2014 Spalio 04

Smegenys ir maistas

veidas.lt

Stebitės, kad pradedame nuo psichologijos, o ne nuo kalorijų, energijos ir medžiagų apykaitos? Paprastai manoma, kad organizmui naudingas maistas psichikai nekenkia. O mums atrodo, kad psichologiniai maisto pasirinkimo poveikiai, ko gero, – svarbiausi veiksniai, ir pradedant sveikai maitintis dera juos apsvarstyti.

Dallasas Hartwigas, Melissa Hartwig

Aubrey H. iš Manasaso, Virdžinija, prisipažįsta: „Laikydamasi šios programos sulaukiau tokių rezultatų, kad nė nemaniau, jog tokie įmanomi. Prieš imdamasi ~Whole30~ pripažinau, kad man labai sunku įveikti nesuvaldomą norą valgyti ir kad nejuntu, kada liautis. Viliojantis maistas sukeldavo besaikę puotą ir persivalgymo savaitgalius. Neviltis, kad nevaldau savo potraukių ir norų, buvo didžiulė. Kasdien savęs klausiau: „Kaip man juos suvaldyti? Kodėl jaučiuosi taip, neva man to prasto maisto reikia? Kur man ieškoti pagalbos?“ Atsakymas yra ~Whole30~. Nebejaučiu neįveikiamo noro prisikimšti nuo tada, kai ėmiausi šios programos. Ir man nereikia iš paskutiniųjų stengtis apsispręsti, ką valgyti. Dabar valgau taip, kaip iš tikrųjų noriu maitintis.“

Kiek kartų išbandėte naujus mitybos planus, kelias savaites pirkote kitokį maistą ir keitėte valgiaraštį, tačiau kaskart grįžote prie senų įpročių – ir senosios liemens apimties? (Greičiausiai kiekvieną kartą, kai tik imdavotės naujos dietos.) Norite žinoti, kodėl visos jūsų pastangos nuėjo šuniui ant uodegos?

Dietos neveiksmingos.

Tačiau jūs tą jau žinote, ar ne?

Kalorijas riboti skatinantys planai iš tiesų padeda žmonėms numesti svorio, tačiau trumpam. Daugumai žmonių nepavyksta nuolat laikytis naujų valgymo įpročių ir po metų kitų absoliuti dauguma galiausiai priauga daugiau svorio, negu numeta. (Tikra kankynė, tiesa?) Iš tikrųjų vien sumažinę kalorijų greičiausiai neatsikratysite ir nesusilpninsite potraukio prie tam tikrų produktų, nors sulieknėti ir pavyks. O mes įrodysime, kad potraukiai, įpročiai ir mitybos modeliai siekiant ilgalaikės sėkmės labai svarbūs.

Be to, ugdyti sveikos mitybos įpročius – tai ne vien riboti arba atsisakyti tam tikrų maisto produktų. Jūs jau žinote, kad greitasis maistas, „tuščios“ kalorijos ir saldumynai kenkia. Žinote, kad neturėtumėte jų vartoti, jei norite sulieknėti, liautis gerti vaistus ar jaustis sveikesni.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-38-2014-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...