kiekvieną dieną. Savo elektroninį paštą 35 procentai respondentų tikrina rečiau nei vieną kartą per mėnesį. Mažiau nei 2 valandas prie kompiuterio praleidžiantys jaunuoliai daugelį tėvų greičiausiai nudžiugintų, tačiau šiuo atveju tokie rezultatai parodo SOS vaikų kaimo auklėtinių realybę – dažniau naudotis kompiuteriais šie jaunuoliai paprasčiausiai neturi galimybių.

SOS vaikų kaime ar kitoje ugdymo įstaigoje esančiais kompiuteriais jaunuoliai gali naudotis tik ribotą laiką. Krepšyje ar kišenėje esančių skaitmeninių įrenginių „topą“ sudaro mobilieji telefonai (43 proc.), išmanieji telefonai (29 proc.) ir MP3 grotuvai (21 proc.). Planšetėmis yra naudojęsi pusė apklaustųjų, likę  respondentai šio įrenginio apskritai nėra išbandę.

Pusę mokslams skirto laiko internete jaunuoliai skiria bendravimui su pedagogais, o 40 procentų – naršymui socialiniuose tinkluose. Populiariausia veikla – įvairių užduočių atlikimas, fotografijų ir kitokių iliustracijų siuntimas, taip pat muzikos paieška ir atsisiuntimas.

Tarp 14–15 metų auklėtinių SOS vaikų kaime dominuoja merginos. Visos jos nurodė namuose ar mokymo įstaigoje turinčios kompiuterius su interneto prieiga, tačiau kasdien jais naudojasi tik 57 procentai apklaustųjų. Beveik pusė (43 proc.) merginų iki šiol nebuvo išbandžiusios planšetinio kompiuterio.

Jaunesnio amžiaus vaikų asmeninių „technologinių stebuklų“ sąraše vyrauja įprastesni įrenginiai. Mobiliuosius telefonus turi 33 proc., MP3 grotuvus – 22 proc., išmaniuosius telefonus – 11 proc. apklaustųjų. Verta paminėti, kad šio amžiaus merginos labiausiai linkusios dalytis fotografijomis – į internetą nuotraukas kelia net 58 proc., muziką viešina – 42 proc. Mokymosi reikmėms internetu, dažniausiai el. paštu, susisiekiama su pedagogais, taip pat naršoma socialiniuose tinkluose.

Kol kas mažiausiai galimybių turi patys jauniausi, 10–13 metų, SOS vaikų kaimo auklėtiniai. 25 proc. šio amžiaus vaikų nurodė, kad kompiuteriu naudojasi mažiau nei 1 kartą per savaitę. Kasdien juo gali naudotis 40 proc. apklaustųjų. Namuose kompiuterį turi 59 proc., mokykloje – 41 proc. apklaustųjų. Mobilusis telefonas yra kas antro vaiko kišenėje, o išmaniuosius telefonus teigia turintys 11 proc. respondentų. Kaip ir galima tikėtis, savo telefonuose ar kompiuteriuose paaugliai bene labiausiai mėgsta žaisti žaidimus ir būtent žaidimai gerokai lenkia kitas technologijų panaudojimo galimybes.

Remiantis apklausos rezultatais galima teigti, kad ir patys jauniausi moka naudotis išmaniaisiais įrenginiais, tačiau ribotas technologijų prieinamumas sąlygoja nepakankamą žinių kiekį. Ir nors Lietuva gali didžiuotis bene didžiausia interneto sparta, tačiau dėl lėšų trūkumo ne kiekviena mokykla turi klasę su šiuolaikinėmis technologijomis.

„Tyrimo rezultatai atskleidė opią problemą – dėl išteklių trūkumo, technologijos naudojamos retai ir daugiausiai – pramogoms. „Samsung“ remiasi nuostata, jog technologijos yra įrankis, kuris gali ir turi būti naudojamas ugdymo procese, stiprinant kūrybiškumą bei mokymosi efektyvumą. Jau ne pirmus metus prisidedame prie SOS vaikų kaimo auklėtinių gerovės, todėl norime užpildyti spragą, susijusią su technologinių įgūdžių ir kompiuterinio raštingumo lavinimu. Šiais metais planuojame projektą, kurie prisidės prie vaikų gebėjimų ugdymo ir skatins kūrybinę saviraišką. Projektas dar rengiamas, detalesnę informaciją atskleisime artimiausiu metu. Tikime, kad šiuolaikinės technologijos padės įgyvendinti vaikų idėjas ir tokiu būdu padrąsins organizacijos auklėtinius aktyviau siekti užsibrėžtų tikslų bei tobulėti,“ – teigė „Samsung“ vadovas Lietuvoje Simonas Skupas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...