2010 Rugpjūčio 06

Žindymas

Sėkmingas žindymo startas

veidas.lt

Beveik kiekviena kūdikio susilaukusi mama gali žindyti. Sunkumai dažniausiai atsiranda dėl nežinojimo ar daromų klaidų. O jų padeda išvengti žinios ir patirtis.

Mamos pienukas yra būtent tai, ko mažyliui reikia labiausiai, jo niekas iki šiol nesugebėjo sukurti ar pakeisti ir vargu ar kada nors tai įvyks. Jo vienintelio sudėtis keičiasi vaikui augant ir net kiekvieno maitinimo metu. Žindomas kūdikis jaučia mamos artumą, stiprėja jų abiejų emocinis ryšys. Negana to, žindomi kūdikiai kur kas rečiau serga nei maitinami dirbtinai. Pirmuosius šešis gyvenimo mėnesius mažyliui nereikia jokio kito maisto ar gėrimo, išskyrus motinos pieną. Jis numalšina ne tik alkį, bet ir troškulį. Žindyti kūdikius krūtimi specialistai rekomenduoja bent iki metų, o jei yra galimybė – iki dvejų ar net ilgiau. Jaunoms mamytėms dažnai kyla daug klausimų apie žindymą. Pabandysime į visus juos  atsakyti, kad žindymo startas būtų kuo lengvesnis ir tai būtų ilgo bei sėkmingo žindymo pradžia.

Stiprybės mamytei

Žindyvei, be didelės kantrybės, dar būtina prisižiūrėti save, vartoti nėščiosioms ir žindyvėms skirtų polivitaminų. Jai būtini visi vitaminai – tiek tirpūs riebaluose (A, D, E, K), tiek tirpūs vandenyje (B grupės ir C). Mamytė turi gauti pakankamą kiekį ir mineralinių medžiagų, t.y. kalcio, magnio, geležies, fosforo. Būtina daugiau vartoti baltymų, nes jie yra pagrindinė organizmo statybinė medžiaga, todėl reikalingi tiek mamos, tiek vaikelio organizmui.

Visų reikalingų maisto medžiagų mamytė gali gauti su maistu, tik jai patariama valgyti įvairų, visavertį, kaloringą ir lengvai virškinamą maistą. Žindyvė per parą turėtų suvartoti 500 kcal daugiau nei įprastai, tačiau tai nereiškia, kad reikia valgyti riebiau – priešingai, verčiau rinktis liesą mėsą, liesus pieno produktus. Anksčiau buvo tvirtinama, kad žindyvei būtina gerti daug pieno, tačiau jei niekad nebuvote didelė jo mėgėja, šiandien gydytojai nerekomenduoja staiga imti jį gerti stiklinėmis, nes tuomet  galite sutrikdyti savo ar kūdikėlio virškinimą. Mamytei būtina valgyti žuvies, mat riebioje žuvyje yra daug polinesočiųjų riebalų rūgščių, kurios daro teigiamą įtaką ankstyvajai kūdikio raidai ir pačiai žindyvei. Kai kurios omega-3 ir omega- 6 riebalų rūgštys yra tarsi ląstelių statybiniai blokai, iš kurių formuojasi kūdikio smegenys ir akys. Be to, net 20 proc.„sausojo“ smegenų svorio ir 35 proc. tinklainės svorio sudaro riebalų rūgštys. Nors omega-3 ir omega-6 tipo riebalų rūgštys paprastai gaunamos su žuvies produktais, tačiau kartais mamytėms naudinga papildyti mitybą omega riebalų rūgščių turinčiais preparatais (pvz., „Mumomega“).

Režimas – režimo nebuvimas

Kai kurie kūdikiai prašo krūties kas valandą. Atminkite: kuo dažniau kūdikis žįs krūtį, tuo greičiau pradės gamintis pakankamas pieno kiekis. Jeigu jūs maitinsite nesilaikydama režimo – vos kūdikiui pareikalavus, nenutrauksite pieno po maitinimo ir leisite mažyliui žįsti, kiek jis nori, pradės gamintis tiek pieno, kiek reikia jūsų mažyliui. Pirmieji naujagimio žindymai būna dažni ir gana trumpi. Ir nereikia stengtis žindyti ilgiau, kad ilgesniam laikui būtų sotus, nes tuomet kūdikis nugraužia spenelius iki kraujo, jie sutinsta, ima skaudėti ir kyla daug rūpesčių. Per pirmąsias dvi savaites paprastai nusistovi tam tikras žindymo ritmas ir vaikas taip dažnai nebeprašo valgyti.

Kartais kūdikiai miega nepaleisdami krūties ir retkarčiais prabunda pažįsti. Tai nėra blogai, netgi atvirkščiai – labai naudinga, nes skatina pieno gamybą. Be to, tie pieno lašeliai, kurie patenka mažyliui miegant, yra labai kaloringi ir riebūs. Ištisai prasnūduriuoja prie krūties dažniausiai mažyliai iki trijų mėnesių. Nesijaudinkite ir žindykite, tik nepamirškite saugoti spenelių. Anksčiau ar vėliau mažylis tai paprasčiausiai liausis daręs.

