2010 Rugsėjo 13

Pasaulio krepšinio čempionatas

Šiandien namo parvažiuoja krepšinio bronza

veidas.lt

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė pirmą kartą šalies istorijoje pasaulio čempionate Turkijoje iškovojo bronzos medalius, sekmadienį mažajame finale dėl trečiosios vietos 99:88 (23:22, 25:16, 24:16, 27:34) nugalėjusi ketvirtojoje pozicijoje likusią Serbijos komandą. Finale JAV komanda gana nesunkiai įveikė pasaulio čempionato šeimininkus – turkus 81:64.

Šiandien 21.30 val. Vilniaus Rotušės aikštėje vyks Lietuvos krepšinio rinktinės sutikimas.

Lietuvos krepšininkai pasaulio čempionate Turkijoje iškovojo aštuonias pergales bei vienintelį pralaimėjimą (74:89) patyrė pusfinalyje prieš olimpinę čempionę JAV komandą.

Sekmadienio mače svariausiai prie istorinės pergalės prisidėjo Linas Kleiza – 33 taškai, 7 atkovoti kamuoliai, 4 rezultatyvūs perdavimai, 3 perimti kamuoliai, dvi klaidos bei viena pražanga. Per 35 žaidimo minutes jis pataikė 5 tritaškius iš 7, 7 dvitaškius iš 11 bei realizavo visus 4 baudų metimus.

15 taškų lietuviams pelnė Paulius Jankūnas, po 14 – Simas Jasaitis (10 sugriebtų kamuolių) ir Mantas Kalnietis (5 rezultatyvūs perdavimai), 12 – Martynas Pocius. 4 taškus į serbų krepšį įmetė Tomas Delininkaitis, 3 – Jonas Mačiulis, po 2 – Renaldas Seibutis ir Robertas Javtokas.

Pralaimėjusiųjų gretose sėkmingiausiai žaidė Novica Veličkovičius (18 tšk.), Marko Kešeljis (12 tšk.), Duško Savanovičius (10 tšk.) bei Milošas Teodosičius (9 taškai). 9:11. Pirmajame kėlinyje Serbijos rinktinė pelnė septynis taškus be atsako ir įgijo devynių taškų pranašumą 18:9. Prasidėjus priešpaskutinei pirmojo ketvirčio minutei, serbai pirmavo 22:16, bet mūsiškiai spurtavo 7:0 ir po 10 žaidimo minučių turėjo minimalų pranašumą 23:22.

Antrojo kėlinio pradžioje rezultatas buvo lygus 26:26. Tada Lietuvos komanda pelnė šešis “sausus” taškus ir nutolo 32:26. Serbai sumažino atsilikimą iki trijų taškų 31:34. lietuviai atsakė penkiais taškais iš eilės (39:31), o, ketvirčiui artėjant prie pabaigos, mūsiškių pranašumas padidėjo iki 13 taškų 48:35. Kėlinį taikliu tolimu metimu užbaigė Aleksandras Rašičius.

Trečiajame ketvirtyje Lietuvos rinktinės pranašumas padidėjo iki 15 taškų 53:38, o po S. Jasaičio dvitaškio ir L. Kleizos taiklaus tolimo metimo jau siekė 18 taškų 58:40. Įpusėjus kėliniui, po dar vieno L. Kleizos tritaškio skirtumas padidėjo iki 19 taškų 62:43. Prieš lemiamą ketvirtį lietuviai pirmavo 72:54.

Po aštuonių iš eilės M. Kalniečio taškų mūsiškių pranašumas padidėjo iki 22 taškų 80:58. Įpusėjus ketvirtajam kėliniui, serbai sumažino atsilikimą iki 15 taškų 69:84, o netrukus priartėjo iki 12 taškų 74:86, tačiau lietuviams pavyko išsaugoti pergalingą pranašumą.

Bronzinei Lietuvos vyrų krepšinio rinktinei Turkijoje vadovavo Kęstutis Kemzūra su asistentais Robertu Kuncaičiu, Donaldu Kairiu ir Mantu Šerniumi, o pasirengti čempionatui padėjo ir Valdemaras Chomičius.

