2011 Vasario 14

Energetika

Siūlo demonopolizuoti šilumos ūkį

veidas.lt

Prezidentė Dalia Grybauskaitė siūlo Seimui demonopolizuoti šilumos ūkį – atskirti šilumos ūkio priežiūrą nuo šilumos tiekimo veiklos.

Prezidentės teigimu, su komunalinių paslaugų įmonėmis susiję namo administratoriai rūpinasi ne gyventojų interesais, ekonomiškesniu šildymu ar vandens tiekimu, o atvirkščiai – yra suinteresuoti kuo didesniu vartojimu ir kuo brangesne namo priežiūra.

Tokia praktika, pasak D.Grybauskaitės, turi baigtis.

“Šalies gyventojus šią žiemą šokiravusios sąskaitos už šildymą – aiškiausias daugelį metų toleruotos monopolininkų ir jiems dirbančių namų administratorių savivalės pavyzdys. Kai ir paslaugos teikimas, jos priežiūra ir namo administravimas yra vienos įmonės rankose, vartotojų interesai niekam nerūpi. Situacija gali pasikeisti tik išskaidžius šilumos ir kitų komunalinių paslaugų teikimą”, – pranešime spaudai sakė ji.

Praėjusią savaitę šalies vadovė pripažino, kad teisės aktų pataisas paskatino koncerno “Icor” įmonių dominavimas šilumos ūkio sektoriuje.

Teikiamas įstatymų pataisų paketas užtikrins skaidresnes ir labiau konkurencingas komunalines paslaugas ir leis daugiabučių gyventojams sumažinti išlaidas už šilumą, vandenį, elektrą, šiukšlių išvežimą bei kitas paslaugas.

Seimui siūlomos Šilumos ūkio ir Konkurencijos įstatymų bei Civilinio ir Administracinių teisės pažeidimų kodeksų pataisos.

Civilinio kodekso pataisomis siūloma daugiabučių namų administratorius atskirti nuo komunalinių paslaugų teikėjų. Administratoriumi negalės būti šilumos, elektros, dujų, geriamojo vandens tiekėjai, asmenys, teikiantys atliekų išvežimo ir kitas komunalines paslaugas, apskaitos prietaisų ir kitų įrenginių, taip pat biokuro gamintojai ir prekybininkai.

Šilumos ūkio įstatymo pataisos administratoriui draus šildymo sistemų prižiūrėtoju samdyti su šilumos tiekimu susijusius asmenis. Savo ruožtu prižiūrėtojas negalės samdyti kito prižiūrėtojo.

Pataisomis taip pat keičiama daugiabučių administratorių skyrimo tvarka – jų negalės, kaip dabar, skirti savivaldybė, juos turės pasirinkti patys gyventojai, o jiems to nepadarius – teismas. Administratorius bus skiriamas 3 metams.

Netinkamai pareigas atliekantiems šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojams numatoma administracinė atsakomybė – bauda nuo 500 iki 4 tūkst. litų.

Prezidentės teigimu, Vyriausybė šiemet turėtų iš esmės peržiūrėti šilumos ūkio sąrangą ir parengti naują Šilumos ūkio įstatymo redakciją.

“Icor” Lietuvos šilumos ūkyje veikia kartu su partnere, Prancūzijos energetikos bendrove “Dalkia”. Įmonės Vilniuje valdo centralizuotai šilumą tiekiančią įmonę “Vilniaus energija”, o mažesniuose šalies miestuose veikia bendrovė “Litesko”, turinti padalinius Alytuje, Marijampolėje, Kazlų Rūdoje, Sargėnuose, Palangoje, Telšiuose, Vilkaviškyje, Druskininkuose, Biržuose, Kelmėje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...