2010 Birželio 19

Išmokos

Seimas svarstys motinystės išmokų mažinimą

veidas.lt

Seimas svarstys Vyriausybės siūlymą nuo 2011 metų liepos mėnesio dar kartą mažinti motinystės ir tėvystės išmokas bei perpus nuleisti maksimalios išmokos ribą. Už įstatymo projektą po pateikimo balsavo 63 Seimo nariai, prieš – 30, susilaikė 16.

Seime svarstant šį projektą parlamentarai apsižodžiavo.

“Išklausius finansų ministrės tokį pedagoginį ir pakankamai cinišką pranešimą, kalbant apie subjektyviuosius tėvystės ir motinystės veiksnius, aš pirmiausiai siūlyčiau jums, kaip mamai arba tėčiui, pagyventi su minimalia 800 litų alga, kaip gyvena labai daug žmonių Lietuvoje ir tada mėginti taip toliau drąsiai kalbėti apie biudžeto reformas”, – pareiškė Krikščionių partijos frakcijos narys Mantas Varaška.

Finansų ministrę Ingridą Šimonytę ėmusi ginti krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė pasisakymą pavadino “cinizmu prieš moterį”. Seimo pirmininkė Irena Degutienė M.Varaškos paprašė atsiprašyti.

Prie ministrę ginančių prisidėjusi parlamentarė Vilija Aleknaitė-Ambramikienė sakė, kad M.Varaška, jos supratimu, neturėdamas pagrįstų kritikos argumentų, argumentus nukreipė prieš I.Šimonytės asmenybę.

“Jūs išaiškinote, kad neva ministrės siūlomi sprendimai yra tokie todėl, kad ji neturi vaikų. Įsivaizduokite, kaip jūs pasijaustumėte, jeigu kas nors pasakytų, kad kai kurios jūsų nuomonės yra būtent tokios todėl, kad jūs iki šiol neturite žmonos, nors esate gana brandaus amžiaus. Jeigu mes eisime šiuo keliu, tai mes labai toli nueisime”, – tvirtino V.Aleknaitė-Abramikienė.

Seimui Vyriausybė siūlo nuo 2011 metų liepos 1 dienos vaikų susilaukiantiems tėvams leisti rinktis – motinystės (tėvystės) atostogų eiti tik vieneriems metams ir gauti 100 proc. atlyginimo pašalpą, arba dvejiems metams.

Pastaruoju atveju pirmaisiais vaiko auginimo metais išmoka sudarytų 70 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio, antraisiais – 40 proc. Tačiau antraisiais metais jau būtų neribojama vaiko priežiūros atostogų išėjusių tėvų galimybė dirbti – dėl papildomų pajamų nemažėtų motinystės ir tėvystės išmoka.

Taip pat siūloma nuo 2011 metų liepos 1 dienos nustatyti vienos pašalpos mokėjimą už vienu metu gimusius du ir daugiau vaikų bei naują maksimalaus kompensuojamojo uždarbio dydį iki 2,5 einamųjų metų draudžiamųjų pajamų.

2010 metais draudžiamosios pajamos yra 1170 litų, tad maksimalus motinystės pašalpos dydis būtų 2925 litai (iki mokesčių). Nors maksimalios išmokos “lubos” nuleidžiamos perpus, Vyriausybė nesiūlo įvesti “Sodros” įmokų maksimalios ribos.

Šiuo metu kompensuojamasis uždarbis pašalpoms skaičiuoti negali viršyti penkių, o nuo liepos 1 dienos – keturių einamųjų metų draudžiamųjų pajamų dydžių. Tai atitinkamai būtų 5850 litų prieš mokesčius iki šių metų liepos 1 dienos ir 4680 litų prieš mokesčius nuo šių metų liepos 1 dienos.

Socialinės apsaugos ir darbo ministro Donato Jankausko pateiktais duomenimis, pernai į Valstybinio socialinio draudimo fondo (“Sodros”) biudžetą buvo surinkta 800 mln. litų ligos ir motinystės mokesčių, o išmokėta 2,2 mlrd. litų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...