2010 Rugsėjo 27

Spaudos aktualija

Šiandien spręsis „Star1“ likimas

veidas.lt

Į finansinę duobę pakliuvusios Lietuvos kapitalo skrydžių bendrovės “Star1 Airlines” likimą Susisiekimo ministerijos Licencijavimo komisija gali nuspręsti pirmadienį. Susisiekimo viceministras Rimvydas Vaštakas BNS patvirtino, kad ministerijoje Licencijavimo komisija posėdžiaus 16 valandą.

“Kol kas galutinių duomenų apie bendrovės padėtį neturime, bet mane Civilinės aviacijos administracijos direktorius Kęstutis Auryla patikino, kad juos pirmadienį pateiks, todėl posėdį organizuojame į darbo dienos pabaigą”, – sakė R.Vaštakas.

Licencijavimo komisija gali sustabdyti “Star1 Airlines” oro vežėjo pažymėjimą, o blogiausiu atveju – panaikinti įmonės licenciją. Praėjusios savaitės pradžioje už “Star1 Airlines” skolas Dubline buvo sulaikytas orlaivis, kurį “Star1 Airlines” nuomojosi iš įmonės “Elviria Leasing Limited”. Tiesioginiai lėktuvo savininkai praėjusią savaitę patys atvyko į Lietuvą deryboms su Lietuvos bendrove. Pasak spaudos, “Star1 Airlines” skola lėktuvą nuomojančiai bendrovei siekia 3 mln. litų.

Finansinės “Star1 Airlines” problemos ne tik sužlugdė planuotus įmonės reguliariuosius skrydžius. Tai pačiai įmonių priklausančios kelionių organizatorės “Star Holidays” klientai turėjo anksčiau nutraukti atostogas ir Turizmo departamento rūpesčiu savaitgalį buvo parskraidinti į Lietuvą.

Privataus kapitalo kelionių organizatorės “Star Holidays” klientai, atostogaujantys Turkijoje, privalėjo sutrumpinti atostogas ir į Lietuvą buvo parskraidinti sekmadienį.

Valstybinis turizmo departamentas pranešė, jog “Star Holidays” draudimo lėšomis bus apmokėti užsakomieji skrydžiai, kurie organizuojami turistams pargabenti iš Turkijos kurortų Bodrumo ir Antalijos.

Departamentas patvirtino, kad nuo penktadienio vakaro ėmė gauti pranešimus iš Turkijoje esančių turistų apie tai, kad bendrovė “Star Holidays” nėra sumokėjusi už jų apgyvendinimą viešbučiuose bei Turkijos apgyvendinimo įstaigų reikalavimą atsiskaityti su viešbučiais turistų lėšomis tiek už jau praleistą kelionėje laikotarpį, tiek už iki kelionės pabaigos likusį laiką.

Nesumokėję turistai buvo iškraustomi iš viešbučių ir priversti patys pasirūpinti apgyvendinimu.

“Atsižvelgiant į tokią kritinę situaciją, buvo priimtas sprendimas suorganizuoti ankstesnį Turkijoje esančių turistų grąžinimą į Lietuvą vienu lėktuvu, maršrutu Vilnius – Bodrumas – Antalija – Vilnius”, – pranešė Valstybinis turizmo departamentas.

Turistai, šiuo metu esantys Bodrume ir turėję grįžti rugsėjo 28 ir spalio 5 dienomis, bei spalio 2-ąją atostogas ketinę baigti poilsiautojai į Vilnių parvyko sekmadienį po pietų. Sekmadienį Vilnių pasiekė ir “Star Holidays” klientai, išvykę į Žironą, šeštadienį turistai parskraidinti iš Kretos.

Laikinasis Valstybinio turizmo departamento vadovas Juozas Raguckas patvirtino, kad apie skolų problemas Turkijoje “Star Holidays” nuslėpė ir jog nėra labai linkę bendradarbiauti.

