2015 Lapkričio 13

Smailiausia Lenkijos yla

veidas.lt

Scanpix

Jos vardas Szydło, Beata Szydło: 52 metų Lenkijos angliakasio dukra, netrukus tapsianti naująja šalies premjere, užsienio žiniasklaidoje neretai pristatoma tarsi Džeimsas Bondas. Jos politinė karjera išties „kieta“, o į elito paviršių ji išlindo lyg yla iš maišo, nors tokį elgesį padiktavo visai ne pavardė (szydło lenkiškai – yla).

Rima JANUŽYTĖ

Nors iš gūdžios provincijos atvyko jau seniai, Beata Szydło pirmą kartą ryškiai sužibėjo tik per prezidentu šią vasarą išrinkto Andrzejaus Dudos rinkimų kampaniją, pastūmėjusią ją katalikų partijos „Teisė ir teisingumas“ (lenk. PiS) lyderės vaidmeniui, o iš ten kilstelėjusią į dar svaigesnes politikos aukštumas.

„Ji buvo kampanijos priešakyje ir savo užduotį įvykdė visu šimtu procentų. Ji pademonstravo savybes, kurių reikia dar didesniems, didžiuliams tikslams įgyvendinti. Didžiausias toks projektas – sutvarkyti Respubliką“, – apie Beatą, pristatydamas ją rinkėjams, kalbėjo partijos „Teisė ir teisingumas“ įkūrėjas Jaroslawas Kaczyńskis. Jo žodžiais, ji turinti viską, ko reikia premjerui: išminties,  darbštumo, energijos, gebėjimo suburti komandą ir bendradarbiauti su kitais.

Jei šie žodžiai kam nors skambėjo neįtikinamai, prieš pat Seimo rinkimus vykusiuose televizijos debatuose nebeliko jokių abejonių: greta solidžiai pasirodžiusios B.Szydło ankstesnė premjerė Ewa Kopacz atrodė lyg žodžių kišenėje nerandanti sutrikusi naujokė.

„Premjerė E.Kopacz važiuoja moderniu traukiniu ir giria Lenkijos geležinkelių modernizaciją, o aš vykstu ten, kur ministras liepė išardyti geležinkelio bėgius ir žmonės neturi normalaus susisiekimo“, – pareiškė B.Szydło, o šiuos jos žodžius pacitavo ne tik visa Lenkija, bet ir Vokietijos, Prancūzijos, Didžiosios Britanijos žiniasklaida.

Vykstant rinkimų kampanijai B.Szydło visą laiką laikėsi linijos „arti žmogaus“ – ji beveik nekalbėjo apie užsienio politiką ir Europos Sąjungos pranašumus ar trūkumus. Visas dėmesys buvo skirtas kasdieniams rūpesčiams – pensinio amžiaus ankstinimui, mokesčių naštos lengvinimui, pagalbai vaikus auginančioms šeimoms, didinant subsidijų programą iki 500 zlotų (apie 119 eurų) už kiekvieną vaiką, nemokamų vaistų dalijimui tiems, kuriems jų labiausiai reikia.

Kas ta Beata S.?

2007-aisiais baigiantis rinkimų kampanijai žiniasklaidoje pasirodė žinutė, kad Seimo narė Beata S. suimta dėl jai pareikštų įtarimų korupcija. Partijoje „Tvarka ir teisingumas“ kilo panika: ar tai mūsišikė Beata Szydło, ar Beata Sawicka iš liberalų partijos PO? Kalbėta apie B.Sawicką, bet šis faktas geriausiai liudijo, kad B.Szydło anuomet buvo visiškai pilka figūra, kurios kai kurie kiti partijos nariai nepažinojo net iš matymo.

Dabar, pasak Lenkijos savaitraščio „Newsweek“, anekdotinė situacija su Beata S. būtų neįsivaizduojama.

Gimusi Osvencime, o užaugusi Lenkijos pietuose esančiame angliakasių miestelyje Bžeščėse, jaunystėje apie politikos žvaigždės statusą ji nesvajojo. Tačiau lenkams imponuoja, kad ja tapusi praeities irgi nesikrato.

„Prisimenu šiltus tėvų namus Bžeščėse. Čia niekada netrūko palaikymo, taip pat ir disciplinos. Mano tėvai sunkiai dirbo. Tėvelis buvo angliakasys“, – savo tinklalapyje rašo B.Szydło. Dar priduria, kad studijų laikais, mokydamasi etnologijos Krokuvos Jogailos universitete, labai mėgo žaisti tinklinį. Ten susipažino ir su savo būsimuoju vyru Edwardu, už kurio susituokę jau 28 metus. Nors Edwardas yra sakęs, kad jį labiausiai sužavėjo Beatos ryšys su gamta ir jautrus santykis su praeitimi, Beata į tautinius drabužius įsispraudė neilgam.

Būdama vos 35-erių, ji tapo jauniausia miestelio burmistre, o paskui žengė dar vieną, karjerai lemiamą žingsnį – prisidėjo prie partijos „Tvarka ir teisingumas“.