Lietuvos rinktinės fiziniu pasirengimu rūpinosi Evaldas Kandratavičius, sveikata – Rimtautas Gudas ir Vytenis Trumpickas, krepšininkus masažavo Aidas Buzelis ir Aleksejus Peletskis. Ekipos buitimi rūpinosi rinktinės administratorius Žydrūnas Vilenčikas ir geruoju komandos kauku vadinamas Juozas Petkevičius.

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės vyriausiasis treneris Kęstutis Kemzūra po sekmadienį laimėtų Turkijoje vykstančio pasaulio čempionato rungtynių dėl trečiosios vietos su Serbijos komanda (99:88) tryško džiaugsmu.

“Neturiu žodžių, kad apibūdinčiau, kaip dabar jaučiuosi. To neįmanoma išmatuoti, nes daugelis žaidėjų buvo traumuoti, tačiau ėjo kovoti. Šiandien viską lėmė ne taktika, o mūsų psichologinis pasirengimas, todėl buvome pasirengę, susikaupę ir pasiryžę laimėti. Nugalėjome puikią komandą”, – kalbėjo mūsų šalies komandos strategas.

”Lietuvos rytas “ praneša:

“Širdžių užkariautojai – istorinėje aukštumoje. Stebuklas, kurio prieš pasaulio krepšinio čempionatą turbūt niekas nesitikėjo, jau virto tikrove. Lietuva iškovojo tai, ko iki šiol dar nebuvo turėjusi, – planetos pirmenybių bronzos medalius, kurie mūsų tautai spindi kaip auksas.

Jauna ir kovinga Lietuvos rinktinė vakar pasaulio čempionato mažajame finale 99:88 patiesė Europos vicečempionę Serbijos komandą.

Arvydui Saboniui ir Šarūnui Marčiulioniui plojant iš tribūnų, nauja Lietuvos krepšinio karių karta sužibo bronzine spalva.

„Tai istorinė Lietuvos pergalė, kurios tikrąją reikšmę suprasime vėliau”, – sakė Linas Kleiza, vakar 33 taškais prisidėjęs prie pergalės.

Džiaugsmas. Prieš 18 dienų be garsių kalbų ir pažadų į čempionatą atvykę Lietuvos krepšininkai su triukšmu baigė pirmenybes.

Robertas Javtokas siautė su trispalve aikštėje, o Jonas Mačiulis iš visų jėgų bandė pakelti Liną Kleizą. Visi glėbesčiavosi, ėjo iš proto vos nuaidėjus sirenai.

Simas Jasaitis ir Mantas Kalnietis užsilipę ant reklaminių stendų ir atsisukę į sirgalius rėkė iškėlęs rankas, o netrukus žaliesiems aistruoliams lankstėsi visa komanda.

K.Kemzūra šypsosi ne ypač dažnai, bet atsidūręs ant krepšininkų rankų taip pat nebeslėpė laimės.

„Mama, iki. Dabar negaliu kalbėti, – su trispalve vienoje rankoje ir mobiliuoju telefonu kitoje į spaudos konferencijos kambarį įbėgęs atsiprašinėjo laimingas M.Kalnietis. – Dar nesuprantu, kas vyksta.

Džiaugiuosi, bet nesuprantu. Man trūksta žodžių ir nesuprantu, ką padarėme. Sunku galvoti ką nors apie varžybas, nes esame be proto laimingi.”

„Dabar reikėtų sustabdyti laiką bent savaitei”, – kalbėjo Jonas Mačiulis.

Lyderis L.Kleiza sakė, kad dviejų prastų dienų iš eilės nebūna. Rezultatyviausias Lietuvos rinktinės žaidėjas (vidutiniškai po 19 taškų per rungtynes) vėl nešė ant savo galingų pečių komandą. Kai antrajame kėlinyje L.Kleiza virto taškų rinkimo mašina, sustabdyti lietuvio jau buvo neįmanoma.