Anot J.Ragucko, “Star Holidays” turistų parvykimu rūpinasi Turizmo departamentas su draudimo bendrove “BTA draudimas”.

delfi.lt“ praneša:

„Susisiekimo ministras Eligijus Masiulis pripažįsta matantis Europos Sąjungos reglamento pažeidimų, už kuriuos gali būti stabdoma licencija bendrovei „Satr1 Airlines“. Pirmadienį Susisiekimo ministerijoje bus sprendžiama, ką daryti su šia bendrove.

„Jeigu bus pateikta aiškiai nurodančių faktų, kad buvo pažeisti Europos Sąjungos Tarybos reglamentai, konkrečiai keleivių teisės, tai iš tikrųjų vienas iš variantų yra licencijos sustabdymas, kol nebus išspręsti finansinės injekcijos klausimai, o tokių požymių yra: praėjusią savaitę, kai kilo problemos su susisiekimu, pagal reglamentų „Star1 Airlines” turėjo užtikrinti keleivių apsaugą ir vienaip ar kitaip juos pargabenti, tai nebuvo padaryta,“, – žurnalistams sakė ministras.

Ministerijos klaidų šioje situacijoje jis sako nematantis.

„Mes nesame privataus verslo vadybininkai. Šiuo atveju ministerijos tikslas yra labai aiškus – sudaryti palankias sąlygas vystant oro uostų infrastruktūrą visoms aviakompanijoms nepaisant jų kapitalo vertės čia veikti ir dirbti. Antras tikslas yra užtikrinti saugų skrydžių organizavimą“, – sakė E. Masiulis.

Tačiau ministras pripažino reguliariųjų skrydžių bilietų draudimas galėtų padėti apsisaugoti nuo tokių situaciją, į kurias pateko „Star1 Airlines“ keleiviai Dubline ar Žironoje.

„Kelionių organizatorių versle jau dabar egzistuoja reikalavimas turėti draudimą, kad atsitikus nenumatytiems dalykams būtų galima vykdyti visus kelionių organizatoriaus įsipareigojimus. Tuo tarpu reguliariųjų reisų situacija yra kitokia, nes žmogus gali prieš pusę metų nusipirkti bilietą ir jis nėra visiškai apsaugotas. Aš manau, kad draudimas turėtų galioti ir reguliarių maršrutų atveju, žinoma, tai gali turėti įtakos bilietų kainoms“, – sakė E. Masiulis.

Tačiau, anot jo, Lietuva savarankiškai negali priimti tokio sprendimo, todėl Susisiekimo ministerija rugpjūtį su prašymu gerinti keleivių apsaugą kreipėsi į europines institucijas“.

Lietuvos rytas“ informuoja:

„Gėdingai bankrutuojančios kelionių organizatorės „Star Holidays” likimo valiai paliktus turistus iš Turkijos vakar parskraidino bendrovė „Small Planet Airlines”. Jie neslėpė pykčio dėl žlugusių atostogų.

Tarptautiniame Vilniaus oro uoste vakar vienas po kito nusileido du lėktuvai, atgabenę turistus iš Turkijos.

Pirmieji atvykimo salėje pasirodė turistai iš Antalijos. Jie pasirinko ne „Star Holidays”, o kitų kelionių organizatorių kelionę.

Tarp pailsėjusių ir besišypsančių keleivių – ir buvęs krepšininkas Arvydas Macijauskas su žmona Viktorija.

Išsiskirsčius šiems keleiviams, į atvykimo salę ėmė plūsti rūškanų veidų minia. Keli šimtai poilsiautojų neslėpė apmaudo dėl tokios atostogų pabaigos. Kad neatsidurtų gatvėje, ne vienam teko pakratyti savo kišenę.

„Turėjome ilsėtis dvi savaites, tačiau pabuvome tik penkias dienas. Viešbutis buvo tikrai nuostabus, jautėmės kaip rojuje. Bet iš rojaus buvome išvaryti. Teko grįžti į nuodėmingą žemę”, – nusivylimo neslėpė Arminas Dubickas iš Šakių rajono.

Būdamas Turkijoje vaikinas sekė naujienas Lietuvoje. Jis žinojo, kad bendrovės „Star1 Airlines” lėktuvas buvo areštuotas Dubline, apie įvykius pranešinėjo ir draugai iš Lietuvos.

