2011 Lapkričio 17

Arvydas Anušauskas

Slapti saugumo užkulisiai

veidas.lt

Į „Veido“ klausimus atsako Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas

VEIDAS: Kodėl VSD metinės ataskaitos, pateikiamos svarstyti jūsų komitetui, yra slaptos, kai tokios pat metinės Estijos saugumo policijos ataskaitos yra viešos ir teikiamos visai visuomenei?
A.A.: Kalbėjomės apie tai su VSD vadovybe. Mūsų komiteto požiūriu, ta dalis VSD ataskaitos, kuri neatskleidžia nei darbo metodų, nei operacijų detalių, turėtų būti skelbiama viešai. Manau, tikėtina, kad kitų metų pavasarį svarstant VSD 2011 metų ataskaitą dalis jos bus vieša.
Kodėl iki šiol to nebūdavo? Manau, viena priežasčių – tų metinių ataskaitų turinys. Teko matyti prieš kelerius metus parengtą ir Seimui pateiktą ataskaitą, kurios turinys, švelniai sakant, buvo keistokas. Joje paprasčiausiai nebuvo daugelio tų dalykų, kuriuos VSD veiklą prižiūrintis Seimo komitetas privalo matyti.
Dabartinės VSD rengiamos ataskaitos jau visiškai kitokios, detalesnės, jas gavus yra apie ką diskutuoti. Tokios ataskaitos temos, kaip energetikos padėtis, informacinės atakos, priešiškas viešosios erdvės poveikis, manau, gali ir privalo būti viešos, ir VSD ras būdą, kaip tai padaryti.
VEIDAS: Ne būdas svarbiausia – estai tiesiog skelbia internete. Svarbu, kad būtų skelbiama.
A.A.: Reikia išvesti VSD iš dabartinio absoliutaus departamento uždarumo nuo visuomenės. Teko šie tema disutuoti tiek su buvusiu VSD vadovu Povilu Malakausku, tiek su dabartiniu – Gediminu Grina. Matyti, kad požiūris keičiasi. Anksčiau VSD net pranešimų spaudai neskelbdavo apie visuomenei aktualius dalykus. Dabar bent jau tokių pranešimų atsirado. Poslinkių į gera yra, bet norėtųsi, kad visuomenei svarbios žinios nebūtų slepiamos po slaptumo žyme.
VEIDAS: Gal G.Grinai buvo tiesiog liepta neiti į viešumą, nes jis – pirmasis VSD vadovas, per trejus metus nė karto nedavęs interviu?
A.A.: Kiekvienas vadovas pasirenka savą bendravimo su žiniasklaida metodą. Žinome, kokį specifinį būdą buvo pasirinkęs buvęs VSD vadovas Arvydas Pocius, žinome, kaip kiti VSD vadovai bendraudavo su politikais ar žurnalistais.
Jei kalbame konkrečiai apie G.Griną, manyčiau, nėra blogai, kad saugumo vadas nėra matomas žiniasklaidoje. Tokias pareigas einantis žmogus turi tiekti informaciją valstybės vadovei, premjerui, ministrams, tad viešasis matomumas jam nebūtinas. Tačiau VSD nuveiktų darbų matomumas visuomenei – būtinas.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...