Atsisako žįsti

  • Kaltas spenelis ar krūtis. Mažylis gali nenorėti imti krūties, jei mamos spenelių negali apžioti arba jie yra įtraukti. Pamėginkite maitinti su antspeniais. Jei spenelis ištinęs, galima bandyti dėti ledo. Jei krūtis labai kieta ir pienas neišbėga, reikėtų pačiai iš pradžių jo šiek tiek nutraukti, kad suminkštėtų laukelis, ir tik tada duoti vaikui.
  • Nepatinka mamos kvapas ar pieno skonis. Kartais mažylis atsisako žįsti dėl to, kad jam nepatinka mamos kvepalai. Juk naujagimio uoslė yra visiškai susiformavusi. Sakoma, kad vaikas gali atpažinti savo mamą iš pieno kvapo. O gal pieno skonis jam nepatinka? Žindyvei nerekomenduojama valgyti aštraus kvapo produktų (pvz., svogūnų, česnakų), nes gali pakisti pieno skonis ir kvapas.
  • Pradėjus dygti dantims. Mažylio dantenos paburksta, jas skauda, todėl kartais mažyliai atsisako žįsti krūtį.

Amžinai alkanas

Deja, mamoms atrodo, kad taip yra nuolat… Jeigu kūdikis tik suniurzgė – vadinasi, jis nori valgyti. Iš tikrųjų visai nebūtina šitaip elgtis, verčiau stebėti, kaip vaikas jaučiasi. Jeigu jis gerai nusiteikęs, gerai miega, normaliai tuštinasi ir šlapinasi, liaukitės nerimavusi. Ar kūdikiui pakanka pieno, geriausiai parodo jo svoris. Jei svoris auga normaliai, net jei mažylis, atrodytų, prie krūties būna labai trumpai, tada viskas gerai.

Jaunos mamos turi nepamiršti, kad po gimimo naujagimiai netenka iki 10 proc. savo gimimo svorio, tik praėjus dviem savaitėms jie atgauna pradinį (gimimo) svorį. Po to svoris turi didėti. Ir tik jei svoris neauga arba net mažėja, pirmiausia reikėtų pagalvoti, ar užtenka mažyliui pienelio. Neretai paaiškėja, kad pieno nėra arba mažylis jo neištraukia, nors mama deda jį prie krūties kas valandą. Kad mamoms būtų ramiau, kūdikį reikia sverti ir šitaip įsitikinti, ar jis pavalgė. Dažniausiai tai būna laikini žindymo nesklandumai, kurie vėliau susitvarko. Vis dėlto, nors ir nedaug, bet yra tokių mamų, kurių laktacija menkesnė, nei turėtų būti. Ir tai būtina laiku pastebėti.

Buteliuko nesiūlykite

Kantrybės netekusios jaunos mamytės dažnai numoja ranka į žindymą ir pradeda jį primaitinti mišinukais. Tai didelė klaida, jei norite ilgai žindyti. Iš buteliuko pamaitinti naujagimiai neretai atsisako krūties, prisivalgęs mišinuko mažylis užmiega, o mamos organizmas gauna signalą, kad pieno daugiau pagaminti nebereikia. Taigi per kitą maitinimą jo daugiau ir nebus, o vaikas vėl neprivalgys ir vėl jį teks primaitinti. Šitaip per keletą mėnesių, o gal net savaičių visiškai pereisite prie dirbtinio maitinimo mišinukais, nes pieno gaminsis vis mažiau, kol galų gale jo gamyba apskritai liausis.

Todėl verčiau dažniau duoti jam krūtį. Tik taip paraginsite savo organizmą pagaminti tiek pieno, kiek reikia jūsų vaikui.

Žindymo padėtys

Maitinimo krūtimi sėkmė labai priklauso ir nuo žindymo padėties. Jas pasirenkant svarbu atsižvelgti į krūtų dydį, spenelių formą ir jų padėtį.

  • Žindymas gulint ant šono. Atsigulkite ant šono, ranka pasiremkite galvą, kūdikį laikykite žemiau, veidu į save.
  • Gulint ant nugaros maitinti patogu, jeigu turite daug pieno ir jis bėga labai smarkiai, nes tuomet kūdikis žįsdamas springsta.
  • Pusiau sėdomis, atsirėmus į pagalves, žindyti labai patogu po cezario pjūvio operacijos. Galite naudoti “Zappy” pagalvę. Ją apsijuoskite aplink nugarą, kūdikį guldykite taip, kad kojytės būtų ant pirmosios pagalvės dalies, o galvytė – ties krūtimi.
  • Galite žindyti sėdėdama sukryžiavusi kojas, kūdikį prilaikydama ranka ir koja. Ši padėtis labai patogi, kai kūdikis jau ūgtelėjęs.

Jolanta Kristanaitytė

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (2)

  1. Kornė Kornė rašo:

    Labai geri patarimai ir paaiškinimai, kad žindymas būtų sėkmingas nuo pirmos akimirkos. Labai aktuali informacija, kurią jau tikrai greitai galėsiu panaudoti.

  2. Raminta Raminta rašo:

    Įdomus ir naudingas straipsnis, pati ruošiuosi žindymui, todėl maitinimas krūtimi yra ypač aktuali tema :D pati dar galvoju įsigyti pientraukį iš čia http://www.avent.limedika.lt/kudikiu-prekes/maitinimas-krutimi/5/itemlist


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...