Juolab kad netylėjo ir bendražygiai. Simo Jasaičio tritaškiai ir neįtikėtinas Manto Kalniečio skrydis bei dėjimas į krepšį su pražanga nuskraidino lietuvius į priekį (48:35).

Lietuviai beprotiškai pasitikėjo savimi, o serbų pasipriešinimas rimo.

Šeštadienį pusfinalyje tik paskutinę sekundę turkams pralaimėję serbai vakar užgeso daug anksčiau.

Arenos laikrodis dar skaičiavo priešpaskutinę mačo minutę, kai tribūnose trys šimtai sirgalių vienu balsu lietuviškai užtraukė: „Mes laimėjome.”

„Lietuva nusipelnė šios pergalės. Lietuva žaidė daug daug geriau, – pripažino Serbijos rinktinės treneris Dušanas Ivkovičius. – Man buvo sunku parengti komandą – žaidėjai nemiegojo visą naktį.”

Lietuvos krepšininkai pirmą kartą iškovojo medalį pasaulio pirmenybėse. Iki tol jie dukart (1998 ir 2006 metais) buvo septinti. Jaunos komandos bronza papildė spalvingą mūsų šalies rinktinės kolekciją. Lietuvos rinktinė tris kartus iškovojo Europos čempionato auksą (1937, 1939, 2003 m.), sykį – sidabrą (1995 m.), kartą – bronzą (2007 m.). Trejose olimpinėse žaidynėse (1992, 1996 ir 2000 m.) lietuviai laimėjo bronzos medalius.

Krizės slegiamai valstybei jauna komanda įrodė, kad galima nepalūžti, net jei tavimi netiki beveik niekas, jei į pasaulio čempionatą prasmunki su vardiniu kvietimu, jei kovoji be 8 žvaigždžių, jei per rungtynes atsilieki nuo Europos čempionų 18 taškų arba mūšyje dėl bronzos medalių prarandi pagrindinį vidurio puolėją.

Susidūrusi su sunkumais Lietuvos rinktinė netapo silpnesnė. Atvirkščiai – tai padarė ją stipresnę. Per dvi savaites 12 krepšininkų aštuoniomis nuostabiomis pergalėmis užbūrė šalį ir įkvėpė pamirštą norą svajoti.

„Krepšinis yra mūsų antroji religija, – visam pasauliui vakar dar kartą priminė K.Kemzūra. – Nedaug kuo savo šalyje galime taip didžiuotis.”

Į simbolinį penketą pateko šie krešininkai: Kevinas Durantas (JAV) – naudingiausias čempionato žaidėjas, Luisas Scola (Argentina), Linas Kleiza (Lietuva), Hidayetas Türkoglu (Turkija), Milošas Teodosičius (Serbija).

Iš pirmų lūpų komentuodamas įvykius Stambule, krepšinio treneris Tomas Pačėsas sakė:

„Lietuva užkopė į bronzinę viršūnę. Atsidūrė ten, kur ir turėjo būti. Kas lėmė mūsų vyrų triumfą? Turbūt labiausiai – Juozukas Petkevičius (rinktinės masažuotojas. – Red.). Jis buvo geriausias rinktinės talismanas. Juokai juokais, tačiau man susižavėjimą kėlė viso rinktinės štabo darbas. Pradedant žaidėjais ir treneriais, baigiant fizinio rengimo specialistais, gydytojais, masažuotojais. Visi jie nusipelno geriausių žodžių.

Krepšininkai, nes įgyvendino visus taktinius sumanymus. Treneriai, nes atrado žaidimo stilių, idealiai tinkantį šiai energingai ekipai. Uraganinį žaidimo greitį, kurio neįkando nei Serbija, nei Argentina, nei dar visas būrys galingų varžovų. Medikai ir kiti sveikata besirūpinę specialistai, nes kuo labiau įsibėgėjo čempionatas, tuo galingiau fiziškai atrodė mūsų komanda. Šių metų rinktinė buvo išskirtinė tuo, kad kiekvienas jos narys jautėsi reikalingas. Visi šios ekipos marškinėliais vilkintys krepšininkai prisidėjo prie tos pergalių serijos.