„Jautėme, kad kažkas jau negerai. Tačiau iš pradžių viešbutyje ramino, kad už mus buvo sumokėta. Kai paskambinome savo agentui, pasakė, kad už likusias dienas reikės sumokėti patiems. Tačiau lėktuvo reikėjo laukti tik vieną naktį. Ji šeiminiame kambaryje mums kainavo 600 litų”, – piktinosi A.Dubickas.

Jis ir jo artimieji kiekvienas už kelionę buvo sumokėjęs po 2300 litų. Keleiviai ketina reikalauti, kad pinigai būtų grąžinti. 10 tūkst. litų už dviejų savaičių atostogas sumokėjusi Tatjanos Statkovos šeima neslėpė, kad beveik nesitiki atgauti pinigų už kelialapius į Turkiją.

„Draudimas lyg ir turėtų grąžinti pinigus, bet niekas neaišku. Tikėtis galime, bet patys žinome, kaip Lietuvoje būna”, – piktinosi T.Statkova.

Vietoj dviejų savaičių lepinimosi pajūryje jos šeimai teko grįžti savaite anksčiau. Daiktus teko susikrauti per 15 minučių. Viešbutyje Statkovams buvo pasiūlyta likti dar vienai savaitei, tačiau tuomet būtų tekę mokėti iš savo kišenės. Pasitarusi šeima nutarė nerizikuoti, nes suabejojo, ar kas nors atlygins tas išlaidas. Be to, viešbučio administracija užsiprašė itin didelės sumos. „Star Holidays” atstovai, kaip supratau, dirbo nemokamai, bet padėjo”, – pridūrė jos vyras.

Itin ilgai derėtis, kad neatsidurtų su visais lagaminais gatvėje, teko Turkijoje poilsiavusiai Ilmai Dindaitei.

„Grįžome dviem dienomis anksčiau. Viešbutis reikalavo mokėti už tas dienas – vyko ilgos ir sunkios derybos. Dvi dienas praleidome ginčydamiesi.

Lietuviams net buvo paskelbtas ultimatumas: arba jūs sumokate, arba išsikraustote iš viešbučio. Tad teko mokėti už dvi naktis. Apmaudu ir tai, kad iš vakaro suderėjome vieną kainą, o rytą situacija pasikeitė, iš mūsų užsiprašė dvigubos kainos”, – pavargusiu balsu kalbėjo I.Dindaitė.“

Nuolat lydėjo problemos

* Pernai pavasarį įkurtą oro bendrovę „Star1 Airlines”, kuriai priklauso kelionių rengėja „Star Holidays”, nuo pat veiklos pradžios lydėjo nesklandumai.

* Prabėgus geram pusmečiui nuo starto susigrąžinti investicijas panoro bendrovės „AT investicija” savininkas Darius Žakaitis. Šio verslininko indėlis buvo 5 mln. litų.

* Tolesnės investuotojų paieškos buvo nesėkmingos. „Star1 Airlines” vadovai tarėsi ir su užsakomųjų skrydžių bendrovės „Aurela” savininkais. Tačiau pokalbiai baigėsi iki šiol tebesitęsiančiais nesutarimais.

* Skrydžių bendrove domėjosi ir garsusis pokerio lošėjas Antanas Guoga, geriau žinomas kaip Tony G. „Lietuvos rytui” jis patvirtino, kad su „Star1 Airlines” buvo tris kartus susitikęs dėl galimo investavimo į šią įmonę: „Nors noro buvo, susitarti nepavyko.”

* Investuotojų „Star1 Airlines” karštligiškai ieškojo ir praėjusią savaitę, taip pat tarėsi su jų orlaivį trečiadienį Dubline sulaikiusia Airijos išperkamosios nuomos bendrove. Kalbama, kad skola airiams galėjo siekti 3 mln. litų.

* Nors lietuviai su airiais sutarė dėl orlaivio grąžinimo, skrydžius oro vežėjas ketina pradėti spalio 2-ąją. „Star1 Airlines” nepraneša, kiek žmonių turi įsigiję jų bendrovės bilietus.

