2011 Birželio 09

Savivaldybė neužtikrino gyventojų teisių į saugią aplinką

veidas.lt

BFL

Seimo kontrolierius Augustinas Normantas, ištyręs pakartotinį skundą dėl Vilniaus miesto savivaldybės administracijos pareigūnų veiksmų sprendžiant eismo organizavimo Žvėryno gyvenamajame rajone klausimus, kreipimąsi dėl eismo organizavimo Žvėryne ir dėl vietos savivaldos bei informacijos teikimo principų nesilaikymo – pripažino pagrįstu.

„Žvėryno gyvenamojo rajono gyventojai dėl pernelyg intensyvaus eismo ir dėl galimai padidintos taršos bei triukšmo į Seimo kontrolierių įstaigą kreipiasi jau ne pirmą kartą, nes problemai spręsti Vilniaus miesto savivaldybė dėl vienokių ar kitokių priežasčių vis neranda tinkamo būdo“, – sako tyrimą atlikęs Augustinas Normantas.

Ankstesnio tyrimo metu Seimo kontrolierius, atsižvelgęs į Lietuvos higienos normų reikalavimus ir į Vilniaus visuomenės sveikatos centro pateiktas išvadas, buvo konstatavęs, kad intensyvaus transporto eismo keliamas triukšmas Žvėryno rajono gatvėse viršijo leidžiamus lygius gyvenamosiose ir visuomeninės paskirties patalpose bei teritorijose dienos metu.

Tuomet Seimo kontrolierius Vilniaus miesto savivaldybei rekomendavo skubiai imtis efektyvių priemonių, kad Žvėryno gyvenamajame rajone automobilių keliamas triukšmas nebūtų didesnis, nei nustato teisės aktai. Savivaldybė, atsižvelgusi į Seimo kontrolieriaus rekomendacijas, pernai spalį transporto greitį sumažino nuo 50 km/h iki 40 km/h.

Pakartotinio skundo tyrimo metu Seimo kontrolierius Augustinas Normantas nustatė, kad sumažinus transporto greitį Žvėryne per 5 mėn. nėra atlikti pakartotiniai triukšmo dėl eismo Žvėryno gatvėse matavimai. O tai reiškia, kad iki šiol nėra žinoma, ar, sumažinus eismo greitį Žvėryno gatvėse, transporto eismo keliamas triukšmas neviršija nustatytų ribinių normų, kaip buvo iki greičio sumažinimo. Todėl Seimo kontrolierius konstatuoja, kad Vilniaus miesto savivaldybės pareigūnai neužtikrino Žvėryno gyventojų teisių į saugią aplinką dėl transporto eismo keliamo triukšmo ir nesilaikė vietos savivaldai keliamų reikalavimų užtikrinti bei gerbti žmogaus teises ir laisves.

Atsižvelgdamas į pakartotinio skundo tyrimo metu nustatytas aplinkybes, Seimo kontrolierius kreipėsi į Vilniaus visuomenės sveikatos centro direktorę prašydamas organizuoti laboratorinius oro taršos ir triukšmo matavimus Žvėryno mikrorajone ir patikrinti galimą intensyvaus transporto eismo įtaką besiribojančiai gyvenamajai ir visuomeninei aplinkai, kai transporto greitis buvo sumažintas iki 40 km/h.

O Vilniaus miesto savivaldybei Seimo kontrolierius Augustinas Normantas pasiūlė, atsižvelgus į Vilniaus visuomenės sveikatos centro naujai pateiktus laboratorinių oro taršos ir triukšmo matavimus rezultatus, imtis priemonių oro taršai bei triukšmo lygiui Žvėryno gyvenamajame rajone mažinti.

Be to, Seimo kontrolierius taip pat kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorių, prašydamas svarstyti klausimą dėl Techninių eismo reguliavimo priemonių įrengimo ir jų priežiūros Vilniaus mieste tvarkos aprašo tobulinimo, siekiant tinkamai įgyvendinti vietos savivaldos principus.

Seimo kontrolierius pripažino, kad Vilniaus miesto savivaldybės pareigūnai, atsisakydami pateikti Žvėryno gyventojams eismo srautų pokyčių duomenis pageidaujančio asmens nurodytu laiku ir nurodytose gatvėse bei nepagrįsdami šio atsisakymo konkrečiomis Teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų įstatymo nuostatomis, nesilaikė šio įstatymo ir valstybės tarnybos veiklos skaidrumo principo reikalavimų.

Seimo kontrolierius Augustinas Normantas taip pat nustatė, kad Vilniaus miesto savivaldybė parengė Žvėryno gyvenamojo rajono eismo schemos pakeitimo projektą ir jį suderino su Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdyba. Tačiau eismo organizavimo pakeitimo projektas atskirai su Žvėryno bendruomene nebuvo derinamas. Informacija apie eismo sąlygas ir pakeitimus Vilniaus mieste buvo skelbiama tik per vairuotojų informavimo švieslentes, o Žvėryno gyventojai su eismo schemos sprendiniais nebuvo supažindinti, nors jiems eismo organizavimo Žvėryne problema yra ypač aktuali ir dėl to gyventojai yra ne kartą kreipęsi į savivaldybę.

Atsižvelgęs į pakartotinio tyrimo metu nustatytas aplinkybes, Seimo kontrolierius konstatuoja, kad nors Vilniaus miesto savivaldybės pareigūnai rengdami eismo pakeitimo schemą vadovavosi administracijos direktoriaus patvirtinto Techninių eismo reguliavimo priemonių įrengimo ir jų priežiūros Vilniaus mieste tvarkos aprašo reikalavimais, tačiau Žvėryno gyventojams galimai nesudarė tinkamų sąlygų teikti siūlymus dėl teisės akto (Schemos) rengimo. Be to, spręsdami eismo organizavimo klausimus, pareigūnai galimai nevertino vilniečių nuomonės ir nesilaikė vietos savivaldos principų (savivaldybės gyventojų dalyvavimo tvarkant viešuosius savivaldybės reikalus, veiklos skaidrumo, viešumo ir reagavimo į savivaldybės gyventojų nuomonę) reikalavimų.

 

 

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...