Tai lėmė, kad kadaise Krokuvos istorijos muziejuje etnologe dirbusi B.Szydło, pati save vadinusi „nykia ir nuobodžia dviejų vaikų mama“, dabar yra populiariausia šalies politikė, tautinius drabužius iškeitusi į stilingus aukštakulnius, o laisvalaikiu kartais žaidžianti kompiuterinius žaidimus.

Tačiau B.Szydło kritikai kiekviename jos krustelėjime įžvelgia ir kai ką negero. Nors tai nėra ranka apčiuopiama, tačiau, kad ir ką darytų ar sakytų Beata, kai kam tai atrodo tik kaip J.Kaczyńskio žodžių, veiksmų ir pageidavimų retransliacija.

Persekioja J.Kaczyńskio šešėlis

Beata siūlo ankstinti pensinį amžių? Ir ką čia tas Jarosławas sugalvojo? Beatai norisi didinti minimalią algą? Gerai čia Jaroslawas kalba!

Vienas nelabai taktiškas partijos PO reklaminis TV įrašas vaizduoja niekus kalbantį J.Kaczyńskį ir jam visur pritariančią B.Szydło, kuri po kiekvieno J.Kaczyńskio pasisakymo pareiškia, kad „vadas visada teisus“.

Analitikai spėlioja, ar B.Szydło nėra dar vienas Kazimierzas Marcinkiewiczius – premjeras, prieš dešimtmetį, laimėjus PiS, šioje kėdėje išsilaikęs vos aštuonis mėnesius ir užleidęs ją „vadui“.

Tuo tvirtai įsitikinęs žurnalistas Konstanty Gebertas, geriau žinomas rašytojo Dawido Warszawskio vardu: „Ji ilgai netemps. Tai „valdybos pirmininko“ projektas ir jis veikia taip, kaip jam reikia. Jau dabar aišku, kad ji neturi jokios charizmos ir bus pašalinta, vos tik Kaczyńskis nuspręs performuoti ministrų kabinetą.“

Lenkai panašiai galvoti turi jei ne priežastį, tai bent moralinę teisę. Viena vertus, niekam nesinori tikėti, kad charizmatiškasis J.Ka­czyńskis taip ėmė ir be pėdsakų pasitraukė iš politinės scenos. Antra vertus, konservatyvumu garsėjantys lenkai tiesiog nepratę prie politikių moterų, o dabar jos tik ir keičia viena kitą aukščiausiuose valdžios postuose. Tad kas jiems gali uždrausti galvoti, kad Beata yra tik J.Kaczyńskio marionetė?

Vis dėlto tokių pažiūrų lenkų kiekvieną dieną mažėja. B.Szydło nenuilstamai pluša kurdama savo, kaip energingos ir nepriklausomos politikės, įvaizdį.

„Žinau, kad yra šnekama, jog būsiu marionetė, valdoma iš galo, tačiau gėda gaišti laiko tokioms nesąmonėms. Pasakysiu trumpai ir tiesiai – mano vardas Szydło, Beata Szydło. Aš turiu savo nuomonę ir galiu būti užsispyrusi. Nereikia manęs kontroliuoti, tačiau tai nereiškia, kad aš neklausysiu žmonių ir ekspertų“, – reaguodama į kaltinimus, kad yra kontroliuojama partijos lyderio, atkerta kandidatė į premjerus.

„Jos ekonominės pažiūros, kurios yra kažkur per vidurį tarp socialinės gerovės valstybės ir laisvosios rinkos, yra ir didžiausias jos privalumas. Be to, ji pasižymi itin švaria politine sąžine, kurią nuo nesąžiningų politikų pavargę lenkai vertina net labiau nei konkrečius pažadus“, – B.Szydło išskirtinumą nurodo A.Du­dos viešosios diplomatijos patarėjas Marekas Magierowskis, pabrėždamas, kad politikė šias savybes ne tik puoselėja, bet ir sugeba tinkamai atskleisti rinkėjams.

J.Kaczyńskis tam netrukdo: per rinkimų kampaniją jis nesirodė viešumoje, atsisakė duoti interviu žurnalistams, žodžiu, nesipainiojo Beatai po kojomis ir nedrumstė rinkėjų ramybės. Tad vienintelis Beatą persekiojantis J.Kaczyńskio šešėlis – vis dar nepamiršti jo žodžiai, kad imigrantai lenkus užkrės įvairiomis tik Artimuosiuose Rytuose plintančiomis ligomis.

Daugiau nieko. Rinkimus laimėjusi partija „Teisė ir teisingumas“ baigia nusikratyti senųjų J.Kaczyńskio drapanų ir atrodo tarsi pakeitusi odą – atsinaujinusi, modernesnė ir stovinti arčiau paprastų žmonių. Šio partijos ir visos Lenkijos atsinaujinimo projekto kodinis pavadinimas – Szydło. Beata Szydło.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...