2011 Gegužės 14

Ši vasara bus šilta, bet be alinančių karščių

veidas.lt

"Veido" archyvas

Tarptautinės oro prognozių agentūros duomenimis, orų anomalijų Lietuvoje šią vasarą bus, bet mažiau nei pernai

Tiek JAV, tiek rusų meteorologai prognozuoja, kad ši vasara Lietuvoje bus šilta, tačiau tokių karščių, kokie kepino praėjusiais metais, neturėtume sulaukti.

Vėlyvas ir vėsus šių metų pavasaris nustebino ir pirmąją gegužės savaitę – Kelmėje, Šilalėje, Pagėgiuose, Šiauliuose iškrito sniego. Jau žydinčius augalus kai kuriuose rajonuose jis užklojo net 2 cm storio sluoksniu. Maždaug gegužės viduryje prognozuojamos ir paskutinės vėlyvosios šalnos, kurios Lietuvoje kartojasi kasmet.

Lietuvos sinoptikai prognozuoja, kad šiemet paskutinis pavasario mėnuo bus vėsesnis nei pernai ir vidutinė mėnesio temperatūra sieks vos 11 laipsnių šilumos. Priminsime, kad pernai gegužę vidutinė oro temperatūra daugelyje rajonų kilo iki 12–14 laipsnių šilumos ir buvo daugiau negu laipsniu aukštesnė už vidutinę daugiametę.

Vasara pernai buvo rekordiškai karšta ne tik Lietuvoje, bet ir visame Šiaurės pusrutulyje. Karščio banga tęsėsi nuo liepos pradžios iki rugpjūčio pabaigos, o temperatūra buvo net 6,7–13,3 laipsnio aukštesnė už vidurkį. Meteorologai sako, kad praėjusi vasara – karščiausia Europoje per 500 metų. Beje, ir JAV, ir Europos hidrometeorologijos tarnybų specialistai jau praėjusių metų gegužės pradžioje perspėjo, kad vasara bus pati karščiausia per kelis šimtus metų.

O kokius orus žada JAV ir rusų klimatologai, biologai ir liaudies meteorologijos žinovai šiai vasarai?

Laukia permainingi orai

Birželio pirmosiomis dienomis vasara Lietuvoje prasideda retai kuriais metais. Štai pernai birželio pradžia buvo labai lietinga, o 2008 m. daugelyje rajonų pirmąją vasaros savaitę oras buvo sušilęs vos iki 7–11 laipsnių.

Tarptautinės oro prognozių agentūros (WSI) duomenimis, šiemet kalendorinė vasara taip pat nesutaps su vasariškais orais. WSI meteorologai vasario mėnesį Lietuvai prognozavo vėsų pavasarį, o dabar skelbia, kad ir birželio pradžioje negalėsime pasilepinti vasariška šiluma. Anot amerikiečio, vyriausiojo WSI meteorologo Toddo Crawfordo, orai pradės džiuginti nuo birželio vidurio, o liepą T.Crawfordas prognozuoja gana karštą. Termometro stulpelis gali pakilti šiek tiek aukščiau negu įprastai, tačiau taip kepinti, kaip praėjusią vasarą, neturėtų.

Amerikiečiai prognozuoja, kad šiemet, kaip ir pernai, neišvengsime liūčių su vėtromis ir škvalų. Jie Lietuvą turėtų pasiekti vasaros pabaigoje. Panaši situacija visoje Europoje pastebima pastaruosius kelerius metus.

Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros vedėjas profesorius Arūnas Bukantis paaiškina, kad klimato atšilimo fone tai įprasti reiškiniai. Mat škvalai ir liūtys atslenka kartu su karšto oro srovėmis.

“Permainingi, kontrastingi orai užklumpa vis dažniau. Šią vasarą taip pat neišvengsime ekstremalių orų permainų. Sausą orą keis staigus lietus, vėjai, škvalas. Manoma, kad vasara bus vėsesnė nei pernai, tačiau labai permaininga”, – teigia Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimatologijos skyriaus vedėja Audronė Galvonaitė.

Mokslininkė sako, kad klimato šiltėjimas išjudino nusistovėjusius procesus gamtoje, todėl orus šiandien labai sunku tiksliai prognozuoti. “Per dieną jie pasikeičia kelis kartus. Be to, šios vasaros orams įtakos turės Ramiojo vandenyno sroves sujaukęs cunamis, tačiau dar neaišku, kaip tai atsilieps”, – sako A.Galvonaitė.

Rusijos hidrometeorologijos tarnybos specialistų prognozės konkretesnės. Jų duomenimis, ši vasara labai karštais orais nelepins, vidutinė mėnesio temperatūra bus gerokai žemesnė nei pernai. Ir nei gegužę, nei visą vasarą oro temperatūra neturėtų pakilti aukščiau už vidutinę daugiametę.