Ar galėjo serbai iš mūsų atimti medalį? Manau, kad ne. Pirmiausia, jie nesusitvarkė su psichologiniu smūgiu, patirtu išvakarėse pusfinalyje. Apmaudus pralaimėjimas turkams pakirto jų jauną komandą.

Finale pelnytai susidūrė JAV ir Turkijos rinktinės. Galima kalbėti ką nori, bet ir amerikiečiai, ir turkai įveikė ne vieną grėsmingą varžovą.

Kad ir kaip būtų, dabar, skirtingai nei pernai po lietuviams nesėkmingai susiklosčiusių Europos pirmenybių Lenkijoje, į klubą (treniruojamą Gdynės „Prokom”. – Red.) galėsiu grįžti aukštai iškelta galva.”

„Verslo žinios“ rašo:

„Atnaujinta ir atjaunėjusi rinktinė savo žaidimu stebino krepšinio specialistus. O nepailstantys, spalvingi ir triukšmingi ištikimieji krepšinio aistruoliai dar sykį įrodė, kas yra geriausias pasaulyje “šeštasis žaidėjas”.

“Tokio palaikymo gali pavydėti bet kuri komanda. Aš džiaugiuosi ir didžiuojuosi, kad esu lietuvis”, – po pergalingi Lietuvos rinktinės žygio pirmajame čempionato etape kalbėjo Kęstutis Kemzūra, Lietuvos rinktinės vyriausiasis treneris.

Lietuvių aistruoliai išties verti pagyrų. Nors praėjusiais metais krepšininkų pasirodymas Lenkijoje buvo nesėkmingas, jie nenusisuko nuo rinktinės ir gerokai prieš pasaulio čempionato pradžią pradėjo planuoti kelionę, pirkti bilietus. Jų entuziazmo nesumažino ir tai, kad didžioji dalis pajėgiausių Lietuvos krepšininkų nusprendė neatstovauti nacionalinei komandai ar negalėjo į Turkiją vykti dėl traumų.

Atsargesnieji aistruoliai suplanavo kelionę tik į Izmyro miestą, kuriame vyko pirmojo etapo varžybos, o ištikimiausieji Turkijos krepšinio arenose savo rinktinę palaikė visas dvi savaites, dalis į Turkiją atvyko tik į atkrintamųjų varžybų etapą ir su nauja energija papildė kiek praretėjusias “žaliųjų” gretas. Po mūsų krepšininkų prieš Argentiną kelionių agentūros sulaukė skambučių su klausimais, ar nebūtų galima dar nuvykti į Stambulą. Ir domėjosi ne pavieniai asmenys, o jau susibūrusių po 20 ar po 50 grupių atstovai. Paklausimų buvo labai daug, tačiau susidūrėme su didžiausia problema – bilietais į rungtynes”, – sakė Rimvydas Rukaitis, kelionių agentūros “Saitas” rinkodaros direktorius.

Jo žiniomis, nesibaimindami dėl bilietų trūkumo, dalis aistruolių nenuleido rankų, neišsigando pakilusių kainų ir nusprendė skristi reguliariais skrydžiais, jų siūlytojai suskubo pasinaudoti paklausa – “airBaltic” šeštadienį į Stambulą išsiuntė didesnį lėktuvą”.

“Kauno diena” informuoja:

„Kiekvienam pasaulio čempionate bronzą iškovojusios Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės nariui bus skirta premija po 15 tūkstančių litų. Taip pat neatmetama, kad svarbiausieji rinktinės žaidėjai ir jos treneris pasidabins Prezidentės skirtais aukštai valstybės apdovanojimais.

Pagal Vyriausybės nustatytą tvarką, pasaulio čempionatuose trečiąją vietą iškovojusiems sportininkams iš valstybės biudžeto turi būti skirta 15 tūkst. litų premija. Pasaulio čempionate laimėjus aukso medalį, sportininkui tenka 40 tūkst. litų, sidabro medalio laureatai paskatinami 25 tūkst. litų.