* Valstybinio turizmo departamento duomenimis, svetur buvo įstrigę vien šios bendrovės užsakomaisiais reisais turėję skristi 649 žmonės.

Respublika“ rašo:

„Likimo valiai užsienyje Lietuvos piliečius palikusi aviakompanija “Star1 Airlines” į bankroto bedugnę traukia ir tai pačiai “Star Team” grupei priklausančią kelionių organizatorę “Star Holidays”.

Apie 600 žmonių, praėjusią savaitę ramiai poilsiaudami prie šiltos Viduržemio jūros, staiga sužinojo, kad už šią ramybę privalo dar kartą sumokėti tūkstančius litų arba nakvoti tiesiog gatvėje.

Pasirodo, partneriams užsienio kurortuose nepervedusi pinigų už Lietuvos piliečiams parduotas keliones “Star Holidays” nė nesivargino savo klientų informuoti apie gresiančius nemalonumus.

Išvaryti iš viešbučių arba turėję už kiekvieną ramią naktį vėl mokėti šimtus litų lietuviai iš Kretos salos, Bodrumo, Antalijos kurortų Turkijoje ir Ispanijos savaitgalį parskraidinti tik draudimo bendrovės rizikos dėka.

“Mes normaliai pailsėjome, nes pasirinkome teisingą agentūrą”, – vakar gera nuotaika Vilniaus oro uoste džiaugėsi lietuviai, kurie atostogų į Turkiją buvo išvykę ne su “Star Holidays” kelialapiais.

Tuo tarpu savo pinigus patikėję šiai bendrovei į namus sugrįžo slogios nuotaikos, praradę nemažai pinigų, kuriuos ne visi tikisi atgauti.

Klaipėdiečiai Sabina ir Gintaras Riepšai iš “Star Holidays” už 4200 litų nusipirko dviejų savaičių poilsį Turkijoje, tačiau nerūpestingai spėjo pailsėti tik keturias dienas.

“Atskridome į Bodrumą antradienį, o ketvirtadienį mums pasakė, kad turime krautis lagaminus arba mokėti už nakvynę, – “Respublikai” vakar pasakojo S.Riepšienė. – Turkai už paskutinę nakvynę reikalavo šimto eurų (apie 345 litus), tačiau pasiderėjus nusileido iki 80 eurų (apie 276 litų). Apskritai turkai su žmonėmis elgėsi žiauriai – kol nesumoki už nakvynę, blokuoja elektroninį raktą ir kambariuose lieka užrakinti rūbai, daiktai, higienos priemonės”.

G.Riepšas sakė, kad nors kai kurie lietuviai bandė ieškoti teisybės, rodė kelionės dokumentus, Turkijos viešbučio tarnautojai buvo neperkalbami.

“Nuo šiol su Lietuvos firmomis keliauti tikrai bus baisu, nes tokie bankrotai – jau ne pirmas kartas, – sakė G.Riepšas. – Esame keliavę per Vokietijos agentūras ir stebėjomės aptarnavimo lygiu. Vokiečiai rūpinasi klientu, net kitaip bendrauja, o toks atvejis, kokį patyrėme Turkijoje, apskritai neįsivaizduojamas”.

Vilniečiai Rima ir Pranas Beniuliai iš Bodrumo turėjo grįžti tik rytoj, tačiau praėjusį penktadienį patyrė šoką.

“Vakare atėjo “Star Holidays” atstovė Vilma ir pranešė, kad reikia susimokėti už visą atostogų laiką, nes esą jos firma nieko nepervedė už viešbutį, – pasakojo R.Beniulienė. – Po derybų turkai nusileido – liepė mokėti tik už vieną nakvynę 40 eurų (138 litus) žmogui ir 20 eurų (apie 69 litus) už nuvežimą iki oro uosto”.

P.Beniulis pasakojo, kad kai kurie sutrikę lietuviai net ėmėsi protestuoti – neišeidavo iš kambarių, kad viešbučio darbuotojai negalėtų jų užimti. Kiti porą parų klaidžiojo nežinioje, nes “Star Holidays” atstovai neteikė jokios naujos informacijos.

