2010 Gegužės 26

Darbo laikas

Seimo komitetas neketina drausti parduotuvėms dirbti per šventes

veidas.lt

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas nepritaria siūlymui uždrausti prekybos įmonėms dirbti didžiųjų krikščioniškųjų švenčių dienomis.

Komitetas nutarė, kad Darbo kodeksas nedraudžia patiems darbdaviams susitarti su darbuotojais dėl nedarbo švenčių dienomis.

Tokį sprendimą komitetas priėmė trečiadienį, apsvarstęs atitinkamas Darbo kodekso pataisas, kuriomis parlamentaras Saulius Stoma siūlo Velykų sekmadienį ir pirmąją Kalėdų dieną uždaryti visas parduotuves.

Komitetui buvo pateikta informacija, kad didžiausių prekybos centrų apyvarta per Velykas siekia 15 mln. litų, o per Kalėdas – 20 mln. litų.

“Biudžeto netektis didelė”, – sakė konservatorius -krikdemas Vitas Matuzas.

S.Stoma replikavo, kad per tas dienas neišleistus pinigus žmonės galės išleisti kitomis dienomis ir biudžetas dėl to nenukentės.

“Ar teisinga valstybei kištis į rinką ir nurodinėti, kada parduotuvėms dirbti, o kada nedirbti. Gal ir per Žolinę, Jonines tegu nedirba”, – kalbėjo liberalcentristas Žilvinas Šilgalis.

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomasis direktorius Marius Busilas Seimo narius informavo, kad keturiuose didžiausiuose prekybos centruose dirba apie 25 tūkst. darbuotojų, o per šventes – 2,5 tūkst.

S.Stomos pataisos gegužės pradžioje buvo svarstytos Trišalėje taryboje, tačiau socialiniams partneriams susitarti nepavyko. Pasiūlyta darbdaviams ir darbuotojams dėl darbo per Velykas ir Kalėdas susitarti sudarant kolektyvinę sutartį.

Darbo kodeksas numato, kad švenčių dienomis draudžiama dirbti, išskyrus tokius darbus, kurių sustabdyti negalima dėl techninių gamybos sąlygų (nepertraukiama gamyba ar kita veikla) ir kurie būtini gyventojams aptarnauti, taip pat neatidėliotinus remonto ir krovos darbus.

2007 metais Seime vyko ypač aršios diskusijos dėl draudimo prekybos centrams dirbti per šventes ir savaitgaliais – svarstytos Darbo kodekso pataisos, kuriomis norėta uždrausti didiesiems prekybos centrams, bet ne mažoms įmonėms dirbti sausio 1-ąją, vasario 16-ąją, kovo 11-ąją, Velykų pirmąją dieną, liepos 6-ąją ir gruodžio 25-ąją – Kalėdų pirmąją dieną, bet joms nebuvo pritarta.

Tais metais didieji prekybos centrai “Maxima”, “Iki”, “Rimi” ir “Norfa” buvo susitarę nebedirbti per didžiąsias šventes – Kalėdas ir Naujuosius Metus bei Velykas, – tačiau vėliau susitarimas tradicija netapo. Prekybos centrai nedirbo tik vieną kartą – per Kalėdas, nors tada atliktos apklausos rodė, kad gyventojai palankiai vertino prekybos centrų sprendimą nedirbti per didžiąsias metų šventes.

Nepasitenkinimą rodė ir kai kurie didžiųjų prekybos centrų nuomininkai, kurie skundėsi esantys verčiami dirbti švenčių dienomis, antraip esą jiems grasinama piniginėmis baudomis.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...