Vyriausybė dar pirmadienį rengiamame pasitarime turėtų svarstyti ir priimti sprendimą dėl premijų skyrimo Lietuvos vyrų krepšinio komandos nariams, sekmadienį Turkijoje pasibaigusiame pasaulio čempionate įspūdingu žaidimu iškovojusiems bronzos medalius.

Nuolat taupyti raginantis premjeras Andrius Kubilius dar praėjusią savaitę džiaugėsi Lietuvos krepšininkų sėkme ir žadėjo nepagailėtų lėšų, jei jie grįš su medaliais. “Tikimės, kad turėsime progą sveikinti mūsų krepšininkus su dideliais pasiekimais ir tam nepagailėsime lėšų pagal Vyriausybės nustatytą tvarką. Žinoma, širdžių šilumos ir mūsų džiaugsmo niekaip neįvertinsi, tačiau taip pat yra tvarka, kuri numato, kad už atitinkamus laimėjimus pasaulio, Europos čempionatuose yra įteikiamos piniginės premijos. Manau, kad šioje vietoje visi sutarsime, jog nereikėtų su pavydu žiūrėti į tai, kokius pinigus reikės skirti”, – kalbėjo premjeras.

Be to, Prezidentė Dalia Grybauskaitė dar šią savaitę savo pasirašytu dekretu gali skirti Lietuvos krepšininkams valstybės apdovanojimus. Vakar Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasveikino Turkijoje vykstančiame pasaulio vyrų krepšinio čempionate bronzos medalius iškovojusią Lietuvos rinktinę.

“Nuoširdžiausiai sveikinu Kęstučio Kemzūros vadovaujamą Lietuvos krepšinio rinktinę. Šiandien iškovota bronza dar sykį įtikinamai patvirtino: Lietuvos krepšininkai yra tarp pačių geriausių pasaulyje. Mūsų žaidėjų visą čempionatą rodytas susitelkimas, ryžtas bei komandinė dvasia įprasmina svarbią tiesą – dirbdami išvien, negailėdami savo energijos ir jėgų galime įveikti sunkumus ir pasiekti didelių pergalių. Dėkoju visiems žaidėjams, treneriams ir komandos personalui už ištvermę, atsidavimą, linkiu rinktinei ir kiekvienam žaidėjui asmeniškai visokeriopos sėkmės ateityje!” – sveikinime krepšininkams teigė Prezidentė.

Kai kurie Turkijoje puikiai pasirodžiusios komandos nariai – Robertas Javtokas, Linas Kleiza, Simas Jasaitis, Jonas Mačiulis, Paulius Jankūnas – jau už ankstesnius pasiekimus turi ordinus “Už nuopelnus Lietuvai”. Tačiau dalis jų komandos draugų bei pats naujasis rinktinės treneris Kęstutis Kemzūra kol kas neturi valstybės apdovanojimų.

Pagal galiojančią tvarką, apdovanojimus jau turintiems asmenims gali būti įteikti aukštesnio rango ordinai.

Naujienų portalas „Delfi“ skelbia:

Po pergale, atnešusia bronzos medalius, pasibaigusio Lietuvos krepšininkų žygio pasaulio čempionate mūsų šalies aistruoliai pabiro į šėlti į gatves. Įsiaudrinusius sirgalius Vilniuje tramdyti buvo siunčiamos papildomos policijos pajėgos.

Tuo tarpu pergalės apsvaiginti gerbėjai Lietuvoje, sostinėje ėmė vartyti aptvarus ir siūbuoti visuomeninį transportą, bandė apversti net autobusus. Ypač sirgaliai siautėjo Katedros aikštėje ir gretimose gatvėse. Policijos duomenimis, mieste suaktyvėjo ir chuliganai, padaugėjo muštynių ir kitokių incidentų.

“Lietuvos žinios” rašo:

“Mes vėl galingi! Kęstučio Kemzūros kariauna vakar pasaulio čempionate Turkijoje šoko istorinės pergalės šokį. Ne vieną įspūdingą spektaklį per dvi savaites planetai parodę Lietuvos krepšininkai sugrįžo į elitą ir namo skrenda su pirmąkart iškovotais pasaulio bronzos medaliais.