Vilniečiai tik šeštadienio vakarą sužinojo, kad skrydis į Vilnių numatytas ankstų sekmadienio rytą. Tačiau orlaivis dar nusileido Antalijoje ir salone įkalinti keleiviai valandą turėjo laukti, kol bus įsodinti kiti “Star Holidays” klientai.

Šiauliečiams Giedrei Podolskienei ir Vigintui Povilaičiui įtarimų dėl pasirinktos kelionės firmos sukėlė iš draugų Lietuvoje gautos žinutės apie “Star1 Airlines” krachą.

“Pradėjome naršyti internete, domėtis, bet mūsų gidė Agnė tvirtino, kad “tikriausiai pinigų mokėti nereikės”, – prisiminė G.Podolskienė. – Vėliau agentė Vilma atsiuntė žinutę, kad gal ir reikės mokėti, o grįžus į viešbutį registratūroje tai pasitvirtino – duokite po 100 eurų (345 litus) už kambarį”.

Motinystės atostogose esanti klaipėdietė Lina Lukšienė nusprendė nustebinti savo vyrą, Klaipėdos rajono policininką Vaidą Lukšą, kelione į Bodrumo kurortą.

“Už 4 tūkst. litų gavome poros dienų poilsį ir dar tiek pat nuovargio, – sakė L.Lukšienė. – Tikrai buvo baisu, kai supratome, kad mus gali išties išmesti lauk. Todėl už nakvynę viešbutyje teko sumokėti apie 280 litų, dar 30 eurų (apie 103 litus) – už kelionę autobusu į oro uostą”.

Šie lietuviai mėgavosi nerūpestingomis atostogomis nieko nežinodami apie “Star” grupės problemas. Ir tai, kad jie privalo išsinešdinti iš viešbučio, sužinojo neįprastai – rado lapelį ant savo numerio lovos. Mobiliuoju telefonu surasta gidė Vilma tik atšovė, kad “poilsiautojų problemos – ne jos reikalas”.

“Prastai angliškai kalbanti turkė mus ėmė gąsdinti, kad už buvimą viešbutyje privalėsime sumokėti 500 eurų (apie 1725 litus) žmogui, – teigė L.Lukšienė. – Kažkaip pavyko įtikinti, kad jau esame sumokėję, todėl atsiskaitėme tik už vieną nakvynę. Bet niekam negalėjome leisti pinigų – nei ekskursijoms, nei suvenyrams. Mums buvo pasakyta aiškiai: taupykite, jų gali dar prireikti. O kada skrisime į namus – kamavo nežinia. Labai džiaugėmės, kad taip greitai lėktuvas atskrido mūsų paimti – jei būtų tekę gyventi už savus, turbūt būtume nakvoję lauke”.

“Star1 Airlines” sugadino ir jaunos vilniečių poros Ramunės ir Tautvydo Vaičeliūnų atostogas Italijoje. Praėjusio penktadienio rytą atvykę į Milano Maltenzos oro uostą jie sužinojo, kad skrydžio į Vilnių nebus.

“Tokių kaip mes, nežinančių, kaip parsirasti į Vilnių, oro uoste blaškėsi ne vienas, – pasakojo R.Vaičeliūnienė. – “Star1 Airlines” telefonas buvo užimtas arba juo niekas neatsiliepė. Bilietų kainos augo tiesiog akyse. Jauna pora su kūdikiu nelaukdama nusipirko bilietus per Rygą į Vilnių už 1400 eurų (apie 4830 litų)”.

Vaičeliūnai įsigijo bilietus į Varšuvą Vokietijos oro linijų lėktuvu kitos dienos rytui. Tik pavakare prisiskambinę į “Star1 Airlines” atstovybę lietuviai išgirdo pažadą, kad nuostoliai bus atlyginti tiems, kas išsaugos visus dokumentus. Lietuviai nutarė nerizikuoti ir neleisti pinigų viešbučiams, todėl pasirinko nakvynę oro uoste ant suoliukų. Iš Varšuvos išvarginti keleiviai namus pasiekė tik už savo pinigus užsakytu autobusu“.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...