2011 Gegužės 22

Savivaldos rinkimai kainavo ne pigiai

Savivaldos rinkimams surinkta 13,5 mln. litų, išleista daugiau

veidas.lt

Scanpix
Vasario pabaigoje vykusiems savivaldos rinkimams partijos ir savarankiški kandidatai surinko 13,59 mln. litų, tačiau išleido daugiau - 15,66 mln. litų, rodo Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pateiktos finansinės ataskaitos.

Turtingiausia partija per rinkimus buvo valdančioji Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), išlaidžiausia – Liberalų sąjūdis, likęs su didžiausia skolų kupra.

TS-LKD nurodė, kad rinkimams pavyko surinkti 2,42 mln. litų. Visų lėšų partija net nesugebėjo išleisti. Konservatoriai deklaravo, kad rinkimai jiems atsiėjo 2,37 mln. litų.

Savivaldos rinkimų laimėtojai Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) iš rėmėjų gavo 1,76 mln. litų, tačiau išleido daugiau – 1,9 mln. litų.

Trečią vietą pagal surinktų lėšų sumą užima Liberalų ir centro sąjunga. Ji nurodė gavusi 1,579 mln. litų pajamų ir išleidusi 1,83 mln. litų. Po rinkimų liberalcentristams reikės grąžinti ketvirtadalį milijono skolų.

Opozicinės Darbo partijos piniginėje per rinkimus buvo 1,39 mln. litų, ir jai pavyko šiek tiek sutaupyti. “Darbiečiai” agitacijai ir kitoms reikmėms išleido 1,34 mln. litų.

Su didžiausiais finansiniais įsipareigojimais po rinkimų liko Liberalų sąjūdis. Surinkęs 1,274 mln. litų, jis išleido 2,52 mln. litų. Partijai teks grąžinti beveik 1,27 mln. litų skolų.

Milijoną rinkimams surinko ir išleido partija “Tvarka ir teisingumas”.

Pusės milijono litų viršijantį biudžetą savivaldos rinkimams turėjo dar dvi partijos – Lietuvos liaudies partija (618 tūkst. litų) ir Naujoji sąjunga (587 tūkst. litų). Kitų partijų surinktos aukos buvo mažesnės.

Respublikonų ir Žemaitijos partijų finansinėse ataskaitose nurodyti nuliai, Pensininkų partijos sąskaitoje tebuvo 6274, Profesinių sąjungų centro – 8000 litų.

Pirmą kartą savivaldos rinkimuose dalyvavę save išsikėlę kandidatai bendrai surinko 1,34 mln. litų aukų ir rinkimų kampanijai išleido 1,43 mln. litų. Tarp jų didesniais biudžetais išsiskyrė koalicija “Vieningas Kaunas” su 335 tūkst. litų bei Artūro Zuoko ir Vilniaus koalicija su 351 tūkst. litų.

Kai kurie nepriklausomi kandidatai ir jų koalicijos deklaravo rinkimuose dalyvavusios be cento kišenėje, kai kurie – su 200, 500 litų.

VRK pateikti duomenys rodo, kad politikai rinkimuose agitavo daugiausia už lėšas, surinktas iš juridinių asmenų. Įvairios bendrovės ir įmonės bendrai partijoms bei nepriklausomiems kandidatams paaukojo per 7 mln. litų. Tai yra daugiau nei pusė visų politinei kampanijai surinktų lėšų.

4 mln. litų partijos skyrė iš savo lėšų, 900 tūkst. litų kandidatams davė fiziniai asmenys, per 800 tūkst. litų sunešė patys kandidatai, beveik 600 tūkst. litų panaudota valstybės biudžeto asignavimų.

Praktiškai visus surinktus pinigus partijos ir kandidatai išleido politinei reklamai. Už reklamą spaudoje sumokėta 4,6 mln. litų, televizijoje ir išorinę reklamą – po 2 mln. litų, internete – beveik milijoną, kitomis priemonėmis skleidžiamą reklamą – beveik 4 mln. litų.

Iš viso vasario 27-ąją vykusiuose savivaldybių tarybų rinkimuose dalyvavo 16 tūkst. 404 kandidatai, iš jų 505 – išsikėlę savarankiškai, visus kitus iškėlė 23 partijos. Didžioji dalis nepriklausomų kandidatų, per 400, jungėsi į koalicijas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...