Aštuonios pergalės ir tik vienas pralaimėjimas JAV rinktinei, kuri vakar tapo pasaulio čempionais. Štai toks mūsų atgimusios rinktinės, privertusios didžiuotis, jog esame lietuviai, laimikis.

Lemiamoje kovoje dėl bronzos medalio mūsų krepšininkai 99:88 parklupdė serbus ir lipo ant pjedestalo.

“Tai didelė ir istorinė pergalė Lietuvos krepšiniui”, – sakė net 33 bronzinius taškus į serbų krepšį įmetęs rinktinės lyderis Linas Kleiza.

Kai likus žaisti 2 minutes Tomas Delininkaitis įmetė į krepšį (97:82), Mantas Kalnietis atsistojo ant suoliuko ir rankos mostu sirgaliams liepė traukti skanduotę “Mes laimėjome”. Tuos žodžius dvi savaites girdėjo visas pasaulis. Mes didžiuojamės jumis – šalį šlovinančiais dvylika didvyrių krepšininkų ir nuostabių trenerių štabu,.

Krepšinio treneris Rimas Girskis vakarykštes varžybas komentavo taip: “Per visą čempionatą pralaimėtos tik vienos rungtynės, bet garbingai – pusfinalyje pajėgiai JAV rinktinei. Turbūt šis čempionatas pateks į istoriją kaip “nukraujavusių” rinktinių pirmenybės, nes nežaidė daug žvaigždžių. O pergalė prieš Serbiją saldesnė, nes ši rinktinė žaidė pajėgiausios sudėties. Kad serbai fiziškai nespėjo pailsėti po sunkaus pusfinalio, bet tai jų problemos. O mūsų rinktinė išsprendė visas savo problemas.

Vakar vyrai žaidė gražiai. Bet jie taip žaidė ir per visą čempionatą. Krepšininkai turi būti dėkingi treneriui Kęstučiui Kemzūrai, nes šis juos atvėrė Europai. Ligi šiol Kalnietis, Mačiulis, Pocius, Jankūnas buvo paprasti žaidėjai. O dabar visi pamatė, kad jie puikūs krepšininkai.

Naujienų agentūra BNS praneša:

“Per Turkijoje vykstančio 16-ojo pasaulio vyrų krepšinio čempionato finalo rungtynių ilgąją pertrauką apdovanoti nauji Tarptautinės krepšinio federacijos (FIBA) Šlovės muziejaus nariai, tarp kurių – legendinis Lietuvos krepšininkas Arvydas Sabonis.

Kartu su A. Saboniu, FIBA Šlovės muziejaus nariais tapo krepšininkai – serbai Vladė Divacas ir Draganas Kičanovičius, italas Dino Meneghinas, brazilas Oscaras Schmidtas), amerikietė Cheryl Miller ir rusė Natalija Zasulskaja. Į FIBA Šlovės muziejų taip pat įtraukti treneriai, teisėjai bei krepšinio darbuotojai. FIBA Šlovės muziejaus nariais tapę legendiniai krepšininkai ir treneriai per savo karjeras iškovojo 14 olimpinių ir 15 pasaulio čempionatų medalių.

“Respublika” praneša:

“Bronza, spindinti auksu. Šiandien namo grįžta bronzinė Lietuvos rinktinė. Mūsų krepšininkai Turkijoje padarė tai, kas dar taip neseniai atrodė nepasiekiama. Į geriausių planetos trejetuką lietuviai pateko nugalėję grėsminguosius serbus. Šis mūsų dvyliktuko pergalingas žygis dar kartą patvirtino, kokia didelė gali būti Lietuva”. Mes neabejojame, kad šios rinktinės triumfo žygis tik prasideda”.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Tadas Tadas rašo:

    Joa, tokios rinktines tai niekad neteko matyti apskritai ir Lietuva griausmingai sugryzta is krepsinio elita ir slove. Dziugu kad ir Kleiza pateko i penketa geriausiu. But idomu paziuret kaip zaistu toks penketukas kokias draugiskas runktynias. Speju tasku vidurkis komandos per vazybas butu apie 120 tasku :)


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...