2010 Rugpjūčio 03

Teisingumo ministerija:

Siūlymas plėsti turto konfiskavimo ribas

veidas.lt

Teisingumo ministerija siūlo nustatyti, kad iš nusikaltimus padariusių asmenų būtų galima konfiskuoti ne tik tiesiogiai nusikaltimo būdu įgytą turtą, bet ir jį panaudojus gautą ekonominę naudą.

Anot ministerijos, taip siekiama užkirsti kelią asmenims gauti tiek tiesioginių, tiek netiesioginių pajamų iš jų padarytų nusikaltimų bei mažinti motyvaciją daryti pelną teikiančias nusikalstamas veikas.

Šiuo metu Baudžiamasis kodeksas nenumato galimybės iš nusikaltimą padariusio asmens konfiskuoti tą turtą ar pajamas, kurias jis gavo pasinaudodamas nusikalstamu būdu įgytu turtu ar pinigais.

“Pavyzdžiui, pavogęs didelę sumą pinigų asmuo už juos įsigijo vertybinių popierių, kuriuos vėliau pelningai pardavė. Tokiu būdu įgytos uždarbio dalies pagal įstatymus konfiskuoti negalima”, – sakoma ministerijos pranešime spaudai.

Teisingumo ministerijos teigimu, tai reiškia, kad net ir už nusikaltimo padarymą nuteistas asmuo, iš kurio konfiskuojama pavogtai lygi pinigų suma, gauna naudos.

Pagal projektą, siūloma nustatyti, kad iš nusikaltimą padariusių asmenų galėtų būti konfiskuota bet kokia ekonominė nauda, gauta iš neteisėtos veikos. Šiai galimybei įtvirtinti yra parengtos Baudžiamojo kodekso pataisos.

Greta minėtų pokyčių, projekte taip pat siūloma įtvirtinti išplėstinį turto konfiskavimą. Įtvirtinus šią priemonę, teismas, priimdamas sprendimą dėl bausmės už sunkius ar labai sunkius nusikaltimus paskyrimo, galėtų peržiūrėti ir visą kaltinamojo turimą turtą bei įvertinti, ar jis yra proporcingas to asmens pajamoms.

Jei paaiškėtų, kad tokiam asmeniui priklausantis turtas taip pat galėjo būti įgytas nusikalstamu būdu (nebūtinai iš tos pačios nusikalstamos veikos, už kurią asmuo yra teisiamas), jis taip pat būtų konfiskuotas. Pavyzdžiui, asmuo nuolat užsiima kontrabanda stambiu mastu, tačiau pareigūnams įkliūva tik vieną kartą. Priimdamas sprendimą dėl bausmės už šį konkretų nusikaltimą, teismas galėtų įvertinti visą teisiamo asmens turtą ir jei asmuo negalėtų pagrįsti, kad turtą įgijo legaliai, turtas būtų konfiskuotas.

Tai galėtų būti padaryta nepaisant to, kad nebūtų nustatyta konkreti nusikalstama veika, iš kurios kaltininkas galėjo gauti šią turtinę naudą. Šiuo metu tokios galimybės įstatymuose nėra numatyta, tad konfiskuoti galima tik tą turtą, kuris įgytas konkretaus nusikaltimo, už kurį asmuo teisiamas, metu.

Minimos Baudžiamojo kodekso pataisos šiuo metu yra pateiktos visuomenei ir suinteresuotoms institucijoms derinti. Patikslinus po pastabų, projektas bus teikiamas Vyriausybei, o šiai pritarus – Seimui. Išsamiau su projektu galima susipažinti internete.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...