2012 Sausio 10

Šilumos ūkį galėtų perimti valstybė

veidas.lt

Šilumos ūkį galėtų perimti valstybė, nacionaliniam radijui sakė Lietuvos banko valdybos narys Raimondas Kuodis. Anot jo, gyventojai negauna naudos, kai šį kontroliuoja privačios bendrovės. Vilniaus meras Artūras Zuokas sakė tam pritariantis. Apie tai praneša naujienų agentūra BNS.

„Politikai turėtų normaliai apsvarstyti, ar tas eksperimentas (perduoti šilumos ūkį privačioms bendrovėms – BNS) pasiteisino, o jeigu ne – daryti atitinkamus sprendimus“, – pirmadienį Lietuvos radijui sakė centrinio banko atstovas.

„Prisiminkime, kad prieš daugiau kaip 10 metų taip ir buvo – šilumos ūkis priklausė „Lietuvos energijai“ ir buvo visiškai integruotas į valstybinę energetinę sistemą, bet po to buvo pradėtas eksperimentas – eksperimentas tiek su elektros ūkiu, tiek su šilumos. Eksperimentas buvo padarytas, ir dabar jau galime vertinti, ar jis pasiteisino. Faktas, kad ten, kur šilumos ūkį kontroliuoja privačios bendrovės, šiluma kainuoja 15 proc. brangiau nei kitur.

„Antras dalykas, ką mes pastebime Lietuvoje, kad tie privatūs monopolijų valdytojai yra ganėtinai agresyvūs – labai agresyviai elgiasi, jie kai kada perkasi įstatymus, kai kada daro kitus triukus, kad apeitų reguliavimą – pavyzdžiui, perkant kurą, tą patį biokurą iš su savimi susijusių įmonių ir tuomet reguliavimas apeinamas, pelnai nusėda kažkurioje kitoje grandinėje, jie vartotojams nematomi“, – sakė R. Kuodis.

Sostinės meras A. Zuokas, kurio pasiūlymai dėl šilumos ūkio nuolat sulaukia premjero ir energetikos ministro kritikos, teigė pritariantis tokiai idėjai – anot jo, visa sprendimų galia dėl šilumos ūkio – nustatyti šilumos ūkio tarifus, gamybos kvotas ar skirstyti paramą perėjimui prie biokuro – faktiškai yra nacionalinio lygio.„Šiandien savivaldybės nelabai turi svertų ir galimybių iš esmės keisti šilumos ūkio situaciją be pritarimo ar supratimo nacionaliniu lygmeniu“, – kalbėjo A. Zuokas.

Vilniaus šilumos tinklų turtas iki 2017 metų yra išnuomotas Prancūzijos koncerno „Dalkia“ valdomai bendrovei „Vilniaus energija“. Vilniaus taryba 2010 metų birželį nepritarė siūlymui dar dvidešimčiai metų – iki 2037 metų – pratęsti Vilniaus šilumos tinklų nuomą koncernui „Dalkia“.

Seimas praėjusį rugsėjį balsavo už tai, kad Lietuvoje būtų atskirtos šilumos tiekimo ir priežiūros veiklos. Taip atvertas kelias išskaidyti monopolijas šilumos ūkyje, pirmiausia Vilniuje, kur šias veiklas kontroliuoja „Vilniaus energija“ ir su ja netiesiogiai susijęs privatus koncernas „Icor“.

Skaidyti monopolijas šilumos ūkyje pasiūlė prezidentė Dalia Grybauskaitė, kuri yra pripažinusi, kad įstatymų pataisas paskatino koncerno „Icor“ įmonių dominavimas šilumos ūkyje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...