Prognozuojama vidutinė daugiametė temperatūra

A.Bukantis taip pat patvirtina, kad šią vasarą oro temperatūra bus artima vidutinei daugiametei. Remdamasis JAV nacionalinio aplinkos prognozių centro duomenimis, pernai klimatologas visiškai tiksliai nusakė būsimus žiemos, pavasario ir vasaros orus. “Nacionalinis aplinkos prognozių centras pateikia tiksliausias ne tik Europos, bet ir viso pasaulio orų prognozes. Jau dabar jos sukurtos visai vasarai ir rudens pradžiai. Amerikiečiai Lietuvoje nenumato jokių anomalijų. Temperatūra turėtų būti puse laipsnio aukštesnė arba žemesnė už vidutinę daugiamatę”, – prognozuoja A.Bukantis ir patikslina, kad birželį vidutinė mėnesio temperatūra mūsų šalyje yra 15,7 laipsnio, liepą – 17 laipsnių, o rugpjūtį – 16,6 laipsnio. Kritulių, anot profesoriaus, birželį turėtų iškristi 5–8 proc. mažiau negu įprastai, o kitus du vasaros mėnesius lietaus sulauksime panašiai kaip ir kiekvienais metais. Vidutiniškai Lietuvoje per mėnesį birželį iškrenta 69 mm kritulių, liepą – 80 mm ir rugpjūtį – 71 mm. “Dažniausiai jie pasiskirsto netolygiai, todėl po kelių savaičių sausros krituliai gali iškristi stiprių liūčių pavidalu”, – sako A.Bukantis.

Jis pastebėjo, kad pastaruosius kelerius metus stiprėja meridianiniai procesai, kai oro pernaša vyksta iš šiaurės į pietus ir iš pietų į šiaurę. Tad pas mus įsiveržia kontrastingos oro masės – vasarą tropinės, atnešančios karščio bangą, o žiemą – arktinės, sukeliančios neigiamos temperatūros anomalijas. “Tai ilgalaikiai procesai, vykstantys palengva, todėl negalima tvirtinti, kad nuo šiol visos vasaros Lietuvoje bus karštos, o žiemos šaltos. Itin karšta pernykštė vasarą – tai ne klimato pasikeitimo rezultatas, o orų anomalija. Temperatūrų vidurkiai apskaičiuojami per trisdešimt metų”, – dėsto A.Bukantis.

Augalai prognozuoja sausą vasarą

Prieš penkiasdešimt ir daugiau metų gana patikimas šaltinis bandant nuspėti kito sezono orus būdavo liaudies meteorologija. Tačiau šiandien senolių taikyti orų spėjimo būdai retai pasitvirtina, ypač tokie, kurie siejami su kalendorinėmis šventėmis. Pavyzdžiui, jeigu Kalėdos šaltos, tai Velykos bus šiltos, jei per Jonines lyja, rugpjūtis irgi bus lietingas, arba koks šv. Baltramiejus, toks bus ir ruduo. Moksliškai nepagrįsti bei su tikrove dažniausiai prasilenkia ir tokie spėjimai, esą jeigu sausis šaltas, tai liepa bus karšta, vasaris šiltas – balandis bus šaltas, kai liepos 10-ąją lyja, tai lietus pliaups dar septynias savaites, koks oras bus birželio 8-ąją, tokios bus ir ateinančios keturios savaitės. Aplinka šiandien labai pasikeitusi, todėl tokie senolių pastebėti dėsningumai jau seniai nesipildo. Tačiau orų prognozės, kurios daromos stebint gyvūnus, paukščius ir augalus, dažniausiai pasitvirtina.

Lietuvos jaunųjų gamtininkų centro gamtininkas Almantas Kulbis sako, kad gamtoje visada išlaikoma pusiausvyra. Tad jeigu buvo šaltesnė žiema, tai vasaros reikėtų laukti karštos, o kai žiema šilta, vasarą būna vėsiau nei įprastai. Šį dėsningumą gamtininkas pastebi jau ne vienus metus. Tad, anot jo, būsimos vasaros orai neturėtų būti labai karšti.

“Šiemet vasara bus vėsesnė, tačiau ne tokia lietinga, kaip prieš dvejus metus. Tada liepos mėnesį oras sušildavo vos iki 14 laipsnių”, – prisimena A.Kulbis. Jis prognozuoja, kad šiemet alinančių karščių nesulauksime, nes pernai jau balandį žydėjo daugelis augalų, o šiemet žiedai skleidėsi mėnesiu vėliau. “Pagal tai galima spręsti, kad itin didelių temperatūros skirtumų tarp pavasario ir vasaros orų neturėtų susidaryti”, – mano biologas.

Žolininkė Adelė Karaliūnaitė taip pat pastebi, kad šį pavasarį visi augalai žydi savo laiku. Tad ir vasarą ji prognozuoja šiltą, bet ne karštą. “Gali būti sausoka vasara, nes šiemet labai derlingos garšvos. O tokios jos būna, kai trūksta drėgmės. Kad didelių karščių nesulauksime, patvirtina jau dabar žydintys klevai. Pernai jų žiedus rinkau tik gegužės pabaigoje”, – prisimena A.Karaliūnaitė.

Gamtininkai tiki, kad jeigu ievos gausiai žydi, vasara nebus labai karšta. O šiemet šie krūmai išskleidė itin daug žiedų.
A.Kulbis mano, kad ne tik vasara nedžiugins itin karštais orais, bet ir paskutinis pavasario mėnuo nelepins šiluma. “Ąžuolai, kurie jautrūs šalčiui ir orų permainoms, tik dabar sukrovė pumpurus, vadinasi, dar sulauksime gegužės šalnų ir vėsių orų”, – neabejoja biologas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (4)

 1. dima dima rašo:

  ;*

 2. ??? ??? rašo:

  Tai kaip suprast, bus šalta ar šilta???

 3. vaida petraityte vaida petraityte rašo:

  noreciau kad butu vasara silta ir karsta be lietaus kad nelytu tegul rugpjuti linoja tik ne birzelio tik savaigali sekmadieni gali linuoti

 4. Natalija Natalija rašo:

  Labai bus karstas birzelis


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...