2011 Lapkričio 05

Sėkmingas profesinis mokymas mažina nedarbą

veidas.lt


Šalyse, kur sėkmingai įdiegtas profesinis mokymas, nedarbo lygis yra mažesnis, teigia darbo rinkos ekspertai. „Mes pernelyg susitelkę į aukštąjį mokslą. Mažoms ir vidutinėms kompanijoms, kurios samdo daugiausiai, reikalingi darbuotojai su profesiniais įgūdžiais. Aukštesni įgūdžiai ne visada reiškia aukštąjį išsilavinimą. Vienas dalykas visada pasitvirtina – šalyse, kur sėkmingai įdiegtas profesinis mokymas, jaunimo nedarbas yra mažesnis“, – Briuselyje surengtoje programos „Work@Youth” (Darbas ir jaunimas) diskusijoje apie jaunimo nedarbą teigė Europos prekybos ir pramonės rūmų asociacijos „Eurochambres“ ES reikalų patarėja švietimui, inovacijoms ir verslumui Margarete Rudzki.
Šiuo metu profesinio mokymo srityje labiausiai pažengusios yra  Vokietija, Olandija ir Austrija – būtent šiose šalyse nedarbo lygis yra mažiausiais. Rugpjūtį Olandijoje nedarbo lygis siekė 4,4 proc., Vokietijoje – 6 proc., Austrijoje – 3,7 proc., tuo tarpu ES nedarbo lygio vidurkis buvo 9,5 proc., o Lietuvoje birželį – net 15,6 proc. Mažiausiai bedarbių šiose trijose šalyse ir tarp jaunų žmonių – Vokietijoje jaunimo nedarbas 2010 m. siekė 9,9 proc., Olandijoje – 8,7 proc., Austrijoje – 8,8 proc. Tai yra perpus mažiau nei ES vidurkis ir keturis kartus mažiau nei Ispanijoje, kur jaunimo nedarbo lygis siekia 41,6 proc. Lietuvoje jaunimo nedarbas 2010 metais taip pat buvo vienas didžiausių tarp ES šalių – 35 proc.
Vokietijoje, kuri labiausiai pažengusi profesinio rengimo srityje, beveik du trečdaliai jaunuolių, besimokančių profesinėse mokyklose, atlieka apmokamą praktiką – tris dienas per savaitę kompanijose jie dirba nuo dvejų iki ketverių metų. O šias išlaidas dalijasi įmonės ir Vyriausybė. Dažniausiai praktiką baigęs jaunuolis toje pačioje įmonėje ir lieka dirbti.
Geras profesinis mokymas padėtų spręsti nedarbo problemą ir Lietuvoje, nes poreikis tokių darbuotojų yra. „Darbdaviams labiausiai reikalingi kvalifikuoti specialistai, turintys profesinį pasirengimą – tokie darbo pasiūlymai sudaro apie du trečdalius visų siūlymų“, – informavo Vilniaus teritorinės darbo biržos direktoriaus pavaduotoja Bronislava Katinienė.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...