2010 Rugpjūčio 28

Metukai 5–6

Šeštąją žvakutę užpūtus

veidas.lt

"Veido" archyvas

Šešiamečio pasaulio pažinimas nebesiremia vien tik stebėjimu ir nuosava patirtimi – dabar vaikas mokosi ir iš to, ką išgirsta, perskaito, aptaria ar išmąsto logiškai. Taip pat jau pradeda mokytis iš savo klaidų. Pagaliau!

Taigi ko tikėtis iš šešiamečio? Visų pirma egocentriškumo, noro nuolat būti dėmesio centre, būti geriausiam ir pirmiausiam. Šio amžiaus vaikas yra tikras energijos kamuolys. Išsikrauti labai padeda fizinė veikla – pasirūpinkite, kad jos netrūktų.

Be to, šešiametis gali tyčia prieštarauti, kvailioti ir kritikuoti. Jei vaikas apsimeta, kad jūsų negirdi, neleiskite jam “praslysti” – kartą leidus, vaikas būtinai tuo naudosis! Šis periodas praeina gan greitai ir tai – besivystančios asmenybės požymis. Nepanikuokite. Tiesiog pakvieskite vaiką, žiūrėkite jam į akis (nusileiskite iki jo akių lygio), pasakykite, ko iš jo norite, ir patikrinkite, ar atlieka tai, ko jo paprašote.

Šešiamečiai mažyliai (ar – dičkiai?) lengvai pravirksta, mėgsta “nuleisti garą” (ypač jei po kojomis pasimaišo jaunesnis brolis ar sesuo). Šio amžiaus vaikams taip pat būdinga pradėti sukti plaukus, judinti koją, krapštyti šašus ir pan.

Kalbėkitės su vaiku apie jo jausmus ir baimes – šešiamečiai jau gali įvardyti daugumą savo jausmų. Beje, šešerių gali atsirasti baimių (tamsos ar kad kas nors įsiverš į namus, atsitiks kokia nors nelaimė mylimiems žmonėms ir pan.)

Trumpa šešiamečio charakteristika

 • Tampa vis savarankiškesnis, tačiau… jaučiasi mažiau saugus.
 • Draugystės vis dar nestabilios, vaikas gali būti negailestingas draugams.
 • Jį skaudina kritika, kaltinimai ir bausmės. Gali taip vengti jų, kad pradės meluoti. Ką daryti? Venkite situacijų, kai vaikui reikia konkuruoti su kitais. Be to, būkite netolerantiški melui ir nesąžiningiems poelgiams.
 • Gali būti nelankstus, reikalaujantis ir nemokantis prisitaikyti.
 • Vis geriau supranta, kad kiti žmonės nebūtinai jaučia tą patį, ką ir jis.
 • Šešiamečių labai laki vaizduotė – jie labai lengvai paaiškina tai, kas, atrodo, yra nepaaiškinama. Be to, tokio amžiaus vaikai net agresyviai gina savo idėjas! Neužmirškite ir to, kad jie vis dar painioja realybę su fantazija.
 • Šešiamečiui labai svarbu taisyklės ir jų laikymasis – jis visada pastebės ir atkreips jūsų dėmesį, jei kas nors taisyklių nesilaiko! Kita vertus, jis visada nori laimėti ir gali pakeisti taisykles, kad šios būtų jam palankesnės…

Jeigu auginate šešiametį

Jūsų vaikas dabar yra smalsus, aktyvus, jį vis labiau domina tai, kas vyksta ugdymo įstaigoje, o draugai gyvenime užima vis svarbesnę vietą. Namuose šešiamečiui reikia struktūros, kuri padės priprasti prie itin struktūrizuoto mokyklos gyvenimo, kuris jo gan greitai laukia. Dalyvaukite darželio ir būrelių renginiuose. Šio amžiaus vaikui labai svarbu, kad už jį (ir su juo) džiaugtumėtės, tėvai ir pedagogai parodytų savo šiltus jausmus.

Nestokokite pagyrų – šiems vaikams svarbu žinoti, kad jie gali daryti klaidų, mokykite ir garbingai pralaimėti. Jeigu spausite (gražiai elgtis, puikiai atlikti visas užduotis), be reikalo stumsite vaiką į stresinę situaciją, be to, elgsitės netinkamai pagal vaiko amžių. Skirkite vaikui dėmesio ir džiaukitės juo tokiu, koks yra!

Skatinkite realistinį požiūrį į save, bet būkite tolerantiški vaiko savanaudiškumui. Tai praeis.

Daugiau šia tema:
 • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...